مراحل اعلام و پیگیری سرقت خودروی مسروقه

29 تیر ، 1398
گروه تحقیقاتی وایزر

مراحل پیگیری و اعلام سرقت خودرو یا موتور بسیار مهم است و هر کسی که ماشین یا موتورسیکلت دارد، باید این مراحل را بداند تا در صورت بروز چنین مشکلی، سریعا اقدام کند. با این که امروزه بسیاری از افراد از ردیاب خودرو استفاده می‌کنند و درصد به سرقت خودروی آن‌ها خیلی پایین آمده است، اما خیلی‌ها هم هستند که از جی پی اس استفاده نمی‌کنند و وسیله نقلیه آن‌ها به سرقت می‌رود. در این مقاله قصد داریم نحوه پیگیری سرقت خودرو را برای شما بازگو کنیم تا پیش از بروز مشکل حاد، سریع‌تر کارتان را انجام دهید. با ما همراه باشید.

نحوه استعلام موتور سیکلت سرقتی با شماره پلاک 

اگر خودروی شما به دستگاه ردیاب خودرو مجهز نبوده و اکنون سرقت شده است و یا می‌ خواهید اطلاعات خود را در زمینه‌ی مراحل و چگونگی پیگیری خودروهای مسروقه و استعلام خودرو سرقتی با شماره پلاک بالا ببرید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. باید بدانید که خودروها، سرنوشت متفاوتی بعد از سرقت پیدا می‌ کنند. بنابراینکه اعضای باند سارقانی که خودرو را سرقت کرده‌ اند در چه زمینه‌ ای تجربه دارند، وسیله نقلیه مسروقه نیز به سرنوشت خاصی گرفتار می‌ گردد. پلیس آگاهی می‌ گوید بیش از 90 درصد از خودروهای مسروقه کشف می ‌گردند؛ اما خودروهایی که هیچگاه کشف نگردیده ‌اند چه می‌ شوند و چگونه در خیابان ‌ها تردد می ‌کنند؟ در ادامه‌ ی مقاله با سرنوشت خودروهایی که مورد کشف و شناسایی قرار نگرفته ‌اند آشنا می شوید.

در این مقاله این موارد را در مورد پی گیری خودروی سرقتی می ‌خوانید

  • سرنوشت خودروهای سرقتی که هرگز پیدا نمی ‌شوند
  • نحوه‌ی عملکرد سارقان حرفه ‌ای با خودروهای تصادفی و سرقتی
  • سند نمره کردن خودروهای سرقتی توسط سارقان
  • خودروهایی که اوراق می ‌شوند
  • برای پیگیری خودروی های مسروقه به کجا مراجعه کنیم
  • استعلام خودروی های سرقتی از طریق سامانه پست یافته
  • کشف خودروهای مسروقه توسط ردیاب GPS وایزر
  • راه مطمئن برای پس گرفتن خودروی سرقتی از سارقان

استعلام وسایل نقلیه سرقتی و پیگیری اتومبیل سرقت شده 
استعلام وسایل نقلیه سرقتی و پیگیری اتومبیل سرقت شده 

سرنوشت خودروهایی که هرگز پیدا نمی‌ شوند

این که معمولا چند درصد ماشین های سرقتی پیدا میشوند باید بگوییم که پلیس آگاهی اظهار می ‌دارد که محل بیش از 90 درصد از خودروهای سرقتی پیدا شده، پس از مدتی کشف می ‌شود اما در این میان خودروهایی هستند که هیچگاه پیدا نشده ‌اند. سرنوشت این خودروها چیست؟ چگونه از این خودروها برای تردد در معابر عمومی استفاده می ‌گردد؟ در این مقاله با نحوه‌ ی عملکرد برخی از سارقان حرفه‌ ای آشنا می‌ شوید که می ‌توانند هر نوع نشانه و شماره ‌ی موجود بر خودرو را مخدوش نمایند و به ‌راحتی به فروش برسانند. 

نحوه ‌ی عملکرد سارقان حرفه ‌ای خودروهای تصادفی و سرقتی

قبل از هر چیز باید بدانید که گروهی از سارقان هستند که به دو دسته از خودروهای مدل بالا و خودروهای تصادفی یا مدل پایین علاقه‌‌ دارند. به گفته ‌ی پلیس در استان البرز نحوه ‌ی عملکرد یک باند سرقت ماشین به این صورت بوده است که خودروهای تصادفی را خریداری کرده و در همان زمان اقدام به سرقت خودروی هم‌ رنگ و هم‌ شکل خودروی خریداری شده با مدل بالاتر می ‌نمودند. این سارقان با مخدوش کردن شماره خودرو، اسناد و مدارک مربوط به خودروی مسروقه با خودروی تصادفی، اقدام به فروش خودروی مسروقه ‌ای می ‌نمودند که مدل بالا و ارزشمند بود. در این فرایند اعضای باند سرقت هر یک عهده ‌دار قسمتی از مراحل سرقت هستند و در نهایت با شستشوی کامل خودروی مسروقه در کارواش آن ‌را به یک خریدار از همه جا بی‌ خبر به قیمت روز می ‌فروشند. در این روش خودروی مسروقه با پلاک خودروی تصادفی در معابر در تردد خواهد بود. 

لیست خودروهای گمشده و پلاک های سرقتی لیست خودروهای گمشده و پلاک های سرقتی

سند نمره کردن خودروهای سرقتی توسط سارقان حرفه ‌ای

همانطور که در بالا توضیح داده شد سارقان حرفه ‌ای با خرید یک خودروی مدل پایین یا تصادفی و هم‌ زمان سرقت یک خودروی مدل بالا به هدف خود می ‌رسند. آن‌ ها سند خودروی مدل پایین را با سند یک خودروی سرقتی جابه ‌جا می ‌کنند که به این عملیات به اصطلاح "سند نمره کردن" می‌ گویند. سارقان می ‌توانند با این عملیات، خودروی سرقتی را بدون آن که خریدار متوجه گردد، به فروش برسانند. این دسته از سارقان حرفه‌ ای با تعویض برخی از قسمت ‌های خودرو، مانند شاسی، تنه ی خودرو، پلاک و برخی قسمت ‌های دیگر که شماره دارند، با خودروی تصادفی احتمال شک و تردید را به صفر می ‌رسانند. با تعویض این قطعات کاملا شماره‌ ها با شماره ‌های درج شده در سند یکسان است. در این مرحله می ‌توان خودروی سرقتی را با سند جدید به فروش رساند. 

خودروهایی که اوراق می ‌شوند

دسته ‌ی دیگری از خودروها سرنوشت متفاوتی دارند. قطعات این دسته از خودروها از هم جدا شده و به دلالان فروخته می ‌شود. معمولا خودروهای گران ‌قیمت یا خودروهایی که به‌ یک ‌باره از میزان قطعات مصرفی آن در بازار کاسته می‌ شود، معمولا دچار چنین سرنوشتی می ‌گردند. این خودروها هم هیچگاه در خیابان ‌های شهر دیده نمی ‌شوند، بلکه در کمترین زمان ممکن قطعه قطعه می‌ شوند. این سرنوشت دو دسته از خودروهای مسروقه در ایران است که توضیح داده شد. اما برای پیگیری خودروهای مسروقه باید به مراکز قانونی مراجعه کنید. 

برای پیگیری خودروی مسروقه به کجا مراجعه کنیم؟ خودروی سرقتی چگونه کشف می شود؟

  1. مرحله اول: تماس با پلیس 110 و اعلام محل دقیق سرقت و تکمیل اطلاعات برگه اظهارات
  2. مرحله دوم: مراجعه به نزدیکترین کلانتری، گزارش سرقت خودرو و ارائه مدارک لازم برای اعلام سرقت خودرو

مراحل پیگیری سرقت خودرو های مسروقه از طریق سامانه، مستلزم گذراندن دو مرحله ‌ی مذکور و اعلام سرقت خودرو می ‌باشد. بنابراین بعد از آن که از سرقت یا گم شدن خودرو آگاه شدید سریعا با پلیس 110 و کلانتری هماهنگ نمایید. همچنین از این سامانه می‌توانید استعلام خودرو سرقتی پیدا شده هم بگیرید. فراموش نکنید که اعلام سرقت خودرو به دروغ پیگرد قانونی و شدیدی دارد.

پیگیری سرقت خودرو و لیست ماشین های دزدیده شده
پیگیری سرقت خودرو و لیست ماشین های دزدیده شده 

استعلام خودروی سرقتی از طریق سامانه "پست یافته"

بعد از اعلام مفقود شدن خودروی خود به پلیس آگاهی می ‌توانید از طریق اینترنت و سامانه اعلام سرقت آگاهی پیگیری کنید. جهت پیگیری خودروهای سرقتی (استعلام ماشین سرقتی) به سامانه‌ ی postyafteh.post.ir مراجعه کنید. در این قسمت می ‌توانید لیست خودروهای گمشده و پیگیری سرقت موتور سیکلت و ردیابی موتورسیکلت سرقتی را جستجو کنید. 

کشف خودروهای مسروقه توسط ردیاب GPS وایزر

اما راه حل دیگری وجود دارد که به صاحبان وسایل نقلیه کمک می‌کند تا خودروی مسروقه‌ ی خود را در مدت‌زمان کوتاه بیابند. به کمک دستگاه ردیاب GPS وایزر موقعیت دقیق خودرو و موتورسیکلت نمایش داده می‌ شود. سرعت حرکت و زمان توقف آن نیز نمایان خواهد بود. همچنین صاحب خودرو می ‌تواند آن‌ را در هر لحظه‌ای خاموش نماید و اجازه‌ی حرکت به سارق ندهد. امروزه بهترین وسیله ‌ی ضد سرقت در برابر سارقان حرفه ‌ای دستگاه ردیاب جی ‌پی‌ اس است که به کمک ماهواره‌ های موقعیت ‌یاب جهانی مکان و موقعیت وسایل نقلیه را نمایش می ‌دهند. به همین دلیل امروزه لیست خودروهای کشف شده توسط نیروی انتظامی بیشتر از قبل شده است.

راه مطمئن برای پس گرفتن خودروی سرقتی از سارقان 

هرچند بسیاری از خودروهایی که سارقان برای رسیدن به اهداف مجرمانه ‌ی خود سرقت کرده و در محلی دورتر رها کرده‌اند توسط پلیس کشف می ‌گردد؛ ولی سرنوشت برخی از خودروها به همین جا ختم نمی ‌شود. برخی از این خودروها با سند نمره کردن دوباره به خریداران بی‌ خبر فروخته می‌ شوند و هیچگاه توسط پلیس کشف نمی ‌شوند زیرا با پلاک خودروهای سرقتی و قطعات خودروی تصادفی در خیابان ‌ها تردد دارند. از طرفی دیگر برخی از خودروها نیز اوراق شده و دیگر هیچگاه به دست صاحبان اصلی خود بازنمی ‌گردند. در این میان تنها وسایل ‌نقلیه‌ ای که به ردیاب خودرو GPS مجهز شده ‌اند می ‌توانند از این نوع عملیات حرفه ‌ای سارقان جان سالم به ‌در برند و دوباره به دست صاحبان خود باز گردند. چرا که صاحبان خودروی دارای ردیاب ماهواره ای، می توانند با نصب اپلیکیشن سرو همواره موقعیت مکانی خودروی خود را مشاهده کنند و نگرانی درباره سرقت خودرو خود نداشته باشند. همچنین فراموش نکنید که قیمت جی پی اس ماشین وایزر  بسیار مناسب است و در کنار آن کیفیت بالایی هم دارد.

استعلام دزدی موتور و استعلام موتور سرقتی 
استعلام دزدی موتور و استعلام موتور سرقتی 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE