خودروی من به کدام کارکرد دستگاه GPS نیاز دارد

09 اردیبهشت ، 1398
گروه تحقیقاتی وایزر

نیاز خودروی من به کدامین کارکرد جی پی اس است؟

کارکرد مفید جی پی اس

GPS تکنولوژی جدیدی است که کارکردهای متفاوتی داشته و با توجه به نیاز هر فرد مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. ما می‌‌خواهیم از کارکرد این تکنولوژی در خودروها صحبت کنیم. به‌‌ خاطر ظهور سیستم‌‌ موقعیت‌‌ یاب جهانی GPS تحول عظیمی در صنعت حمل و نقل به‌‌ وجود آمد، به‌‌ طوری‌‌که هم‌‌ اکنون در دنیا و در کشور خودمان ایران، نیز از این سیستم استفاده می‌‌ گردد. مسئله‌‌ای که مطرح می‌‌ گردد آن است که با گذشت زمان در استفاده از امکانات مختلف GPS هنوز هم تعداد زیادی از صاحبان خودرو تفاوت بین دو قابلیت رهیاب و ردیاب جی‌‌پی‌‌اس خودرو را نمی‌‌ دانند. برخی از مردم فکر می‌‌ کنند که دستگاه‌‌ های GPS نصب شده در وسیله‌‌ ی نقلیه تنها یک مسیر‌‌یاب خودرو به هنگام رانندگی است که به راننده کمک می‌‌ کند تا بسیار ساده‌‌ تر از پیش به مقصد برسد. برخی نیز از رهیاب‌‌های GPS به اشتباه انتظار دارند مانند یک دستگاه ضد‌‌ سرقت عمل کند. در حقیقت صاحبان خودرو در هنگام خرید و استفاده از ردیاب‌‌ و رهیاب‌ دچار سردرگمی ‌می‌‌شوند. بنابر پرسش تعدادی از کاربران، تصمیم‌‌ گرفته‌‌ شد تا تفاوت اصلی این دو کارکرد GPS را توضیح دهیم. 

تفاوت بین ردیابی GPS و رهیابی (مسیریابی) GPS

باید بدانید که رهیابی و ردیابی دو نوع از کارکرد‌‌ متفاوت سیستم موقعیت‌‌ یاب جهانی GPS است که امروزه در خودروها و سایر وسایل نقلیه به شکل گسترده‌‌ ای استفاده می‌‌ شود. بنابراین قبل از هر چیز باید بدانید که چه نیازی دارید. برخی در جستجوی دستگاهی جهت مسیریابی هستند و عده‌‌ای دیگر می‌‌خواهند سیستم حفاظتی خودروی خود را تقویت و تکمیل کنند. این دو با یکدیگر متفاوت است. با ما همراه باشید تا تفاوت اصلی رهیاب و ردیاب را توضیح دهیم. 

ردیابی و مسیریابی جی پی اس

ویژگی و مزایای استفاده از سیستم‌‌های رهیابی جی پی اس (Navigation System)

یکی از تحولات عظیم استفاده از سیستم موقعیت‌‌یاب جهانی، کاربرد مسیر‌‌یاب یا نویگیشن است که به مرور زمان، برنامه‌‌‌ها و اپلیکیشن‌‌های مختلفی هم جهت سهولت و کاربرد بیشتر آن طراحی گردید. هر فرد، راننده‌‌ یا صاحب خودرو‌‌یی می‌‌تواند با نصب هر یک از این اپلیکیشن‌‌ها اطلاعاتی درباره‌‌ی موقعیت خود بر صفحه‌‌ی مانیتور یا گوشی‌‌های همراه دریافت نماید. این اپلیکیشن‌‌ها گا‌‌هاً دارای قابلیت‌‌هایی مانند اعلام هشدار پیچ، خطوط راه‌‌آهن، تقاطع‌ها، محل قرارگیری پلیس و غیره می‌‌باشند. همچنین سیستم‌‌های‌‌ رهیابی خودرو قادر هستند آخرین اطلاعات ترافیکی را دریافت کرده و در اختیار رانندگان بگذارند تا از موقعیت ترافیکی اطراف خود مطلع شوند. اپلیکیشن‌‌ ردیاب یا مسیر‌‌یابی به مرور زمان پیشرفته‌‌تر شده و قابلیت‌‌های خود را افزایش داده‌‌اند.
سیستم رهیاب که اخیراً بر تعدادی از خودروها نصب شده است، کارکردی مشابه مسیریابی تلفن‌های همراه دارد. دستگاه‌‌ رهیاب متشکل از یک مانیتور است که به سیستم ماهواره‌‌‌ای متصل شده و مسیر حرکت خودرو را تا مقصد نشان می‌‌دهد. رانندگان می‌‌توانند مسیر مورد نظر خود را بیابند و خود را از خیابان‌‌های شلوغ و پرترافیک رهایی بخشند. اکنون سیستم رهیاب یکی از آپشن‌‌های خودرو است و تولید‌کنندگان برای پیشرفته‌‌تر شدن خودروهای خود از این سیستم استفاده می‌‌کنند. اما سیستم ردیابی خودرو با رهیابی متفاوت است که در ادامه توضیح خواهیم داد. مدل‌‌های کمی از خودروهای جهان از زمان تولید به سیستم ردیابی مجهز هستند و البته هیچ یک از مدل‌‌های خودرو ایرانی از زمان تولید به سیستم ردیابی GPS مجهز نیست. 

بهترین عملکرد جی پی اس

ویژگی و مزایای استفاده از سیستم‌‌های ردیابی جی‌‌پی‌‌اس (Tracking System)

همان‌طور که گفتیم استفاده از سیستم ماهواره‌‌ای GPS تنها به مسیریابی محدود نمی‌‌شود، بلکه یک ویژگی جدید و منحصر‌‌به‌‌فرد آن ردیابی وسایل نقلیه است. به کمک سیستم‌‌های ردیابی جی‌‌پی‌‌اس، صاحب وسیله‌‌ی نقلیه از راه دور بر خودرو تسلط و مدیریت دارد. این همان بخش جالب سیستم‌‌های ماهواره‌‌ای است که به آن قابلیت ضدسرقت داده است. در حقیقت دستگاه کوچک نصب شده در وسیله‌‌ی نقلیه امکان ردیابی را به صاحب یا دارنده‌‌ی خودرو می‌‌دهد. از این دستگاه‌‌های کوچک ضدسرقت می‌‌توان در همه‌‌ی خودروهای شخصی، شرکتی، موتورسیکلت‌‌ها و حتی کانتینر‌‌ها استفاده نمود. 
دستگاه‌‌ ردیاب GPS جهت هدفی خاص و بنابر نیاز کاربر با مجموعه‌‌ای از ویژگی‌‌ها برنامه‌‌ریزی می‌‌شود. هدف کلی آن در ارائه اطلاعات مکانی، جهت و سرعت وسیله‌‌ی نقلیه است. این داده‌‌ها و اطلاعات را می‌‌توان در حالت آنلاین یا آفلاین و در طول یک دوره‌‌ی زمانی جمع‌‌آوری نمود. با چنین قابلیتی هیچ وسیله‌‌ی نقلیه‌‌ای خارج از دسترس صاحب آن قرار نمی‌‌گیرد و اگر سرقت شود، امکان بازیابی دارد. 

سامانه‌‌ی ردیابی آنلاین GPS چگونه کار می‌‌کند؟

با استفاده از سامانه‌‌ی ردیابی آنلاین GPS می‌‌توان به عنوان صاحب خودرو اطلاعات دقیق و لحظه‌‌ای خودرو را دریافت کرد. این اطلاعات به‌‌‌صورت بی‌‌سیم و از طریق اینترنت منتقل می‌‌شود. اما چرا به آن سامانه‌‌ی آنلاین و لحظه‌‌ای می‌‌گویند؟ چون وقایع و رخدادها را در همان لحظه که اتفاق می‌‌افتد دریافت و انتقال می‌‌دهد. رد‌‌یا‌‌ب خودرو که به‌‌صورت آنلاین کار می‌‌کند با یک سیم‌‌کارت فعال شده و اطلاعات را از طریق اینترنت به سامانه ارسال می‌‌کند و دارنده‌‌ی وسیله‌‌ی نقلیه این اطلاعات را از طریق اپلیکیشن خود دریافت می‌‌کند. 

ردیاب آنلاین جی پی اس

کارکرد دستگاه ردیاب GPS چیست؟

بنابراین اگر به دنبال تقویت سیستم امنیتی خودرو هستید باید یک دستگاه ردیاب یا  GPS Tracker تهیه و در قسمتی از خودرو پنهان کنید. شاید تاکنون با مورد سرقت مواجه نشده‌‌اید ولی جای آن دارد که به تدابیر لازم بیاندیشید. از آنجایی که بستر فروش قطعات دست دوم در ایران زیاد است، سارقان به خودروهای صفر و حتی کار‌‌کرده رحم نمی‌‌کنند. خودروهای ایرانی مدل‌‌های پراید، پژو و سمند بیشترین سرقت را دارند و نسبت به سایر خودروها به ردیاب GPS نیازمندتر هستند. ولی سرقت خودرو تنها به ایران محدود نمی‌‌شود و در همه‌‌ی جای دنیا اتفاق می‌‌افتد و این موضوع اهمیت دستگاه‌‌های ردیاب ماهواره‌ای GPS را پررنگ‌‌تر می‌‌کند. 

هر دو دستگاه ردیابی و مسیریابی GPS در کارکرد و وظایفی که دارند بسیار خوب  و کاربردی‌‌اند. نیاز شخصی هر کاربری مشخص می‌‌نماید که از کدام یک از این دو دستگاه استفاده نماید. با این حال این مطلب واضح است که هر دو کارکرد و قابلیت ردیابی و مسیریابی GPS در دنیای امروز جای خود را باز کرده‌‌اند و ماندگار هستند به‌‌طوری‌‌که نمی‌‌توان از منافع هیچ‌‌یک چشم پوشید. اکنون متوجه شده‌‌ایم که به کمک دستگاه رهیاب GPS می‌‌توان مسیر حرکت مناسب تا مقصد را به راحتی مشخص نماییم و درباره‌‌ی مسیرهای پیرامون خود آگاهانه‌‌تر تصمیم بگیریم. همچنین به کمک دستگاه‌ ضد‌‌سرقت ردیابی خودرو می‌‌توانیم به‌‌طور لحظه‌‌ای و در هر فاصله خودرو را ردیابی کنیم. اکنون شما می‌‌توانید بین دو کارکرد رهیاب و ردیاب GPS خودرو وایزر تفاوت قائل شوید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE