تفاوت ردیاب و جی پی اس در چیست
31 اردیبهشت ، 1401
گروه تحقیقاتی وایزر

تفاوت ردیاب و چی پی اس همیشه یکی از سوالات مهم خریداران سیستم های ردیاب بوده و هست. امروزه با کمک ماهواره هایی که در فضا به دور کره ی زمین می چرخند، قابلیت های بسیاری برای بشر به وجود آمده است. یکی از خدمات قابل دریافت از ماهواره ها، موقعیت یابی مکانی است. اما ردیاب و جی پی اس چه تفاوتی با هم دارند؟ چه شباهت هایی بین این دو وجود دارد؟ برای پاسخ این سوالات و آشنایی بیشتر با ردیاب و جی پی اس، در ادامه همراه سایت ردیاب خودرو وایزر باشید.

جی پی اس چیست؟

برای پاسخ به سوال تفاوت ردیاب و جی پی اس، بهتر است اول به طور جداگانه با هر کدام از این سیستم ها اشنا شویم. جی پی اس سر واژه (Global Positioning System) است که برگردان آن به زبان فارسی، سیستم موقعیت یاب جهانی است.

این سیستم در حقیقت شبکه ای از 24 الی 32 ماهواره است که با یکدیگر در ارتباط هستند. این ماهواره ها با استفاده از قابلیت های خود به شکلی برنامه ریزی شده اند که طول و عرض جغرافیایی هر قسمت از زمین را با توجه به برنامه نویسی های انجام شده تشخیص داده و آن را مشخص می کنند.  

از جهت دقت باید این نکته را ذکر کرد که در هر موقعیت یابی، حداقل سه ماهواره عملیات اندازه گیری فاصله با خود را انجام می دهند. بناباین نتیجه بسیار دقیق است. این فناوری ابتدا کاربردی نظامی داشت اما با گسترش ابزارهای الکترونیک شخصی پای آن به لوازم الکترونیکی همچون موبایل و تبلت نیز باز شد.

دیگر مقالات را در این بخش دنبال نمایید

انواع جی پی اس خودرو

ردیاب جی پی اس وایزر و استفاده از اپلیکیشن سرو

برای تامین امنیت خودرو دزدگیر تصویری بهتر است یا ردیاب

دستگاه جی پی اس چیست؟

یکی از تفاوت های ردیاب و چی پی اس، ابزاری است که کاربر از آن استفاده می کند، دستگاه های جی پی اس، سیگنال ها را از ماهواره های مختلف دریافت می کنند. البته برخی برای این کار نیاز به اینترنت دارند اما بعضی بدون نیاز به اینترنت نیز موقعیت مکانی را مشخص می کنند.

کاربرد های جی پی اس شامل نقطه یابی، مسیریابی، جهت یابی، ثبت اطلاعات موقعیت مکانی و... است. جالب است بدانید که سه نوع دستگاه جی پی اس وجود دارد: جی پی اس دستی، جی پی اس مچی و جی پی اس خودرو

  • جی پی اس های دستی دارای آنتن های قدرتمند هستند که توسط کوهنوردان، نظامیان و نقشه برداران غالبا بدون نیاز به اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. این افراد بنا به هدف خود از کاربرد های مکان یابی، ثبت نقاط و اندازه گیری مساحت از جی پی اس استفاده می کنند
  • اما جی پی اس های مچی معمولا توسط طبیعت گردان، ورزشکاران رشته های مختلف و حتی مردم عادی برای پیدا کردن موقعیت مکانی خود و مسیر یابی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • جی پی اس یا رهیاب خودرو نیز پس از نصب امکان مسیریابی و دریافت موقعیت مکانی را فراهم می کند. معمولا GPS خودروبا استفاده از نمایشگر و راهنمایی صوتی رهیاب به راننده در جهت یابی صحیح مسیر کمک می کند.

ردیاب چیست؟

اما برای دریافت پاسخ سوال فرق بین ردیاب و جی پی اس باید با ردیاب نیز آشنا شوید. ردیاب ها در حقیقت از سیستم جی پی اس استفاده می کنند تا موقعیت مکانی خودرو و یا هر وسیله استفاده کننده از آن را نمایش دهند.

ردیاب ها که معمولا کاربردی امنیتی دارند، برای یافتن موقعیت مکانی خودرو، کودکان، بارهای ارسالی، کشتی و... استفاده می شود. پیش از اختراع سنسورهای مختلف، ردیاب ها صرفا کاربرد تعیین مکان را بر عهده داشتند، اما با برنامه ریزی های جدید و بهره بردن از سنسورها، حالا ردیاب ها قابلیت های دیگری همچون سرعت، مصرف سوخت، کنترل از راه دور و... را نیز مشخص می کنند.

انواع ردیاب ها را بشناسید

رد یاب ها بسته به هدف استفاده از آنها، انواع متفاوتی دارند. ردیاب های شخصی برای تعیین موقعیت مکانی به منظور تامین امنیت کودکان، سالمندان، مبتلایان به بیماری آلزایمر، کارمندان شرکت ها، زندانیان و... استفاده می شود. همین نوع ردیاب ها در اندازه های کوچک تر برای موقعیت یابی حیوانات نیز کاربرد دارد.

نوع دیگری از ردیاب ها در جابه جایی اشیا و بار به کار برده می شود. در نهایت رد یاب های خودرو از مهمترین ردیاب هایی هستند که مخفیانه در خودرو نصب می شوند تا علاوه بر تشخیص موقعیت مکانی برنامه ریزی هایی نیز برای استفاده بهینه از خودرو و زیر نظر گرفتن رفتار راننده انجام شود.

تفاوت ردیاب و جی پی اس در چیست؟

بهتر است این سوال را این گونه مطرح کنیم: تفاوت ره یاب و ردیاب در چیست؟ شباهت جی پی اس و ردیاب در تشخیص موقعیت مکانی آنها است. اما تفاوت های آنها شامل استفاده ردیاب از اینترنت است. ردیاب ها معمولا از سیم کارت برای تامین اینترنت خود استفاده می کنند.

استفاده از اینترنت با هدف ارسال موقعیت مکانی ردیاب به پنل یا نرم افزار مرتبط در موبایل است. یکی از کاربرد های مهم ردیاب ها، مقابله با سارقان با استفاده از تشخیص موقعیت خودرو است. در واقع فرق ردیاب با GPS آفلاین بودن جی پی اس و قابل برنامه ریزی بودن ردیاب است.

از دیگر تفاوت های جی پی اس و ردیاب می توان به ردیابی در طول زمان (داشتن تاریخچه حرکت) درردیاب ها اشاره کرد در حالی که جی پی اس فقط به شکل لحظه ای مسیریابی می کند. با استفاده از ردیاب می توان برنامه ریزی های بیشماری را برای خودرو و راننده انجام داد و خودرو را از راه دور کنترل کرد، اما این امکان با جی پی اس فراهم نیست. تفاوت دیگر نیز به امکان مدیریت با ردیاب از راه دور است. برای مثال می توان خودرو را با استفاده از سیستم ردیاب از راه دور خاموش کرد.

با مراجعه به وب سایت وایزر، می توانید انواع و همینطور لیست قیمت ردیاب وایزر را مشاهده کرده، و ردیاب جی پی اس مورد نظر خود را از این مجموعه خریداری نمایید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE