نصب جی پی اس خودرو + نکات کلیدی و اشتباهات رایج

31 اردیبهشت ، 1402
گروه تحقیقاتی وایزر

اگر شما قصد خرید ردیاب را دارید یا جی پی اس ماشین خریده‌اید، احتمالاً یکی از سؤالات و دغدغه‌های شما این است که چگونه جی پی اس خودرو را فعال کنیم. اصلاً نگران نباشید؛ ما با اطلاع از این موضوع تصمیم گرفتیم مقاله‌ی پیش‌رو را بنویسیم و صفر تا صد راه‌اندازی و نصب جی پی اس خودرو را به شما آموزش دهیم. به شما قول می‌دهیم با خواندن این مقاله که حدوداً 10 دقیقه از شما زمان می‌برد، به‌صورت کامل نحوه نصب ردیاب خودرو را متوجه‌ شوید. البته درنظر داشته باشید نصب رهیاب ماشین کار تخصصی و سختی محسوب می‌شود و بهتر است آن را به متخصص بسپارید، اما نصب ردیاب‌ آهنربایی یا ردیاب بیسیم به‌دلیل نداشتن سیم کار آسان‌تری است. خواندن این مطلب به نصابان ردیاب که به‌صورت تخصصی جی پی اس ماشین را نصب می‌کنند توصیه می‌شود.

نصب ردیاب خودرو
آموزش نصب ردیاب روی خودرو برای جلوگیری از سرقت

آموزش نصب ردیاب خودرو به‌صورت مرحله‌به‌مرحله

شرکت وایزر 4 نوع ردیاب خودرو دارد. سه ردیاب وایزر نیاز به سیم‌کشی دارند و ردیاب وایزر m8 نیاز به سیم‌کشی ندارد و ردیاب آهنربایی یا بیسیم نامیده می‌شود. نصب ردیاب بیسیم راحت و نصب ردیاب‌های سیم‌دار کار مشکلی است و ترجیحاً متخصص باید آن را انجام دهد. در این بخش از مقاله، نحوه نصب ردیاب وایزر F100، نصب وایزر F150 و نصب ردیاب B60 را که هرسه ردیاب‌های سیمی وایزر هستند آموزش می‌دهیم.

مرحله اول نصب ردیاب وایزر؛ نحوه سیم‌کشی ردیاب خودرو

مرحله اول از نصب جی پی اس خودرو به اتصال سیم اصلی به سوکت دستگاه و نحوه سیمکشی ردیاب خودرو اختصاص دارد. برای نصب دستگاه ردیاب F150 روی خودرو در صورت صحت کامل سیم‌‌ها، ابتدا باید دسته سیم اصلی دستگاه را به‌‌طور کامل داخل سوکت دستگاه ردیاب وارد کنید. روی بدنه‌ی هر سیم، برچسبی وجود دارد و نشان‌دهنده‌ی این است که به کدام سوکت وصل شود. 

برای نصب gpsروی ماشین سیم مشکی با برچسب GND (Line 14)، سیم قرمز با فیوز و برچسب 12/247 (Line15) و سیم نارنجی با برچسب ACC (Line 13) را بهترتیب به سر منفی و مثبت باتری خودرو و ACC  پشت سوئیچ متصل کنید.

مرحله دوم؛ نحوه‌ نصب کلید هشدار SOS ردیاب f150 وایزر

درباره‌‌ی کلید sos چیزی شنیده‌اید؟ کلید اس او اس یک علامت بینالمللی به معنای خطر و نیاز به دریافت کمک فوری است و فقط ردیاب F150 وایزر این کلید را دارد. در صورتی که می‌‌خواهید هنگام نصب جی پی اس وایزر کلید هشدارsos  را فعال کنید، این کلید را به وسیله‌‌ی سیم مشکی متصل به آن به دسته‌ی سیم اصلی (سیم مشکی و سفید کوتاه) متصل بکنید.

مرحله سوم نصب جی پی اس خودرو؛ چگونگی نصب رله قطع برق

در مرحله سوم از نصب جی پی اس روی ماشین، باید رله قطع برق را نصب کنید. رله (Relay) برای قطع و وصل کردن جریان برق به‌کار می‌‌آید و از این کلید در وسایل زیادی استفاده می‌شود، اما اتصال آن در دستگاه ضدسرقت ماشین برای خاموش کردن خودرو از راه دور کاربرد دارد. برای اتصال رله قطع برق خودرو، سیم زردRelay (Line 9) را به سیم تحریک رله (سیم ضخیم زرد رنگ)، سیم سفیدرنگ رله را به سر مثبت باتری 12 ولت و سیم سبزرنگ رله را به خط استارت خودرو متصل کنید. 

مرحله چهارم؛ فعال‌‌سازی قابلیت هشدار باز شدن در خودرو

در آموزش نصب جی پی اس خودرو برای آنکه از باز شدن در خودرو مطلع شوید، لازم است سیم سبزرنگ با خط باریک سفید Input (Line 6) را به ورودی در یا لادری اتومبیل متصل کنید. 

مرحله پنجم؛ نحوه فعال‌سازی قابلیت ارتباط صوتی 

اگر شما ردیاب صوتی یا ردیاب شنوددار خریدید و می‌‌خواهید از قابلیت ارتباط صوتی آن استفاده کنید، باید میکروفون را نصب کنید. برای نصب میکروفون جی پی اس ماشین باید فیش نری 5/3 میلی‌متری را به بدنه‌ی دستگاه متصل و سپس سوکت دوسیمه (سیم‌‌های قهوه‌ای و مشکی‌رنگ) از این دسته سیم را به میکروفون موجود در جعبه دستگاه اتصال دهید. همچنین درصورت تمایل به نصب بلندگو بعد از فعال کردن جی پی اس خودرو، به‌‌طور جداگانه یک بلندگو با فیش خروجی 5/3 میلی‌متری را تهیه و به فیش مادگی 5/3 میلی‌متری (سیم‌های طوسی و مشکی) وصل کنید.

مرحله ششم؛ نحوه نصب کنترل‌کننده‌ی قفل مرکزی دستگاه جی‌ پی‌ اس

قطعه کنترل‌کننده‌ی قفل مرکزی در مواقع صدور دستور به خودرو برای قفل و باز کردن در خودرو به‌کار می‌رود. این ویژگی به راننده کمک می‌کند که در صورت سرقت خودرو، دستور قفل شدن درها را از راه دور به اتومبیل بدهد. بعد از نصب جی پی اس وایزر در صورت تهیه‌ی ماژول کنترل‌‌کننده قفل مرکزی، سیم زردرنگ با خط باریک سفید با برچسب Output1 (Line 7) و سیم سفید‌رنگ با خط‌ باریک قرمز Output2 (Line 8) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مرحله هفتم؛ قرار دادن سیم‌کارت داخل ردیاب

بعد از وصل کردن جی پی اس به ماشین و انجام مراحل بالا، باید از فعال بودن GPRS سیم‌‌کارت مطمئن شوید و سپس سیمکارت ردیاب را روی دستگاه جی‌ پی‌ اس قرار دهید. درنهایت، ردیاب آماده است که به سامانه سرو متصل شود. با خرید هر gpsخودرو وایزر، یک سیم‌کارت ردیاب به ‌صورت رایگان دریافت می‌کنید.

تیم وایزر در داخل جعبه‌ی دستگاه‌های ردیاب خودرو دفترچه راهنمای نصب به زبان فارسی قرار داده است که علاوه‌بر توضیحات بالا، با تصاویر و دیاگرام مراحل نصب دستگاه ردیاب را برای شما ساده‌‌تر می‌کند. 
لازم به ذکر است که نسخه‌ی PDF دفترچه راهنمای دستگاه ردیاب وایزر مدل f150 و بقیه‌ی مدل‌های رهیاب ضدسرقت وایزر روی وب‌سایت وایزر موجود است.

آموزش نصب ردیاب خودرو

 نصب جی پی اس ماشین؛ راهی مطمئن برای امنیت خودروی شما 

رایج‌ترین نکات و باورهای اشتباه در طریقه نصب جی پی اس خودرو

حال که با نصب جی پی اس خودرو آشنا شدید، در این قسمت از مقاله باورهای اشتباه رایج در خصوص نصب ردیاب خودرو را بررسی می‌کنیم. متأسفانه برخی از این باورها باعث می‌شوند تا خریدار ردیاب خودرو از عملکرد آن ناامید شود و نتواند به‌خوبی از رهیاب استفاده کند. اگر به‌دنبال این موضوع هستید که بهترین و کامل‌ترین بهره‌برداری را از ردیاب خودروی خود داشته باشید، باید نصب آن را به متخصصان بسپارید تا هم gps ماشین به‌‌خوبی نصب شود، هم توضیحات ارائه‌شده‌ی نصاب پاسخی به سؤالات شما باشد. در ادامه‌ی این متن، رایج‌ترین اشتباهات درباره‌ی نصب ردیاب خودرو را توضیح می‌دهیم.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها؛ یکی از اشتباهات رایج در نصب جی پی اس خودرو

یکی از باورهای اشتباه در زمینه نصب ردیاب خودرو این است که مالک گمان می‌کند اگر خود یا یکی از اطرافیان دست‌به‌کار شوند و ردیاب را نصب کنند، در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود، اما واقعیت چیز دیگری است. بسیاری از افراد نمی‌دانند وقتی خودشان جی پی اس را نصب می‌کنند، هزینه‌های گزافی را برای آنان دربردارد. درحقیقت، وقتی شما یا اطرافیان مشغول به انجام کاری هستید که در آن تخصصی ندارید، زمانتان را اشغال می‌کنید. این موضوع باعث می‌شود تا از کار اصلی خود بازبمانید و آن را به تعویق بیندازید.

موضوع دیگر به نصب ردیاب توسط افراد غیرمتخصص برمی‌گردد که علاوه‌بر ایجاد هزینه‌های جانبی، باعث هزینه‌های بعدی نیز می‌شود. منظور ما از هزینه‌های بعدی این است که نصب غیراصولی ردیاب، گارانتی خودرو را باطل می‌کند. در صورتی که ردیاب توسط افراد غیرمتخصص نصب شود، شرکت‌های معتبر هیچ‌گونه مسئولیتی را نمی‌پذیرند و گارانتی دستگاه شما باطل می‌شود. درنهایت، در صورتی که مشکلی برای رهیاب ماشین پیش بیاید، هزینه‌های تعمیرات بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر فارغ از باطل شدن گارانتی، نصب اشتباه جی پی اس وایزر می‌تواند باعث ایجاد خرابی در دستگاه شود؛ خرابی‌هایی که شاید ردیاب را غیرقابل‌استفاده کند و هزینه‌های بیشتری روی دست شما بگذارد.

هیچ ردیابی شبیه ردیاب دیگر نصب نمی‌شود

واقعیت این است که نحوه نصب ردیاب خودرو برای هر دستگاه و شرکتی متفاوت است. یکی از باورهای اشتباه دیگری که در خصوص نصب انواع ردیاب وجود دارد این است که تمامی ردیاب‌ها به‌دلیل عملکرد مشابه، یکسان نصب می‌شوند. این تصور کاملاً اشتباه است؛ هر ردیابی باتوجه‌به اینکه در کدام کارخانه تولید شده است و چه مدل و امکاناتی دارد، طریقه نصب متفاوتی خواهد داشت. پس بسیار مهم است که ردیاب شما توسط متخصص مجرب و آموزش‌دیده نصب شود. پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر سابقه نصب موفق ردیاب را هم داشته‌اید، برای دوستان و آشنایان خود این کار را نکنید.

توجه داشته باشید که علاوه‌بر مدل ردیاب، نوع وسیله نقلیه، مدل و سال ساخت آن نیز تفاوت‌هایی در نصب ایجاد می‌کند. متأسفانه افراد ناشناس این تفاوت‌ها را نمی‌دانند و سپردن نصب جی پی اس خودرو به این افراد اقدامی کاملاً اشتباه است.

نصب انواع ردیاب مناسب وسیله نقلیهانواع ردیاب مناسب وسیله نقلیه شما

زمان‌بر بودن نصب جی پی اس ماشین توسط افراد متخصص؛ باور اشتباه و رایج بین مردم

شاید با خود فکر کنید که برای نصب ردیاب باید خودرو را نزد متخصص ببرید تا با صرف زمان فراوان ماشین را تحویل شما بدهد. بسیاری از افراد به‌دلیل این باور اشتباه خودشان دست‌به‌کار می‌شوند و برای جلوگیری از اتلاف زمان ردیاب را نصب می‌کنند.

درنظر داشته باشید که نصاب‌های حرفه‌ای بارها نصب جی پی اس اتومبیل را انجام داده‌اند و از مشکلات و نکات مربوط به فرآیند آن آگاهی دارند؛ بنابراین زمان نصب ردیاب کاهش قابل‌ملاحظه‌ای پیدا می‌کند. شما یا اطرافیانتان احتمالاً با مشکلات بیشتری در نصب ردیاب مواجه می‌شوید و این موضوع میانگین زمان صرف‌شده را افزایش می‌دهد. بنابراین حتی اگر قرار است با خودروی‌تان به نصاب مراجعه کنید، مطمئن باشید که میانگین زمان نصب شما کاهش پیدا خواهد کرد.

هر ردیابی روی هر خودرویی قابل‌نصب نیست!

بهتر است در زمان خرید ردیاب از همخوانی رهیاب موردنظر با وسیله نقلیه‌تان اطمینان حاصل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که خودرو را به نصابِ همان شرکت واگذار کنید. متأسفانه وجود برخی از ردیاب‌های غیراستاندارد در بازار باعث می‌شود تا روی کامپیوتر برخی از خودروها اختلال ایجاد شود. این موضوع علاوه‌بر ایجاد مشکل برای عملکرد ردیاب، باعث پرداخت هزینه‌های بیشتر برای تعمیر خودرو می‌شود. در ادامه، مشکلاتی را که نصب ردیاب‌های متفرقه و غیراستاندارد روی خودروی شما ایجاد می‌کند بررسی می‌کنیم.

 • افزایش ناگهانی دور موتور
 • روشن شدن چراغ چک
 • روشن شدن چراغ ایربگ
 • بد استارت خوردن ماشین
 • ایجاد مشکلات برقی در بخش‌های مختلف وسیله نقلیه

در بازار، انواع ردیاب تولید و عرضه می‌شوند و تمامی ضدسرقت‌ها فقط مناسب خودرو نیستند. قبل از خرید حتماً از فروشنده بپرسید که ردیاب موردنظر برای چه وسیله نقلیه‌ای مناسب است. ردیاب دوچرخه، جی پی اس موتور، ردیاب کامیون و gps خودرو تنها 4 ردیاب پرطرفدار هستند که هرکدام دستگاه مخصوص به خود را دارند.

نحوه نصب جی پی اس ماشینسپردن نصب جی پی اس وایزر به افراد متخصص

9 مورد از انواع بهترین مکان برای نصب ردیاب خودرو

شاید شنیده باشید که ردیاب ماشین در هر بخشی از خودرو نصب می‌شود؛ این موضوع کاملاً درست است اما نصب جی پی اس در هر قسمتی از خودرو درست نیست. سیم‌کشی‌های برق هر خودرو متفاوت است؛ بنابراین توصیه می‌شود بهترین مکان مخفی برای نصب ردیاب را انتخاب کنید. در ادامه، بهترین مکان نصب ردیاب خودرو را برای شما لیست کرده‌ایم:

 • زیر آفتاب‌گیر ماشین
 • سانروف خودرو
 • کنار بلندگو اتومبیل
 • داخل داشبورد وسیله نقلیه
 • صندوق عقب خودرو
 • پشت و زیر صندلی‌های ماشین
 • زیر سپر جلو و عقب خودرو
 • داخل چراغ ترمز ماشین
 • پنجره عقب اتومبیل

بهتر است ردیاب را دور از چشم و در مکان‌های مخفی نصب کنید تا سارق به‌راحتی با آن روبه‌رو نشود. باید توجه داشته باشید که برای تأمین برق ردیاب باید به شکل اصولی و ایمن اقدام کنید تا هم مشکلی برای سیستم برق خودرو ایجاد نشود، هم عملکرد ردیاب تحت‌تأثیر قرار نگیرد. ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که این مشکل را با کمک نصاب ردیاب حل کنید.

هزینه نصب ردیاب؛ آیا قیمت نصب انواع ردیاب یکسان است؟

احتمالاً این سؤال برای شما پیش آمده است که هزینه نصب جی پی اس خودرو چقدر است؟ همانطور که قیمت ردیاب خودرو متفاوت است، مبلغ قطعی‌ای برای نصب ردیاب ماشین نیز وجود ندارد و نمی‌توان به‌طور قطع قیمت داد. قطعاً هزینه نصب جی پی اس دوچرخه با مبلغ نصب ردیاب کامیون متفاوت است. انواع ردیاب‌ها شامل ردیاب خودرو، جی پی اس دوچرخه، gps موتور، ردیاب کامیون و غیره می‌شود که طبیعتاً اجرت نصبی که نصاب بابت هرکدام از این وسیله‌ها می‌گیرد با وسیله‌ی دیگر متفاوت است. ما به شما توصیه می‌کنیم هنگام خرید جی پی اس ضد سرقت حتماً از فروشنده میزان احتمالی قیمت نصب را سؤال کنید.

طریقه نصب جی پی اس وایزر

ردیاب وایزر؛ در کنار شما برای حفظ امنیت دارایی‌هایتان

نصب جی پی اس خودرو؛ کاری تخصصی و نیازمند افراد متخصص

در این مقاله از مجله وایزر، نصب جی پی اس خودرو را به‌صورت صفر تا صد به شما آموزش دادیم. ما به شما توصیه می‌کنیم نصب رهیاب ماشین را به افراد متخصص بسپارید؛ چراکه حرفه و تخصص این افراد نصب ردیاب است و قطعاً باتوجه‌به تخصصی که دارند در این کار خبره هستند. نصب ردیاب‌های بیسیم و آهنربایی به‌دلیل نداشتن سیم، کار آسان‌تری است، اما اگر ردیاب سیمی می‌خرید حتماً نصب آن را به متخصص بسپارید.
این مطلب آموزش نصب ردیاب وایزر به شما مشتریان عزیز بود. از هرکجای ایران که هستید، درصورتی که هرگونه سؤالی از شرکت وایزر دارید با شماره تلفن پشتیبانی ما تماس بگیرید. پشتیبانی وایزر در 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه‌روز پاسخگوی سؤالات و مشکلات شما خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE