راهنمای محافظت از خودرو در برابر سرقت در سفرهای جاده ای ایران

12 آذر ، 1397
گروه تحقیقاتی وایزر

در سفرهای جاده ای چگونه از ماشین خود محافظت نماییم؟

سفر جاده‌ای با خودروی شخصی یکی از متداول‌ترین نوع سفر در ایران است، چون ایران دارای طبیعت منحصر به فرد است و تماشای جاده‌های زیبا و شگفت‌انگیز آن یکی از لذت‌های سفر محسوب می‌شود. داشتن یک خودرو شخصی مزایای خوبی مانند همراه شدن با دوستان و خانواده را دارد ولی مراقبت از آن در برابر سرقت از مسائل مهم در طول سفر است. اکثر ما درباره‌ی آن فکر نمی‌کنیم مگر اینکه قربانی جرم شویم. اما حقیقت این است که سرقت خودرو بسیار مورد توجه مجرمان است. بنابراین باید اقدامات لازم را قبل از سفر انجام دهید و وسایل امنیتی را به کار گیرید. 

حتماً شنیده‌اید که سارقان حرفه‌ای در فاصله‌ی زمانی کمتر از 60 ثانیه می‌توانند درب یک خودرو را باز کنند و وسایل ازرشمند داخل آن را بردارند و حتی از آن ناگوارتر خودرو را بربایند. بنابراین سارقان حرفه‌ای بسیار سریع عمل می‌کنند و حتماً می‌دانید آمار سرقت خودرو در ایران بسیار بالا است. این مسئله در ایام تعطیل، در شهر‌های توریستی و بزرگ بیشتر به چشم می‌خورد. شهر‌هایی مانند تهران، شیراز، اصفهان، مازندران، مشهد و بسیاری از شهر‌های دیگر ایران که هر ساله میزبان مسافران بی‌شمار هستند در تعطیلاتی مانند نوروز پرترافیک و شلوغ می‌شوند. در چنین روز‌هایی سارقان از سهل‌انگاری و غفلت صاحبان خودرو سوء‌استفاده می‌کنند. اما شما می‌توانید با استفاده از چند اقدام احتیاطی امنیت خودرو خود را تامین کرده و قربانی سارقان نشوید. ماشین شما یک سرمایه‌گذاری ارزشمند است بنابراین مهم است که بدانید چگونه از سرقت خودرو جلوگیری کنید و اتومبیل خود را ایمن نگه دارید و نهایتاً با کسب تجربه‌ی یک سفر به‌یاد‌ماندنی به منزل باز گردید. 

محافظت از خودرو در برابر سرقت در سفر‌های جاده‌ای

اتومبیل در سفر، مکانی امن برای ما

مسافران از اتومبیل خود در سفر برای اهداف گوناگون‌شان استفاده می‌نمایند. وسایل نقلیه علاوه بر اینکه وسیله‌ای برای رسیدن به مقصد است گاهی به‌عنوان مکانی برای استراحت بین شهری و گاهی برای غذا خوردن استفاده‌ می‌شود. جالب است که بدانید برخی هم اشیاء قیمتی خود را در خودرو پنهان می‌کنند و از آن به عنوان گاو صندوق استفاده می‌کنند. از آنجایی که خودروی شما در سفر تقریباً مکانی امن برای نگهداری وسایل ارزشمند است باید تمام نکات احتیاطی را برای محافظت از آن و اشیاء که در آن است رعایت کنید. در حالت ایده‌آل شما نباید هیچ چیز ارزشمندی در خودروی خود بگذارید اما در واقعیت همه‌ی ما در سفرهای‌مان وسایل ارزشمندی همراه خود داریم. 

اتومبیل در سفر، مکانی امن برای ما

راه‌های حفاظت امنیت خودرو در جاده

•سعی کنید چمدان‌ها و کیف دستی خود را در صندوق بگذارید و طوری بسته‌بندی نمایید که در معرض دید افراد سودجو قرار نگیرد. 
•اگر در محلی برای استراحت یا صرف غذا توقف کرده‌اید و از خودرو پیاده شده‌اید حتماً از بسته بودن درب‌های خودرو مطمئن شوید.
•محل پارک را به دقت انتخاب کنید. ممکن است امنیت یک خیابان نسبت به خیابانی دیگر کاملاً متفاوت باشد. سعی کنید در خیابان‌های شلوغ پارک نمایید. همچنین در صورتی که به امنیت آن منطقه شک و تردید دارید حتماً موارد امنیتی را رعایت نمایید تا در صورت حرکت، سرقت و ضربه از طریق تلفن‌های همراه خود پیام هشدار دریافت کنید. از این طریق با هر فاصله‌ای از خودرو که باشید می‌توانید موقعیت مکانی خودرو را ردیابی نمایید.

راه‌های حفاظت امنیت خودرو در جاده

از آنجایی که آشنایی با خیابان‌های امن در شهری که با محله‌های آن آشنایی ندارید بسیار سخت است بنابراین رعایت برخی نکات کلی لازم است که در همه جا به کار خواهد آمد. 
عاقلانه محل پارک خودرو را انتخاب کنید. شب‌ها در منطقه‌ی روشن با نور کافی خودروی خود را پارک نمایید. سارقان احتمالاً کمتر اقدام به سرقت خودرویی می‌کنند که در نور چراغ یا در مقابل دوربین‌های مداربسته پارک شده‌اند. این را در نظر بگیرید که اگر مجبور به پارک در محلی تاریک گشتید، حداقل در معرض دید دوربین‌های مداربسته باشید. عموماً مقابل مراکز فروش، بانک‌ها و برخی اماکن دوربین‌های مدار‌بسته نصب شده‌اند.
اگر برای گشت و گذار در طول روز با دوستان و خانواده خود به اماکن عمومی می‌روید سعی کنید ماشین خود را در پارکینگ‌های عمومی پارک نمایید تا با آسودگی خاطر همه‌ی مکان‌های توریستی و تاریخی شهر را بگردید.
از قفل بودن تمام درب‌ها و بالا بودن شیشه‌ها مطمئن شوید. گاهی از حس هیجان و شوق سفر، نکات ایمنی را فراموش می‌کنیم. مخصوصاً اگر کودکان در صندلی عقب نشسته‌اند بهتر است پس از پیاده شدن همه‌ی شیشه‌ها را کنترل نمایید تا از بالا بودن‌شان مطمئن گردید. 
ماشین خود را به سیستم حفاظتی مجهز کنید. دزدگیر، چراغ چشمک‌زن و قفل فرمان وسایل ایمنی لازم برای منصرف کردن سارقان از رسیدن به هدف‌شان است. 
اشیاء قیمتی و مورد توجه سارقان را در معرض دید نگذارید. سارقان به اشیاء داخل خودرو توجه می‌کنند و اگر می‌خواهید وسایلی مانند کیف پول، کیف دستی، لپ‌تاپ، تلفن‌های همراه و غیره را در خودرو بگذارید حتماً در قسمتی مخفی از ماشین قرار دهید. 
کلید یدک را هیچ‌گاه در ماشین قرار ندهید. خودرو اصلاً جای مناسبی برای نگهداری کلید یدک نمی‌باشد. گذاشتن کلید یدک داخل خودرو بهترین امتیاز برای سارقانی است که درب خودرو را باز نموده‌اند و به راحتی می‌توانند خودرو را سرقت نمایند.


امیدواریم این اطلاعات به شما در برابر سرقت خودرو در سفر کمک کرده باشد. اما این نکته را در نظر بگیرید که با سارقان هیچ‌گاه درگیر نشوید. چون سارقان برای رسیدن به هدف خود حاضرند هر صدمه‌ای را به افراد روبروی‌شان وارد نمایند و احتمال آسیب‌های جبران‌ناپذیر وجود دارد. بهترین راه‌حل در چنین شرایط و زمانی که خودرو سرقت شده است ردیابی آنلاین آن از طریق ردیاب خودرو است. با ردیاب خودرو که بر روی ماشین نصب کرده‌اید می‌توانید به راحتی مکان سارق را ردیابی کنید و او را قبل از هرگونه عملیاتی با کمک پلیس غافل‌گیر نمایید.
اگر در مورد نحوه‌ی ردیابی خودرو در زمان سرقت سوالی دارید یا راهنمایی‌هایی برای خرید ردیاب دارید می‌توانید با کارشناسان تیم وایزر تماس بگیرید. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE