تفاوت ها و شباهت های اصلی بین رهیاب و ردیاب خودرو

13 آبان ، 1397
گروه تحقیقاتی وایزر

همه آنچه که شما باید در مورد ردیاب و رهیاب خودرو بدانید؛ ورود سیستم GPS به زندگی انسان موجب راحتی و امنیت در بسیاری از جنبه های زندگی شده است که پیش از این هیچ تصوری از چنین کاربرد و سهولتی در انجام برخی امور وجود نداشته است. بدون شک همه‌ ی ما تجربه ‌ی پیدا کردن مسیر از طریق گوشی ‌های هوشمند را چه در زمان ‌هایی که در حال پیاده‌ روی هستیم و چه در هنگام رانندگی داشته‌ ایم. به خاطر استفاده از سیستم جی پی اس است که بسیاری از ما می ‌توانیم خودروی خود را به عنوان یک کالای ارزشمند، در گوشه‌ ای از خیابان های ناامن شهر پارک کنیم و نگران امنیت آن نباشیم. مدیران شرکت ها هم می دانند تا چه اندازه وجود سیستم جی پی اس و رهیاب ماشین، آن ها را در کنترل و مدیریت شان متحول و توانمند کرده است. والدین، سالمندان، کودکان و حتی حیوانات هم با کمک سیستم GPS امنیت بیشتری پیدا کرده‌ اند. شاید برای شما تعجب ‌آور باشد که چگونه GPS چنین کارکردهای متفاوتی دارد.

تفاوت ردیاب و رهیاب _ ردیاب خودرو وایزر
سیستم رهیابی آنلاین و رهیاب ماهواره ای خودرو 

امکانات جی پی اس

1) ردیابی وسیله‌ ی نقلیه و انتقال اطلاعات به صاحب آن
2) رهیابی یا مسیریابی برای نمایش لحظه ‌ای موقعیت فرد
به طور کلی (GPS (Global Positioning System یک سیستم موقعیت‌ یاب خودرو است که با کمک چندین ماهواره در مدار زمین، اطلاعات مکانی را با دقت بسیار بالا به گیرنده‌ هایی مثل گوشی‌ های موبایل منتقل می‌ کند. سیگنال‌ های رادیویی توسط گیرنده‌ های جی پی اس روی زمین دریافت می شود و ما می توانیم امکان مسیریابی یا ردیابی داشته باشیم. آیا تفاوت ردیابی و رهیابی را می ‌دانید؟ با ما همراه باشید تا این 2 کارکرد اصلی سیستم GPS را به شما معرفی کنیم و کاملا تفاوت آن ها را درک کنید.

  • ردیابی به کمک سیستم جی پی اس (GPS Tracking)
  • رهیابی به کمک سیستم جی پی اس (GPS Navigation)

ردیاب و رهیاب ماهواره ای _ ردیاب خودرو وایزر
ردیابی مخفی شماره موبایل روی نقشه 

ردیابی به کمک سیستم GPS

تصور کنید خودروی خود را در خیابان برای چند لحظه پارک کرده و به مرکز خرید می ‌روید. بعد از بازگشت، آن را پیدا نمی ‌کنید. شما نمی دانید چه کسی خودرو شما را سرقت کرده و تصمیم دارد آن را به کجای شهر ببرد. در چنین شرایطی ردیاب بهترین وسیله ای است که به کمک شما می ‌آید. ردیاب جی پی اس یک وسیله‌ ی سخت ‌افزاری برای ردیابی و ارسال اطلاعات سرعت و موقعیت یک فرد و یا خودرو می ‌باشد. با ردیاب GPS می ‌توانید مکان، مسیر حرکت و سرعت خودرو را ببینید و حتی از راه دور کنترل کنید. این دستگاه می ‌تواند اطلاعات را هم به تلفن‌ همراه صاحب خودرو و هم سرور خاصی بفرستد. این ردیاب‌ ها با استفاده از یک سیم کارت قابلیت ارتباط از طریق پیامک و اینترنت و ارسال هشدار به صاحب خودرو را دارند. یعنی درست زمانی که خودرو مورد سرقت قرار گرفت یا ضربه‌ ای به آن وارد شد یک پیام هشدار به صاحب خودرو ارسال می ‌گردد. بنابراین پیگیری صاحب خودرو سریع ‌تر و عملی ‌تر خواهد بود. 
به کمک ردیاب جی پی اس می توانید اطلاعات حرکتی خودرو را تا حدود 3 سال ذخیره نمایید. این قابلیت ردیاب ‌های جی پی اس هم جنبه‌ ی محافظت از وسایل نقلیه‌ ی شخصی و هم جنبه‌ ی مدیریتی برای حمل و نقل در سازمان ‌ها و موسسات را دارد. بنابراین با سیستم ردیابی GPS علاوه بر اینکه موقعیت خودروهای مفقود شده به سرعت پس از سرقت قابل شناسایی است بلکه بسیاری از مدیران با نصب ردیاب جی پی اس بر روی خودرو های شرکت می‌ توانند مسیر طی شده توسط کارمندان و میزان سرعت خودرو را کنترل نمایند. پس همانطور که مشخص است ردیاب‌ ها بیشتر کارکرد امنیتی، مدیریتی و کنترلی دارند و با دریافت سیگنال ‌های دزدگیر ماهواره‌ای جی پی اس اطلاعات را از یک خودرو در هر فاصله‌ ای که قرار داشته باشد، دریافت و به گیرنده‌ های بیشماری منتقل می ‌کند. مسلما باید ردیاب‌ ها در قسمتی پنهان از دید، در خودرو نصب شوند تا بتوان برای امور امنیتی و مدیریتی از آن استفاده نمود. 
برای یک ردیاب باکیفیت حتما به داشتن قابلیت ‌های زیر توجه کنید. همچنین جهت اطلاع از نحوه خرید ردیاب خودرو می توانید با کارشناسان پشتیبانی تیم وایزر در ارتباط باشید.

  • قابلیت موقیعت‌ یابی سریع و با دقت بالا بر روی نقشه
  • قابلیت متوقف کردن خودرو مسروقه
  • هشدار شوک و لرزش
  • هشدار خاموش و روشن شدن موتور
  • هشدار جا‌به‌ جا کردن وسیله ‌ی نقلیه
  • هشدار قطع برق خارجی
  • فعال و غیرفعال کردن ردیاب از طریق اپلیکیشن سرو
  • هشدار کم بودن باتری داخلی ردیاب

ردیاب خودرو وایزر
ردیاب و رهیاب چه تفاوت هایی با هم دارند؟ 

رهیابی به کمک سیستم GPS

راه خود را گم کرده اید؟ نمی‌دانید از کدام مسیر سریع ‌تر به مقصد می‌ رسید؟ رهیاب یا مسیر‌یاب خودرو با دریافت سیگنال از جی پی اس موقعیت شما را به خودتان نشان می ‌دهد و برای پیدا کردن مسیر راهنمایی ‌تان می ‌کند. حتما تجربه‌ ی مسیریابی به کمک گوشی‌ های هوشمند را داشته ‌اید، هنگام پیاده‌ روی و یا در زمانی که با خودرو در حرکتیم به گوشی ‌های خود نگاه می ‌کنیم تا مسیر بهتر را بیابیم. این همان کارکرد دوم سیستم جی پی اس است که راه ایمن و میان‌ بر را نشان می دهد. مسلماً برخلاف ردیاب‌ ها که در قسمتی پنهان نصب می‌ شوند، رهیاب دارای یک نمایشگر بوده و می ‌توان آن را در قسمتی که قابل رویت برای همه باشد قرار داد. رهیاب موقعیت مکانی را هر لحظه اعلام می ‌کند و وسیله ‌ای برای پیدا کردن مسیر نزدیک برای رانندگان، افراد پیاده و نظامیان است. هیچگاه رهیاب، کاربرد امنیتی و حفاظتی برای اشیا و افراد ندارد. وقتی خودرو سرقت می‌ شود با کمک رهیاب نمی ‌توانید موقعیت مکانی آن را ببینید اما اگر همان خودرو به سیستم ردیابی GPS مجهز باشد بلافاصله صاحب خودرو پیامک هشدار دریافت می ‌کند.
پس قطعاً برای شما نیز روشن شده است که مهم‌ ترین تفاوت رهیاب و ردیاب علاوه بر شکل سخت ‌افزاری آن، در کارکرد این دو نیز می ‌باشد. به کمک رهیاب موبایل با دریافت موقعیت مکانی خود سریعتر به مقصد می رسید و با ردیاب، مکان وسیله ‌ی نقلیه ‌ی مورد نظر را پیدا می کنید. 

 تفاوتها و شباهتهای ردیاب و رهیاب
ردیاب رهیاب
ردیابی در طول زمان از چند سال گذشته تاکنون مسیر‌یابی لحظهای
جهت مدیریت و کنترل خودرو از راه دور مسیریابی شخصی بدون جنبه مدیریتی بر موقعیت‌های دیگر
ردیاب مخفی و دور از نمایش رهیاب با نمایشگر و قابل رویت برای همگان
کنترل سرعت و حرکت خودرو زمانی که در دسترس شما نیست خودرو دور از دسترس قابل کنترل با رهیابی نمی‌باشد
ثبت اطلاعات تا 3 سال حافظه ثبت اطلاعات ندارد
قابل اتصال به گوشیهای اندروید و iOS قابل اتصال به گوشیهای اندروید و iOS
دریافت اطلاعات از سیستم ماهوارهای جی پی اس دریافت اطلاعات از سیستم ماهوارهای جی پی اس
قابل استفاده با تمام سیم کارت‌ها عموماً قابلیت استفاده از سیم کارت را دارند
انتقال اطلاعات به صاحب ردیاب در هر فاصله‌ای انتقال اطلاعات لحظه‌ای تنها به خود شخص

رهیاب خودرو وایزربهترین مسیریاب خودرو 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دیگر مقالات ما بازدید نمایید:

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE