اطلاع از زمان تعویض روغن توسط ردیاب خودرو

خراب شدن ماشین یکی از مشکلاتی است که می‌تواند برای هر وسیله نقلیه‌ای رخ دهد و صاحب خودرو را با دردسر مواجه کند. این موضوع به خصوص برای ناوگان حمل و نقل مسافران یا کالاها دردسرساز خواهد بود و باعث نارضایتی مشتریان می‌شود. یکی از عوامل ایجاد خرابی خودرو، عدم تشخیص به موقع زمان تعویض روغن است.

روغن موتور یک مایع حیاتی برای خودروها محسوب می‌شود و بدون وجود آن، موتور خودرو خراب خواهد شد و بین اجزای متحرک موتور اصطکاک و فرسودگی ایجاد خواهد شد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای ردیاب ماشین، تشخیص زمان تعویض روغن است که به کمک اتصال ردیاب به ECU یا کامپیوتر خودرو انجام می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم تا بیشتر در مورد اطلاع از زمان تعویض روغن توسط ردیاب خودرو صحبت کنیم و ببینیم که این کار چطور انجام می شود. با ما همراه باشید.

روغن موتور چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

موتور ماشین از قطعاتی با آلیاژ فلزی تشکیل شده است و به کمک این قطعات، انرژی حاصل از احتراق را به نیروی محرک تبدیل می‌کند و به این ترتیب خودرو را به حرکت وا می‌دارد. اگر قطعات موتور روی هم اصطکاک داشته باشند، فرسوده و خراب خواهند شد.

روغن موتور خودرو وظیفه روان‌سازی حرکت موتور، محافظت از آن و همچنین تمیز و خنک نگه داشتن آن را بر عهده دارد. به کمک روغن موتور، اصطکاک میان قطعات موتور کم می‌شود و از فرسودگی و پارگی آن‌ها جلوگیری می‌شود. مهم‌ترین وظیفه روغن موتور در خودرو را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 1. کاهش سایش میان قطعات موتور
 2. خنک نگه داشتن قطعات داخل موتور
 3. تمیز نگه داشتن قطعات موتور
 4. محافظت از قطعات داخلی موتور در برای خوردگی و ساییدگی
 5. بهینه‌سازی کارکرد موتور در دماهای مختلف

با توجه به مواردی که گفته شد، وجود روغن موتور و اطلاع از زمان تعویض آن اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که به دلیل عدم تعویض روغن، ماشین در جاده یا محلی خراب شود که دسترسی به تعمیرکار در آن نباشد و یا هزینه خرید قطعات فرسوده ماشین زیاد باشد، هم از راننده زمان زیادی برای درست کردن ماشین صرف می‌شود و هم هزینه زیادی را باید صرف کند.

روغن موتور و اهمیت آن برای خودروروغن موتور و اهمیت آن برای خودرو

بهترین زمان تعویض روغن موتور

اکنون که با کاربرد روغن موتور در ماشین آشنا شدید، شاید این سوال برایتان مطرح شود که چه زمانی باید روغن موتور را تعویض کرد. به طور کلی نمی‌توان زمان دقیقی را برای این موضوع پیشنهاد کرد زیرا زمان تعویض روغن به چند عامل بستگی دارد که عبارتند از:

 • کیفیت روغن موتور
 • نحوه استفاده از ماشین
 • کیفیت مکانیکی موتور ماشین
 • نوع موتور خودرو و سال ساخت خودرو
 • کیفیت فیلترهای روغن و فیلترهای هوا

در صورتی که در زمان مناسب روغن موتور تعویض نشود، عملکرد خودرو کند می شود و موتور سر و صدا ایجاد می‌کند، همچنین با کاهش میزان روغن، چراغ هشدار روغن موتور روشن می شود. توصیه می‌شود که قبل از مشاهده علائم تعویض روغن موتور، اقدام به تعویض آن نمایید. این کار به راحتی توسط یک ردیاب خوب انجام می‌شود و پیش از خراب شدن ماشین هشدار ردیاب مبنی بر عوض کردن روغن موتور را دریافت خواهید کرد.

زمان مناسب برای تعویض روغن موتور خودروزمان مناسب برای تعویض روغن موتور خودرو

ردیاب چگونه زمان تعویض روغن را اطلاع می‌دهد؟

ردیاب خودرو یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای ایمن‌سازی خودرو است. ردیاب علاوه بر این که موقعیت خودرو را به صورت دقیق نشان می‌دهد، هشدارهایی نظیر سرعت غیرمجاز، افزایش مصرف سوخت و خرابی قطعات ماشین را نیز اعلام می‌کند. این وسیله کاربردی در صورت نیاز به تعویض روغن موتور نیز هشداری را به صاحب خودرو اعلام می‌کند تا در اسرع وقت تعویض روغن انجام شود. در واقع این قابلیت ردیاب دقیقاً شبیه به دیاگ ماشین است. این کار به کمک اتصال ردیاب به ECU خودرو یا همان کامپیوتر ماشین انجام می‌شود.

کامپیوتر ماشین مشکلات و ایرادات فنی را به خوبی مشخص می‌کند. ردیاب خودرو به واسطه یک دیاگ به کامپیوتر متصل می‌شود. دیاگ اطلاعات لازم در مورد خرابی و نواقص قسمت‌های مختلف موتور ماشین را از کامپیوتر دریافت می‌کند و سپس اطلاعات را به ردیاب انتقال می‌دهد.

ردیاب به کمک ارسال پیامک به راننده یا مدیر ناوگان اطلاعات دیاگ را منتقل می‌کند و در صورتی که روغن موتور نیاز به تعویض داشته باشد، آن را اطلاع می‌دهد. اتصال ردیاب به ECU خودرو، به شرط تطابق پروتکل ارتباطی ECU وسیله نقلیه با استانداردهای بین المللی همانند OBDII، برای انواع مختلف خودرو، اعم از خودروهای سبک و سنگین، امکان پذیر می باشد.

مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش از وایزر دنبال نمایید

برق دستگاه ردیاب خودرو از کجا تامین می شود

نحوه آنتن دهی ردیاب خودرو به چه صورت است

نحوه صرفه جویی در مصرف سوخت به کمک ردیاب خودرو

ECU ماشین چگونه کار می‌کند؟

کامپیوتر ماشین در واقع عملکردی شبیه به مغز برای موتور دارد و وضعیت آن را به طور کامل کنترل می‌کند. ECU برای آن که عملکرد صحیحی داشته باشد، نیاز به سنسورهای زیادی دارد تا بتواند وضعیت دما و فشار موتور و دیگر موارد را بررسی کند و اطلاعات لازم برای ارسال به دیاگ را جمع‌آوری کند. در نتیجه، ECU به کمک سنسور اطلاعات لازم از وضعیت روغن موتور را به دیاگ و ردیاب ارسال می‌کند.

نحوه اطلاع از تعویض روغن موتور به کمک ردیابنحوه اطلاع از تعویض روغن موتور به کمک ردیاب

ردیاب دیاگ چه مزایایی برای خودرو دارد؟

همه ما می‌دانیم که تعمیر به موقع و بررسی مرتب ماشین و موتور آن جلوی بسیاری از هزینه‌های سنگین را می‌گیرد. اما بسیاری از ما به دلیل مشغله‌های فکری گاهی به طور کامل از وضعیت سلامت خودرو غافل می‌شویم و در زمانی نامناسب گرفتار خرابی خودرو می‌شویم. این موضوع باعث هدر رفت زمان و هزینه خواهد بود.

گاهی نیز امکان بررسی وضعیت خودرو وجود ندارد؛ برای مثال مدیران ناوگان به دلیل تعداد زیاد خودروها فرصت کافی را ندارند تا تمامی خودروها را مورد بررسی سلامت قرار دهند. روغن موتور یکی از موارد بسیار مهم است که اگر به موقع تعویض نشود، می‌تواند باعث سوراخ شدن مخزن موتور، ساییدگی قطعات آن و سوختن واشر سرسیلندر شود.

هزینه ناشی از هر یک از این موارد بسیار سنگین‌تر از هزینه روغن موتور خواهد بود. ردیاب دیاگ یا OBD برای چنین مواردی در نظر گرفته شده است. این ردیاب با تشخیص به موقع مشکل و اطلاع دادن به مدیر ناوگان یا راننده برای تعویض روغن، جلوی بسیاری از هزینه‌های ناشی از عدم بررسی روغن موتور را می‌گیرد.

نتیجه گیری

در این مطلب با اهمیت روغن موتور آشنا شدیم و دریافتیم که عدم تعویض به موقع آن چه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. اگر مدیریت ناوگان را بر عهده دارید و یا به دلیل مشغله نمی‌توانید به موقع از زمان مناسب تعویض روغن اطلاع پیدا کنید، با خرید یک ردیاب دیاگ خوب و مناسب می‌توانید از زمان تعویض روغن موتور توسط ردیاب خودرو اطلاع پیدا کنید. ردیاب با اتصال به کامپیوتر خودرو اطلاعات دقیقی از وضعیت روغن موتور در اختیار شما قرار خواهد داد.

تعویض روغن موتور خودرو به کمک ردیابتعویض روغن موتور خودرو به کمک ردیاب

پربازدیدترین مطالب وب سایت ردیاب وایزر را در این بخش دنبال نمایید

نکات کلیدی در نصب دستگاه ردیاب خودرو وایزر

استفاده از GPS خودرو چه مزایا و معایبی دارد؟

از ساخت اتومبیل های اولیه تا طراحی خودروهای امروزی

مقالات مرتبط اطلاع از زمان تعویض روغن توسط ردیاب خودرو
محصولات مرتبط
ردیاب جی پی اس وایزر

قیمت جی پی اس خودرو + لیست قیمت ردیاب خودرو وایزر
قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو بر اساس نوع برند، نوع سرور و اپلیکیشن و دیگر کاربردها متفاوت بوده که می توانید ردیاب مورد نظر خود را از مجموعه وایزر با قیمت مناسب خریداری نمایید.

ردیاب خودرو یکی از انواع لوازم امنیتی اتومبیل ها بوده که به هنگام خرید آن عوامل متعددی همانند برند، نوع کاربرد و همینطور قیمت انواع ردیاب جی پی اس مورد توجه کاربران می باشد. در میان گزینه های نام برده شده، قیمت ردیاب از مهمترین نکات محسوب می شود.

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد این است که عوامل موثر در قیمت ردیاب خودرو کدامند؟ برای خرید ردیاب چه مقدار باید هزینه کرد و دلایل متفاوت بودن قیمت های ردیاب خودرو در چیست؟

در این گزارش با کارشناسان ما در مجموعه ردیاب وایزر همراه باشید تا شما عزیزان را با عوامل موثر در قیمت ردیاب جی پی اس خودرو بیشتر آشنا کنیم.

خرید ردیاب جی پی اس وایزر

قبل از اینکه به معرفی عوامل موثر در قیمت جی پی اس خودرو بپردازیم، ابتدا بهتر است بگوییم که شرکت وایزر تولید کننده انواع ردیاب جی پی اس می باشد که می توانید این محصول را با قیمت و کیفیت مناسب از این مجموعه خریداری کنید. تنها کافیست ردیاب جی پی اس وایزر را خریداری کرده و از طریق اپلیکیشن موبایل سرو می توانید با خودروی خود در ارتباط باشید و وضعیت آن را تحت کنترل خود قرار دهید.

با خرید دستگاه ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو، می توانید سطح بالایی از آرامش را برای خود به ارمغان آورید. لازم به ذکر است فواید راهکار سرو تنها به حفظ امنیت وسیله نقلیه ختم نمی شود. شما ب این راهکار می توانید از امنیت سرنشینان خودروی خود نیز اطمینان حاصل کنید. با مراجعه به وب سایت ما می توانید از انواع ردیاب، ویژگی ها، کاربردها و قیمت ردیاب وایزر اطلاعات لازم را به دست آورید.

ردیاب های جی پی اس وایزر تمامی قابلیت های مورد نیاز یک دزدگیر هوشمند را دارا بوده و می توانند نیازمندی های مصرف کنندگان را به خوبی تامین کنند. از دیگر مزایای استفاده از ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو می توان گفت امکان نشان دادن عکس‌العمل در هنگام بروز تهدید برای وسیله‌ی نقلیه‌ی شما در راهکار سرو فراهم شده است. به عنوان مثال شما می‌توانید بلافاصله برق خودرو را از هر مکان قطع کنید و امکان حرکت را تا رسیدن به خودرو غیرممکن نمایید.

قیمت جی پی اس خودرو و عوامل موثرآن

قطعا سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که چرا به هنگام خرید ردیاب جی پی اس با قیمت های متفاوتی رو به رو می شوید؟ یکی از دلایل آن بر اساس نوسنات بازار می باشد. اما از دیگر مواردی که قیمت انواع ردیاب خودرو را تحت تاثیر خود قرار می دهد می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کرد:

نوع ردیاب جی پی اس

همانطور که می دانید، ردیاب ها دارای انواع مختلفی مانند ردیاب سیمی و ردیاب آهنربایی می باشند که همین مورد یکی از موثرترین موارد در قیمت ردیاب جی پی اس است.

برند و کارخانه سازنده ردیاب خودرو

ردیاب ها در برندهای متعددی وجود دارند که توسط شرکت های مختلف ایرانی، چینی و همینطور اروپایی ساخته شده اند که هر کدام از کیفیت و کاربردهای خاص خود برخوردارند. قطعا برای خرید ردیاب خودرو باید با دقت تمام تحقیقات لازم را انجام دهید، تا علاوه بر انتخاب ردیاب با کیفیت، جی پی اس با قیمت مناسب را خریداری نمایید. اگر ردیابی از کارخانه های متفرقه انتخاب کنید، هم از کیفیت کمی برخوردار بوده و زود از کار می افتد، و هم بابت آن قیمت بالایی پرداخت خواهید کرد.

نوع سرور نرم افزار ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو، نوع سرور و یا سامانه نرم افزار شرکتی که خدمات ردیابی را ارائه می دهد، می باشد. نکته ای که به هنگام خرید ردیاب خودرو باید در نظر بگیرید یک سرور قوی که همیشه در دسترس باشد. علت قوی بودن سرور هم کار آسان با اپلیکیشن به هنگام مواقع ضروری می باشد. اگر نرم افزار ردیاب دارای سرور مناسب نباشد از دسترس خارج شده و تنها شما هزینه های خود را هدر داده اید.

قابلیت نصب آسان ردیاب

از دیگر مورد مهم در قیمت ردیاب جی پی اس، قابلیت نصب آسان آن می باشد. این که نصب جی پی اس نیاز به حضور نصاب داشته باشد یا آن که خود فرد بتواند به راحتی آن را نصب کند نیز فاکتوری است که بر قیمت خرید ردیاب تاثیر می‌گذارد.

نحوه پشتیبانی از ردیاب و ضمانت آن

یکی دیگر از مهمترین موارد تاثیرگذار در قیمت ردیاب، پشتیبانی از شرکتی خریداری می کنید و خدماتی که به شما ارائه می دهند، می باشد. ردیاب ها علاوه بر کیفیت مناسبی که باید دارند، باید دارای خدمات و پشتیبانی قوی، ضمانت از شرکت معتبر و همینطور ارائه دهنده بهترین خدمات پس از فروش نیز باشند.

امکان شنود صوتی، از دیگر موارد موثر در قیمت ردیاب خودرو

یکی دیگر از مواردی که در قیمت انواع ردیاب تاثیر می گذارد، امکان شنود صوتی توسط ردیاب می باشد. این مورد در زمان سرقت خودرو بسیاری کاربردی است و باعث سهولت کار صاحب خودرو خواهد شد.

مدت زمان ماندگاری باتری جی پی اس خودرو

از دیگر موارد مهم و موثر در هزینه ردیاب ماشین، مدت زمان نگهداری باتری توسط ردیاب است. مدت زمانی که یک ردیاب می تواند شارژ نگه دارد در قیمت آن نیز تاثیر می گذارد.

دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع ردیاب جی پی اس

از دیگر موارد مهم و موثر در قیمت ردیاب خودرو می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت داشتن دکمه SOS
 • دارای قابلیت هشدار باز شدن درب خودرو
 • قدرت سیگنال جی پی اس خودرو
 • خاصیت ضد آب و ضد گرد و غبار بودن
 • میزان دقت ردیابی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
ناشناس
18 خرداد ، 1400
بسیار مطلب مفیدی بود