نسل جدید GPS و تحولات آن در آینده

ماشین شما، تلفن همراه شما و حتی ساعت‌های مدرن شما به لطف تکنولوژی GPS به صورت دقیق موقعیت مکانی‌تان را روی هر کجای این کره خاکی نشان می‌دهند. این کار به کمک دریافت سیگنال‌های ماهواره‌هایی انجام می‌شود که در فاصله 20 هزار کیلومتری زمین قرار دارند. جی پی اس همیشه فعال است و هیچ هزینه‌ای بابت آن پرداخت نمی‌کنید و شاید اصلاً تا به حال به این فکر نکرده‌اید که جی پی اس چگونه کار می‌کند.

سیستم موقعیت‌‌یابی جهانی (GPS) از دهه 1970 میلادی که توسعه یافت، به ابزاری مهم و ضروری در همه چیز تبدیل شد، از عملیات نظامی گرفته تا سفرهای جاده‌ای. با پیشرفت علم، تلاش برای بهبود ویژگی‌ها و افزایش دقت این سیستم نیز افزایش یافت. چندی پیش ایالات متحده آمریکا اعلامم کرد که بعد از 25 سال از راه‌اندازی سیستم جهانی GPS، قصد دارد که نسل جدیدی از جی پی اس‌ها را راه‌اندازی کند که دقت بالاتر و امکانات بیشتری دارد. در این مطلب سعی داریم تا با نسل جدید GPS و تحولات آن در آینده آشنا شویم. با ما همراه باشید.

نسل جدید GPS و تحولات آن در آیندهنسل جدید GPS و تحولات آن در آینده

مختصری از ماهواره‌های امروزی GPS

اولین ماهواره‌های GPS در سال 1978 توسط وزارت دفاع آمریکا به فضا فرستاده شد. از آن سال تاکنون سازمان‌های بسیاری برای بهبود و اصلاح آن تلاش کرده‌اند. هر چه تلاش‌ها برای بهبود و کامل‌تر شدن جی پی اس‌ها افزایش می‌یافت، تقاضای کاربران برای بهبود خدمات دریافتی نیز بیشتر می‌شد. با قدیمی شدن جی پی اس‌های فعلی، تلاش‌ها برای توسعه این سیستم جهانی برای استفاده‌های نظامی و غیرنظامی افزایش یافت.

مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش از وب سایت ردیاب وایزر دنبال نمایید

بررسی تفاوت بین GPS و GPRS

فناوری ای جی پی اس (AGPS) چیست؟

لاکهید مارتین (Lockheed Martin)، اَبَرشرکت هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات آمریکایی یکی از شرکت‌هایی بوده است که 21 ماهواره GPS IIR را طراحی و تولید کرده و به فضا فرستاده است. این شرکت نقش بسزایی در پیشرفت جی پی اس‌ها داشته است. شرکت آمریکایی لاکهید مارتین در پروژه اخیر خود تصمیم گرفته تا نسل جدید GPS‌ها را به جهان معرفی کند.

نام این پروژه GPS Block III یا به اختصار GPS III نام گرفت. پیش‌تر نام این پروژه Block IIIA بود و سپس به GPS Block III تغییر داده شد. اولین ماهواره از این پروژه در دسامبر 2018 به فضا پرتاب شد. ایالات متحده برای راه‌اندازی کامل جی پی اس 3 تاکنون سه ماهواره به فضا فرستاده است و دهمین ماهواره که آخرین ماهواره ارسالی این پروژه است در سال 2023 میلادی به فضا فرستاده می‌شود. این GPS نسل جدید سه برابر بیشتر از GPS فعلی دقت دارد.

ویژگی های ماهواره های GPS امروزیویژگی های ماهواره های GPS امروزی

نسل جدید GPS چه تحولاتی در آینده خواهد داشت؟

ماهواره‌های‌ جی پی اس 3 عمری 15 ساله خواهند داشت که دو برابر بیش از بعضی از ماهواره‌های فعلی است. GPS III سه برابر بیشتر از جی پی اس‌های کنونی دقت دارد که این به معنای آن است که دقت محدوده نمایش از 5 تا 10 متر کنونی به دقت 1 تا 3 متر خواهد رسید.

سیگنال‌های دریافتی نسل جدید GPS  نیز قوی‌تر از سیگنال‌های فعلی است. محدوده نمایش داده شده از این طریق به جای پنج تا ده متر از دقت یک تا سه متر برخوردار خواهد بود. هدف از اجرای برنامه GPS Block III افزایش قابلیت اطمینان، دقت و یکپارچگی سیگنال است.

تحولات نسل جدید ماهواره های GPSتحولات نسل جدید ماهواره های GPS

میزان گستردگی استفاده از نسل جدید GPS نیز افزایش خواهد یافت و خدمات آن به افراد بیشتری ارائه خواهد شد؛ این امر به دلیل سیگنال غیرنظامی جدید L1C است که با دیگر سامانه‌های ماهواره‌ای ناوبری جهانی (GNSS) تبادل و همکاری خواهد داشت. در آینده، دستگاه‌های گیرنده‌ جی  پی اس قادرند اطلاعات مکانی را به یک‌باره از چندین سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی دریافت کنند و از این اطلاعات برای ردیابی دقیق استفاده کنند.

ماهواره‌های نسل جدید و قدیم GPS

شکل نسل جدید GPS در فضا ترکیبی از ماهواره‌های فعلی و ماهواره‌های جدید است. ماهواره‌های نسل جدید و قدیم را در جدول زیر با ویژگی‌ها مشاهده می‌کنید:

ماهواره‌های قدیمی ماهواره‌های جدید
GPS IIA satelliteGPS IIR satelliteGPS IIR-M satelliteGPS IIF satelliteGPS III satellite
BLOCK IIA BLOCK IIR BLOCK IIR-M BLOCK IIF GPS III/IIIF
0
ماهواره عملیاتی
8
ماهواره عملیاتی
7
ماهواره عملیاتی
12
ماهواره عملیاتی
4
ماهواره عملیاتی
 • کد عادی / اکتسابی (C/A)  روی فرکانس L1 برای کاربری غیرنظامی

 • کد کنترل شده دقت یا کد P(Y) روی فرکانس‌های L1 و L2 برای کاربری نظامی
 • عمر ماهواه طراحی شده: 7.5 سال
 • بین سال‌های 1990 تا 1997 به فضا ارسال شد.
 • آخرین ماهواره در سال 2019 از ماموریت به زمین برگشت.
 • کد عادی / اکتسابی  (C/A) روی فرکانس L1 برای کاربری غیرنظامی
 • کد کنترل شده دقت یا کد P(Y) روی فرکانس‌های L1 و L2 برای کاربری نظامی
 • عمر ماهواه طراحی شده: 7.5 سال
 • پرتاب در سال‌های 1997 تا 2004
 • تمامی سیگنال‌های اکتسابی
 • دومین سیگنال غیرنظامی روی L2 (L2C)
 • سیگنال‌های کد M نظامی جدید برای بهبود بیشتر دستیابی امن و ضد پارازیت سیگنال‌های GPS
 • سطوح قدرتی منعطف برای سیگنال‌های نظامی
 • عمر ماهواه طراحی شده: 7.5 سال
 • پرتاب در سال‌های 2005 تا 2009
 • تمامی سیگنال‌های ماهواره BLOCK IIR-M
 • سیگنال‌های سوم غیرنظامی روی فرکانس L5
 • ساعت‌های اتمی پیشرفته
 • بهبود دقت، مقاومت سیگنال و کیفیت
 • عمر ماهواه طراحی شده: 12
سال
پرتاب در سال‌های 2010 تا 2016
 • تمامی سیگنال‌های ماهواره BLOCK IIF
 • چهارمین سیگنال نظامی روی L1 (L2C)
 • بهبود قابلیت اعتماد، دقت و یکپارچکی سیگنال
 • عمر ماهواه طراحی شده: 15 سال
 • جی پی اس IIIF: بازتاب‌دهنده لیزر؛ طراحی شده برای برنامه جستجو و نجات
 • اولین پرتاب در سال 2018

نتیجه گیری

در این مطلب در مورد GPS III که نسل جدید ماهواره‌های جی پی اس است صحبت کردیم. به کمک نسل جدید جی پی اس، که توسط شرکت لاکهید مارتین طراحی و ساخته شده است، انتظار می‌رود که در آینده شاهد افزایش دقت جی پی اس‌ها تا 3 برابر بیشتر از نسل کنونی GPS باشیم.

این موضوع به ارائه خدمات بهتر و دقیق‌تر کمک خواهد کرد. همچنین نسل جدید جی پی اس‌ها برای کاربردهای نظامی، هشت برابر قوی‌تر خواند بود و در برابر موانع و پارازیت‌ها بهتر عمل خواهند کرد.

آخرین اخبار و مطالب تکمیلی را در این بخش دنبال نمایید

ردیاب و دزدگیر ماهواره ای F100-R وایزر

جی پی اس خودرو در چه مواقعی کاربرد دارد؟

مشخصات دستگاه ردیاب ضدسرقت F150 وایزر

مقالات مرتبط نسل جدید GPS و تحولات آن در آینده
محصولات مرتبط
ردیاب جی پی اس وایزر

قیمت جی پی اس خودرو + لیست قیمت ردیاب خودرو وایزر
قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو بر اساس نوع برند، نوع سرور و اپلیکیشن و دیگر کاربردها متفاوت بوده که می توانید ردیاب مورد نظر خود را از مجموعه وایزر با قیمت مناسب خریداری نمایید.

ردیاب خودرو یکی از انواع لوازم امنیتی اتومبیل ها بوده که به هنگام خرید آن عوامل متعددی همانند برند، نوع کاربرد و همینطور قیمت انواع ردیاب جی پی اس مورد توجه کاربران می باشد. در میان گزینه های نام برده شده، قیمت ردیاب از مهمترین نکات محسوب می شود.

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد این است که عوامل موثر در قیمت ردیاب خودرو کدامند؟ برای خرید ردیاب چه مقدار باید هزینه کرد و دلایل متفاوت بودن قیمت های ردیاب خودرو در چیست؟

در این گزارش با کارشناسان ما در مجموعه ردیاب وایزر همراه باشید تا شما عزیزان را با عوامل موثر در قیمت ردیاب جی پی اس خودرو بیشتر آشنا کنیم.

خرید ردیاب جی پی اس وایزر

قبل از اینکه به معرفی عوامل موثر در قیمت جی پی اس خودرو بپردازیم، ابتدا بهتر است بگوییم که شرکت وایزر تولید کننده انواع ردیاب جی پی اس می باشد که می توانید این محصول را با قیمت و کیفیت مناسب از این مجموعه خریداری کنید. تنها کافیست ردیاب جی پی اس وایزر را خریداری کرده و از طریق اپلیکیشن موبایل سرو می توانید با خودروی خود در ارتباط باشید و وضعیت آن را تحت کنترل خود قرار دهید.

با خرید دستگاه ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو، می توانید سطح بالایی از آرامش را برای خود به ارمغان آورید. لازم به ذکر است فواید راهکار سرو تنها به حفظ امنیت وسیله نقلیه ختم نمی شود. شما ب این راهکار می توانید از امنیت سرنشینان خودروی خود نیز اطمینان حاصل کنید. با مراجعه به وب سایت ما می توانید از انواع ردیاب، ویژگی ها، کاربردها و قیمت ردیاب وایزر اطلاعات لازم را به دست آورید.

ردیاب های جی پی اس وایزر تمامی قابلیت های مورد نیاز یک دزدگیر هوشمند را دارا بوده و می توانند نیازمندی های مصرف کنندگان را به خوبی تامین کنند. از دیگر مزایای استفاده از ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو می توان گفت امکان نشان دادن عکس‌العمل در هنگام بروز تهدید برای وسیله‌ی نقلیه‌ی شما در راهکار سرو فراهم شده است. به عنوان مثال شما می‌توانید بلافاصله برق خودرو را از هر مکان قطع کنید و امکان حرکت را تا رسیدن به خودرو غیرممکن نمایید.

قیمت جی پی اس خودرو و عوامل موثرآن

قطعا سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که چرا به هنگام خرید ردیاب جی پی اس با قیمت های متفاوتی رو به رو می شوید؟ یکی از دلایل آن بر اساس نوسنات بازار می باشد. اما از دیگر مواردی که قیمت انواع ردیاب خودرو را تحت تاثیر خود قرار می دهد می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کرد:

نوع ردیاب جی پی اس

همانطور که می دانید، ردیاب ها دارای انواع مختلفی مانند ردیاب سیمی و ردیاب آهنربایی می باشند که همین مورد یکی از موثرترین موارد در قیمت ردیاب جی پی اس است.

برند و کارخانه سازنده ردیاب خودرو

ردیاب ها در برندهای متعددی وجود دارند که توسط شرکت های مختلف ایرانی، چینی و همینطور اروپایی ساخته شده اند که هر کدام از کیفیت و کاربردهای خاص خود برخوردارند. قطعا برای خرید ردیاب خودرو باید با دقت تمام تحقیقات لازم را انجام دهید، تا علاوه بر انتخاب ردیاب با کیفیت، جی پی اس با قیمت مناسب را خریداری نمایید. اگر ردیابی از کارخانه های متفرقه انتخاب کنید، هم از کیفیت کمی برخوردار بوده و زود از کار می افتد، و هم بابت آن قیمت بالایی پرداخت خواهید کرد.

نوع سرور نرم افزار ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو، نوع سرور و یا سامانه نرم افزار شرکتی که خدمات ردیابی را ارائه می دهد، می باشد. نکته ای که به هنگام خرید ردیاب خودرو باید در نظر بگیرید یک سرور قوی که همیشه در دسترس باشد. علت قوی بودن سرور هم کار آسان با اپلیکیشن به هنگام مواقع ضروری می باشد. اگر نرم افزار ردیاب دارای سرور مناسب نباشد از دسترس خارج شده و تنها شما هزینه های خود را هدر داده اید.

قابلیت نصب آسان ردیاب

از دیگر مورد مهم در قیمت ردیاب جی پی اس، قابلیت نصب آسان آن می باشد. این که نصب جی پی اس نیاز به حضور نصاب داشته باشد یا آن که خود فرد بتواند به راحتی آن را نصب کند نیز فاکتوری است که بر قیمت خرید ردیاب تاثیر می‌گذارد.

نحوه پشتیبانی از ردیاب و ضمانت آن

یکی دیگر از مهمترین موارد تاثیرگذار در قیمت ردیاب، پشتیبانی از شرکتی خریداری می کنید و خدماتی که به شما ارائه می دهند، می باشد. ردیاب ها علاوه بر کیفیت مناسبی که باید دارند، باید دارای خدمات و پشتیبانی قوی، ضمانت از شرکت معتبر و همینطور ارائه دهنده بهترین خدمات پس از فروش نیز باشند.

امکان شنود صوتی، از دیگر موارد موثر در قیمت ردیاب خودرو

یکی دیگر از مواردی که در قیمت انواع ردیاب تاثیر می گذارد، امکان شنود صوتی توسط ردیاب می باشد. این مورد در زمان سرقت خودرو بسیاری کاربردی است و باعث سهولت کار صاحب خودرو خواهد شد.

مدت زمان ماندگاری باتری جی پی اس خودرو

از دیگر موارد مهم و موثر در هزینه ردیاب ماشین، مدت زمان نگهداری باتری توسط ردیاب است. مدت زمانی که یک ردیاب می تواند شارژ نگه دارد در قیمت آن نیز تاثیر می گذارد.

دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع ردیاب جی پی اس

از دیگر موارد مهم و موثر در قیمت ردیاب خودرو می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت داشتن دکمه SOS
 • دارای قابلیت هشدار باز شدن درب خودرو
 • قدرت سیگنال جی پی اس خودرو
 • خاصیت ضد آب و ضد گرد و غبار بودن
 • میزان دقت ردیابی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
ناشناس
22 خرداد ، 1400
مقاله بسیار جالبی بود. عالی