دستبند ردیاب چیست؟ معرفی بهترین دستبندهای ردیاب موجود در بازار

30 شهریور ، 1401
گروه تحقیقاتی وایزر

از جدیدترین و پرطرفدارترین لوازم الکترونیکی شخصی، ردیاب‌های شخصی هستند که به شکل دستبند روی مچ قرار می‌گیرند و اطلاعات مفیدی را به کاربر نشان می‌دهد. نوع خاصی از این ردیاب‌های شخصی به صورت اختصاصی برای ردیابی افرادی که آن‌ها را به دست دارند استفاده می‌شوند، در حالی که برخی ردیاب‌ها که به شکل ساعت یا ردیاب ورزشی هستند، قابلیت‌های بیشتری برای بررسی فعالیت‌های بدنی دارند.

دستبندهای ردیاب معمولا برای افرادی ضروری است که توانایی مراقبت از خود را ندارند یا در شرایطی قرار دارند که احتمال مفقود شدنشان زیاد است. با اینکه برای سایر افراد که در سلامت کامل و در سنین جوانی و بزرگسالی قرار دارند استفاده از این وسیله الزامی نیست، ولی برای حفظ امنیت جانی آنان، بهتر است از دستبند ردیاب یا هرگونه ردیاب GPS به شکل انگشتر، گردنبند و غیره استفاده کنند. برای آشنایی با دستبند ردیاب و ویژگی‌های آن با وایزر همراه باشید.

دستبند ردیاب و کاربردهای آندستبند ردیاب و کاربردهای آن

ویژگی‌های اصلی یک دستبند ردیاب مناسب

دستبند‌های ردیاب مانند هر وسیله دیگری برای موقعیت‌یابی از GPS استفاده می‌کند. به صورت کلی، ردیاب‌های شخصی بهتر است ابعاد کوچکی داشته باشند و به شکلی باشند که امکان جدا شدنشان از فرد کم باشید و مهمتر از همه، به ظاهر شبیه ردیاب نباشد.

انواع لوازم ردیاب شخصی وقتی اهمیت خود را نشان می‌دهند که کاربر دچار حادثه شود. با استفاده از ردیاب شخصی، حوادثی مثل گم شدن و ربوده شدن افراد می‌تواند سریع‌تر از زمانی که تنها به جستجو و تحقیقات پلیس اتکا می‌شود، حل و فصل شوند.

عموما دستبندهای ردیاب یک ویژگی بارز دارند و آن غیرقابل‌تشخیص بودن آن‌هاست. تصور کنید که گروهی شما را می‌ربایند، اولین کاری که می‌کنند چیست؟ قطعا برای اینکه یافتن شما دشوارتر شود، لوازم الکترونیکی قابل ردیابی‌تان مثل گوشی و ساعت هوشمند شما را دور می‌ریزند.

ولی اگر شما ردیابی داشته باشید که در دستبند، گردنبند یا انگشتر شما پنهان شده باشید، شانس زنده‌ماندن و نجات یافتن‌تان بالا می‌رود زیرا آدم‌ربایان احتمال وجود این ردیاب‌ها را پایین می‌دانند. هرچه ردیاب شخصی مخفیانه‌تر باشد، ردیاب بهتری است.

علاوه بر این، ویژگی مهم دیگری که دستبند ردیاب باید داشته باشد، قابلیت درخواست کمک یا برقراری تماس با لیست اختصاصی یا اورژانسی است. نشان دادن موقعیت جغرافیایی دقیق تنها کاربرد دستبند GPS نیست و دستبند ردیاب باید امکانی برای کاربر فراهم کند که در مواقع خطر و به هنگام وقوع حادثه بتواند خانواده و عزیزانش و حتی پلیس و یا اورژانس را از موقعیت خود با خبر کند.

برخی دستبندهای ردیاب با ارسال پیام SOS دیگران را مطلع می‌سازند و برخی با استفاده از سیم کارت به کاربر اجازه برقراری تماس سریع را می‌دهد. برخی دستبندها قابلیتی ویژه دارند که در صورت آسیب به آن‌ها و جدا شدن از شخصی که آن را به خود آویخته است، پیامی اضطراری ارسال می‌کنند که خطر را به خانواده فرد گزارش می‌دهد.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

چگونه جی پی اس خودرو را فعال کنیم

ردیاب وایزر f100

داشتن دستبند ردیاب برای چه کسی ضروری است؟

با اینکه استفاده از دستبند ردیاب ایده خوبی برای تمام افراد است، داشتن این وسیله برای گروه‌های خاصی از افراد ضروری است. کودکان، سالمندان و معلولین افرادی‌اند که بیشتر در معرض خطر ربوده شدن و گم شدن هستند. خانواده و عزیزان این افراد تمام تلاش خود را دارند که از وقوع فاجعه جلوگیری کنند و استفاده از دستبند ردیاب یکی از بهترین گزینه‌ها برای این کار است.

دستبند ردیاب برای کودکان

کودکان یکی از آسیب‌پذیرترین اعضای جامعه‌اند که همیشه در معرض خطر قرار دارند. والدین حواس‌جمع مدام سعی دارند کودک را در کنار خود نگه دارند و بیشترین مراقبت را از او بنمایند. ولی گاهی کودک باید از والدین جدا شود تا به فعالیت‌هایی مانند مدرسه رفتن، بازی در پارک یا شرکت در انواع کلاس‌های ورزشی و هنری بپردازد.

در این موارد که شاید کودک به واسطه سرویس یا برای نشان دادن استقلال از مادرش جدا می‌شود، احتمال وقوع حوادث هولناک بالا می‌رود. والدین با استفاده از دستبند ردیاب به راحتی می‌توانند موقعیت مکانی فرزند خود را کنترل کنند و به او آموزش دهند تا در صورتی که به چیزی مشکوک بودند یا اتفاقی افتاد، با فشردن دکمه اضطرار سریعا آن‌ها را از موقعیت خود با خبر کنند.

دستبند ردیاب برای کدام افراد ضروری استدستبند ردیاب برای کدام افراد ضروری است

دستبند ردیاب برای سالمندان

کهولت سن یکی دیگر از مواردی است که باعث آسیب‌پذیری افراد می‌شود. هرچه انسان پیرتر می‌شود، امکان ابتلا به آلزایمر یا انواع بیماری‌ها و اختلالات جسمی مثل پارکینسون، دیابت، و غیره افزایش می‌یابد. دستبندهای ردیاب به بستگان افراد سالمند قابلیت نظارت بر موقعیت مکانی آنان را می‌دهد و برخی از این ردیاب‌ها سنسورهایی برای سقوط دارند که می‌توانند در صورت وقوع اتفاقات ناگوار، نجات‌بخش سالمندان باشد.

دستبند ردیاب برای معلولین

افرادی که دارای معلولیت جسمی یا ذهنی هستند، در گروهی از افراد قرار می‌گیرند که داشتن دستبند ردیاب برایشان ضروری است. وقتی افراد با درجه معلولیت‌های متفاوت در سطح شهر تردد می‌کنند، همراه داشتن دستبند ردیاب می‌تواند آرامش‌بخش خانواده و همراهانشان باشند تا مطمئن شوند مشکلی برایشان پیش‌ نیامده و از مسیر خود منحرف نشده‌اند.

معرفی بهترین دستبند ردیاب موجود در بازار

با اینکه امروزه اکثر ساعت‌های هوشمند مانند اپل واچ و فیت‌بیت‌ها توانایی ردیابی دارند، امکان خطا داشتن و از کار افتادن آن‌ها در صورت نبود گوشی همراه متصل به آن‌ها، باعث می‌شود گزینه‌های خوبی برای استفاده به عنوان ردیاب شخصی نباشند.

تنوع ردیاب‌های شخصی در ایران بسیار محدود است و نمونه‌هایی که این ردیاب‌ها به صورت کاملا مخفی در جواهرات یا اکسسوری‌ها باشند موجود نمی‌باشد، ولی در ادامه چند مورد ردیاب شخصی با کیفیت را معرفی نموده‌ایم تا راحت‌تر بتوانید به خرید دستبند ردیاب موردنظر خود بپردازید.

بهترین دستنبدهای ردیاب موجود در بازاربهترین دستنبدهای ردیاب موجود در بازار

دستبند ردیاب GT011

این دستبند یکی از اقتصادی‌ترین دستبند‌های ردیاب موجود در ایران است و می‌تواند با کمترین میزان خطا، موقعیت جغرافیایی را نمایش دهد. این دستبند قابلیت تعیین حصار جغرافیایی را دارد که در صورت خروج از آن محدوده، پیام ارسال می‌کند. علاوه بر این، دستبند ردیاب GT011 قابلیت شنود دارد و می‌تواند تا 15 روز شارژ نگه دارد. استفاده از این دستگاه برای کودکان، سالمندان و حیوانات خانگی مناسب است.

ردیاب همراه GR500

ردیاب GR500 با قابلیت تعیین موقعیت دقیق، برقراری تماس، ارسال پیام اضطرار و شنود محیط، یکی از بهترین ردیاب‌های شخصی موجود در بازار است. این دستگاه که کیفیت ساخت بالایی دارد، در برابر آب، گرد و غبار و رطوبت مقاوم است و می‌تواند تا 12 ساعت با صورت مداوم کار کند.

ردیاب شخصی GM100

این ردیاب که کوچک‌ترین ردیاب موجود در ایران است، به کمک سیم‌کارت می‌تواند به مدت 8 ساعت مداوم اطلاعات مکانی فرد را به دستگاه کنترل‌کننده ردیاب ارسال کند. این ردیاب همانند انواع ردیاب وایزر دارای دکمه SOS است که با فشار دادن آن تقاضای کمک ارسال می‌شود. این ردیاب شخصی قابلت شنود نیز دارد که به کمک آن می‌توانید به صدای پیرامون دستگاه گوش دهید.

کلام آخر

همانطور که مطالعه کردید، داشتن یک دستبند ردیاب می‌تواند برای گروه‌های آسیب‌پذیر بسیار سودمند باشد. این تکنولوژی پیشرفته که در اقصی نقاط جهان مورد استفاده قرارگرفته است، در موارد زیادی نجات‌بخش افراد مفقود و ربوده شده بوده و در یافتن آنان تاثیر بسزایی داشته است. با اینکه هنوز در ایران نمونه‌های زیادی از این وسیله وجود ندارد، نمونه‌های موجود می‌توانند شروعی برای جا افتادن این تکنولوژی باشند.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE