5 مشکل عمده موتور سواران هنگام تردد در خیابان

15 آذر ، 1397
گروه تحقیقاتی وایزر

موتورسواران از آسیب‌پذیر‌ترین رانندگان هستند. آن‌ها با وجود آن که می‌دانند موتورسیکلت وسیله‌ی ایمنی برای رانندگی در خیابان‌ها نیست ولی ناگزیرند از آن به دلایل متفاوت استفاده می‌نمایند. پیک‌‌ها، باربری‌ها و شرکت‌ها برای مقابله با ترافیک شهری در اکثر مواقع ترجیح می‌دهند از موتورسیکلت استفاده کنند. چه به عنوان کارمند یک شرکت باشید یا به خاطر مقاصد شخصی از موتورسیکلت برای تردد در خیابان استفاده نمایید مطمئناً با خطرات مختلفی مواجه خواهید بود. این مقاله را بخوانید تا با مشکلاتی که یک راننده موتورسیکلت با آن روبرو است آشنا شوید. هدف ما بیان نکاتی برای حفظ ایمنی رانندگان موتورسیکلت است که مجبورند در خیابان‌های ناامن و در بین انبوه خودرو‌ها حرکت کنند و با کوچک‌ترین حادثه، جان و مال‌شان تهدید گردد.

مشکلات موتورسواران هنگام تردد در خیابان

معضلاتی که رانندگان موتورسیکلت برای عابران و رانندگان خودرو‌ها به وجود می‌آورند

همیشه عابران پیاده و رانندگان اتومبیل‌ از نحوه‌ی رانندگی موتورسیکلت‌سواران شکایت می‌کنند. آنها می‌گویند موتورسواران درپیاده‌رو‌ها حرکت می‌کنند. مقابل فروشگاه‌ها و اماکن عمومی سد معبر می‌کنند، رانندگان در بسیاری از مواقع با موتورسواران بی‌احتیاط درگیر شده و گاهی هم سرعت بیش از حدمجاز موتور‌سواران بر سر چهارراه‌‌ها، بدون توجه به چراغ راهنمایی ‌و ‌‌رانندگی موجب اتفاقات ناگوار شده است. موارد این چنینی از جمله مواردی است که موجب ترس و وحشت عابرین پیاده شده یا رانندگان خودرو را به درد‌سر انداخته است. این‌ها از جمله مشکلاتی است که عمدتاً موتورسواران برای سایر افراد ایجاد می‌کنند. با این وجود خطرات موتورسیکلت بیش از همه متوجه صاحب آن است ولی نمی‌توان مزایای آن را در شهرها نادیده گرفت. استفاده از موتورسیکلت در شهر‌ شلوغی مانند تهران یک ضرورت جدایی‌ناپذیر از حمل و نقل است به‌طوری که با آن بسیاری از اهداف کاری و شخصی با سرعت و هزینه‌ی کمتری صورت می‌گیرد. بنابراین نمی‌توانیم مزایای آن را در نظر نگیریم اما استفاده از موتورسیکلت مانند هر وسیله‌ای نیاز به افزایش آگاهی و غنی‌سازی فرهنگ دارد. در ادامه 5 مورد از اصلی‌ترین خطرات و مشکلات تردد با موتورسیکلت‌ها را بیان می‌کنیم. 

معضلاتی که رانندگان موتورسیکلت ایجاد می کنند

1.تهدید جان موتورسوار به خاطر بی‌توجهی و بی‌دقتی رانندگان خودرو: 

 گاهی رانندگان خودروهای سواری و ماشین‌های سنگین، با بی‌توجه به تقاطع‌ها، وارد خیابان اصلی می‌شوند یا با گوشی‌های موبایل خود مشغول‌اند که خطرات جانی برای موتورسواران در پی دارد. همچنین رانندگان ناشی با ترمز ناگهانی و محکم همیشه باعث خسارات مالی و جانی برای وسایل نقلیه‌ای می‌شوند که در پشت آن‌ها در حرکت‌اند. هر چند رعایت کردن فاصله ایمن، با رانندگان خودرو‌های عقبی است ولی ترمز ناگهانی برای رانندگان موتورسیکلت که تعادل کامل ندارند به شدت آسیب‌رسان است. 

2.خیابان‌های غیراستاندارد، خطری برای جان موتورسواران

خیابان‌هایی که کیفیت مطلوب ندارند و پر از دست‌انداز و سرعت‌گیر هستند برای حرکت یک موتور‌سوار خطرناک است. وجود لاین‌های مخصوص برای حرکت موتورسواران به امنیت آن‌ها کمک می‌نماید و مسلماً حرکت در بین خودرو‌ها برای موتور‌سواران خطرات جدی همراه دارد. استفاده از کلاه و زانوبند از ملزومات حرکت در خیابان‌ها می‌باشد.

3.خطر اصابت با درب خودرو

گاهی موتور‌سوارانی که در حال حرکت از سمت راست خیابان می‌باشند ناگهان با درب خودرویی برخورد می‌کنند که سرنشین آن بدون توجه به پشت خودرو، درب را ناگهان گشوده است. سرنشینان خودرو قبل از پیاده شدن حتماً پشت اتومبیل را چک کنند تا در صورت عبور ناگهانی موتورسیکلت‌ها، از بروز تصادف با درب خودرو جلوگیری کنند.

خطر اصابت موتور سواران با درب خودرو

4.تغییر مسیر ناگهانی 

هر چند که حرکت وسائل نقلیه در مسیر مستقیم از قوانین رانندگی می‌باشد اما رانندگی در خیابان‌های ایران کمی سخت و چالش‌برانگیز است زیرا رانندگان دائماً از یک مسیر به مسیر دیگر تغییر جهت می‌دهند و همین دلیلی برای به وجود آمدن خطرات جبران‌ناپذیر رانندگی‌ست.

5.مشکلات پیگیری موتورسیکلت مسروقه برای صاحبان آن:

به غیر از مواردی که گفته شد صاحبان موتورسیکلت مشکلات دیگری هم دارند. آن‌ها علاوه بر خطرات جانی که رانندگی در خیابان تهدیدشان می‌کند همیشه دغدغه سرقت وسیله‌ی نقلیه‌ خود را دارند. سرقت موتورسیکلت به راحتی و در کمترین زمان صورت می‌گیرد و در اکثر مواقع قطعات آن به سرعت تفکیک شده و به فروش می‌رسد و گاهی هم به دلالان شهرستانی فروخته می‌شود. به همین خاطر پیدا کردن سارقان حتی توسط پلیس کار سخت و زمان‌بری می‌باشد. در مواردی نیز مشاهده شده است که بعد از ماه‌ها پیگیری پلیس و یافتن موتورسیکلت مسروقه، مالکان مجبور شده‌اند هزینه‌های گزافی برای پارکینگ عمومی پرداخت نمایند. موتورسوارانی که نمی‌خواهند طعم این تجربه‌ی تلخ را بچشند به راحتی می‌توانند با کمک یک ردیاب باکیفیت به خوبی از موتورسیکلت خود حفاظت کنند. 

مشکلات پیگیری موتورسیکلت مسروقه برای صاحبان آن

ردیاب ضد‌سرقت موتورسیکلت

یک ردیاب حرفه‌ای این امکان را به شما می‌دهد که لحظه به لحظه موقعیت موتورسیکلت خود را ببینید. اگر مجبور شدید برای انجام کارهای‌تان موتورسیکلت خود را در کوچه‌ای پارک کنید به قفل کردن آن اکتفا نکنید. زیرا سارقان به راحتی قفل آن را باز می‌کنند. حتی سارقان کمتر به دوربین‌های مداربسته توجه می‌کنند و تنها می‌خواهند به هدف خود دست یابند. با نصب ردیاب کوچک مخصوص موتورسیکلت در صورت سرقت، ضربه و حرکت ناگهانی بلافاصله صاحب موتورسیکلت پیام هشدار دریافت کرده و می‌تواند به صورت زنده آن را ردیابی کند و به این صورت دردسر پیگیری‌های طولانی مدت از طریق مراجع قانونی و احتمالاً هزینه‌های پارکینگ عمومی را پرداخت نخواهد کرد. 
ردیاب GPS راهی مطمئن برای محافظت از موتورسیکلت
آمار بالای سرقت موتورسیکلت در ایران نشان می‌دهد که سارقان به این وسیله‌ی نقلیه‌ی کوچک و سبک به شدّت علاقه‌مند هستند و هدفی آسان برای آن‌ها است. در ماه‌های اخیر افزایش قیمت موتورسیکلت، به‌کار‌گیری نکات ایمنی و حفاظتی این وسیله‌ی ‌نقلیه را ضروری نموده است. مسلماً نگهداری و حفاظت از آن هزینه‌هایی در بر دارد ولی به قیمت آن می‌‌ارزد. نصب یک دستگاه کوچک ردیاب GPS به شما کمک می‌کند در مواقع احتمالی سرقت، پیام هشدار را ببینید و سارق را غافل‌گیر کنید. در مواردی هم اگر سارق موفق به روشن کردن موتور‌سیکلت شد  و آن را حرکت داد، می‌توانید وی را تا محل اختفاء ردیابی کنید و سریعاً با پلیس هماهنگ کرده و سارق را دستگیر نمایید. امروزه بهترین رفتار هوشیارانه صاحب خودرو و موتورسیکلت برای نگهداری و حفاظت آن‌ها، نصب ردیاب جی پی اس است. با نصب یک ردیاب کوچک که از دید سارقین مخفی است، در واقع پیشاپیش کمک بزرگی برای یافتن وسیله‌ی نقلیه‌ی خود در آینده می‌کنید. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE