آشنایی با پروتکل one wire در سامانه های ردیابی

کنترل دما و رطوبت در بسیاری از حوزه‌های کاری مانند انبارهای نگهداری از دارو و ماشین‌های حمل مواد غذایی و مواد دارویی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل اندازه‌گیری دقیق این فاکتورها به منظور جلوگیری از فاسد شدن مواد برای مدیریت ناوگان ضروری است. کنترل دما در این موارد به طور مستقیم بر سلامت جامعه تاثیرگذار است و افزایش دما یا کاهش آن می‌تواند هم خسارت‌های جبران ناپذیری را به شرکت‌های پخش‌کننده وارد کند و هم مصرف‌کننده را در معرض خطر قرار دهد. از همین رو، مدیریت ناوگان در شرکت‌های حمل و پخش مواد دارویی و مواد غذایی خود را موظف می‌داند تا به کمک بهترین تکنولوژی‌ها، دما را کنترل کند.

ردیابی به کمک سنسورها و با استفاده از پروتکل‌ وان وایر (one wire) یکی از بهترین روش‌ها برای اطمینان مدیریت ناوگان از دما و رطوبت داروها و مواد غذایی در زمان پخش است. در این مقاله سعی داریم تا به طور کامل با پروتکل one wire در سامانه‌های ردیابی آشنا شویم. با ما همراه باشید.

پروتکل one wire در سامانه های ردیابیپروتکل one wire در سامانه های ردیابی

پروتکل one wire چیست؟

تکنولوژی وان وایر (‌One-Wire  یا one wire)  به معنای تک سیم، پروتکلی است که در آن از یک سیم برای نقل و انتقال داده‌ها میان‌ دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند و به همین دلیل با حذف سیم‌کشی‌های اضافه ردیاب‌ها، از هزینه‌های اضافی جلوگیری شود. در واقع، پروتکل one wire تکنولوژی تک سیم است که این امکان را برای مدیریت ناوگان فراهم می‌کند تا در خودروهای حمل مواد غذایی یا مواد دارویی که مجهز به یخچال هستند و دما در آن‌ها اهمیت دارد، به جای استفاده از چند ردیاب مختلف برای دریافت اطلاعات سنسور دما، فقط از یک ردیابی استفاده شود که چندین سنسور دما دارد. وان وایر به مدیریت ناوگان این امکان را می‌دهد که اطلاعات هر یک از سنسورها را به صورت مجزا دریافت کند.

مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش از وب سایت جی پی اس وایزر دنبال نمایید

آشنایی با جدیدترین ردیاب جهان، ردیاب دوربینی

آشنایی با چند نوع ردیاب خودرو ضد آب و ضد ضربه

آشنایی با مختل کننده جی پی اس خودرو و کاربردهای آن

استفاده از پروتکل one wire در مدیریت ناوگان

همان طور که اشاره کردیم، کنترل دما در خودروهای حمل مواد غذایی و دارویی اهمیت بسیاری دارد. کالاهایی که در معرض فاسد شدن قرار دارند باید در دمایی مناسب  قرار بگیرند. علاوه بر این، دما نباید از محدوده تعریف شده پایین‌تر باشد. در خودروهای حمل بار، برای جلوگیری از خسارت‌های ناشی از خرابی یخچال یا تغییرات دما، مدیریت ناوگان باید از ردیاب مجهز به سنسور دما استفاده کند تا در صورت بروز هر گونه مشکل بتواند به موقع اقدامات لازم را انجام دهد. سنسور باید دما را در نقاط مختلف یخچال اندازه‌گیری کند تا دما به صورت یکنواخت باشد.

قطعاً استفاده از چند ردیاب مجهز به سنسور دما راه حل مناسبی برای اندازه‌گیری دما در نقاط مختلف یخچال نیست چرا که هم نیاز به سیم‌کشی زیاد دارد و هم هزینه خرید چند ردیاب منطقی نیست. به همین دلیل، بهترین راه استفاده از تکنولوژی‌ است که بتواند با یک ردیاب، دما را در نقاط مختلف اندازه گیری کند.

پروتکل تک سیم در سامانه‌های ردیابی برای کنترل دما در نقاط مختلف یخچال حمل بار استفاده می‌شود. در واقع پروتکل One Wire به کمک چندین سنسور که در نقاط مختلف یخچال خودرو فعال است، اطلاعات دما را در اختیار مدیریت ناوگان قرار می‌دهد.  مدیریت ناوگان می‌تواند اطلاعات ارسال شده از هر سنسور را به صورت مجزا بررسی و آنالیز کند و در صورتی که قسمتی از یخچال دمای مناسب نداشته باشد، بلافاصله برای رفع مشکل اقدام کند.

استفاده از پروتکل one wire در مدیریت ناوگاناستفاده از پروتکل one wire در مدیریت ناوگان

استفاده از پروتکل وان وایر در سامانه‌های ردیابی چه اهمیتی دارد؟

مدیریت ناوگان حمل بار باید همواره به صورت یک‌پارچه به اطلاعات لازم دسترسی داشته باشد. در صورتی که در ردیاب خودروهای حمل بار از پروتکل One Wire یا تک سیم استفاده نشود، مدیریت ناوگان ناچار است تا برای اطلاع از دما در نقاط مختلف یخچال، از چندین ردیاب استفاده کند تا بتواند دمای هر نقطه را تحت نظر داشته باشد. اهمیت پروتکل وان وایر در یکپارچه‌سازی سیستم مدیریت ناوگان در دریافت اطلاعات دقیق از دمای خودروهای حمل بار در حال حرکت است.

مزایای استفاده از پروتکل one wire در سامانه‌های ردیابی

امروزه استفاده از پروتکل تک سیمه در مدیریت ناوگان حمل و نقل بار به دلیل مزایایی که ارائه می‌دهد، کاربرد فراوانی دارد. از مهم‌ترین مزایای پروتکل تک سیمه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بی‌نیاز کردن مدیریت ناوگان از نصب چند ردیاب و کاهش هزینه ناشی از خرید ردیاب‌های مختلف
  • امکان نصب تعداد زیادی سنسور دما برای اندازه‌گیری دمای یخچال
  • امکان مشاهده مجزای اطلاعات هر یک از سنسورهای دما در نرم‌افزار مدیریت ناوگان به کمک IP مخصوص هر یک از سنسورها
  • امکان اطلاع به موقع و سریع از خرابی یخچال و رفع مشکل بدون بروز خسارت

استفاده از این پروتکل و بهره‌گیری از مزایای آن می‌تواند کمک بسزایی به مدیریت ناوگان در نظارت صحیح بر سلامت حمل داشته باشد.

مزایای استفاده از پروتکل one wire در سامانه‌های ردیابیمزایای استفاده از پروتکل one wire در سامانه‌های ردیابی

اتصال کلید شناساگر (iButton) با استفاده از پروتکل One Wire

مواردی که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم شامل مزایایی بود که پروتکل وان وایر در کنترل دما ارائه می‌دهد. اما این پروتکل در برقراری ارتباط با دستگاه iButton نیز کاربرد دارد. این دستگاه کارایی‌های مهمی در ردیاب خودرو دارد که عبارتند از:

دادن مجوز استفاده از وسیله نقلیه به رانندگان مجاز دارای iButton

به کمک پروتکل وان وایر، اطلاعات دستگاه iButton به ردیاب منتقل می‌شود و راننده می‌تواند از وسیله نقلیه استفاده کند.

دادن مجوز روشن کردن خودرو به کمک iButton

یکی از دستگاه‌های امنیتی که با مجوز iButton کار می‌کند، دستگاه Immobilizer است که با اتصال به ردیاب خودرو مانع از حرکت و روشن شدن ماشین در زمان سرقت می‌شود. در صورتی که مجوز iButton وجود نداشته باشد، سارق نمی‌تواند خودرو را روشن کند و استفاده از وسیله نقلیه ناممکن است.

پروتکل one wire در سامانه های ردیابیپروتکل one wire در سامانه های ردیابی

جئوفنسینگ در مدیریت ناوگان حمل و نقل به کمک iButton

جئوفنسینگ (Geofencing) در دستگاه‌های ردیاب خودرو مانند یک حصار عمل می‌کند و راننده خودرو نمی‌تواند از محدوده مجاز تعریف شده توسط مدیریت ناوگان عبور کند. در صورتی که راننده بدون اجازه iButton از منطقه تعریف شده عبور کند، هشداری به راننده و مدیر ناوگان ارسال خواهد شد. این کار به کمک ارتباط میان iButton و ردیاب انجام می‌شود.

نتیجه گیری

کنترل دما مهم‌ترین فاکتور در حفاظت از سلامت مواد غذایی و مواد دارویی است. به همین دلیل شرکت‌های پخش و حمل و نقل این مواد باید در خودروهای حمل خود از سیستمی یک پارچه استفاده کنند تا بتوانند دما را در تمامی نقاط یخچال اندازه‌گیری کنند. پروتکل one wire این امکان را فراهم می‌کند تا با استفاده از یک ردیاب مجهز به چندین سنسور دما، بتوان دمای نقاط مختلف را در هر لحظه اندازه گیری کرد و مانع از خسارات ناشی از فاسد شدن مواد غذایی و دارویی شد.
مقالات مرتبط آشنایی با پروتکل one wire در سامانه های ردیابی
محصولات مرتبط
ردیاب جی پی اس وایزر

قیمت جی پی اس خودرو + لیست قیمت ردیاب خودرو وایزر
قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو بر اساس نوع برند، نوع سرور و اپلیکیشن و دیگر کاربردها متفاوت بوده که می توانید ردیاب مورد نظر خود را از مجموعه وایزر با قیمت مناسب خریداری نمایید.

ردیاب خودرو یکی از انواع لوازم امنیتی اتومبیل ها بوده که به هنگام خرید آن عوامل متعددی همانند برند، نوع کاربرد و همینطور قیمت انواع ردیاب جی پی اس مورد توجه کاربران می باشد. در میان گزینه های نام برده شده، قیمت ردیاب از مهمترین نکات محسوب می شود.

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد این است که عوامل موثر در قیمت ردیاب خودرو کدامند؟ برای خرید ردیاب چه مقدار باید هزینه کرد و دلایل متفاوت بودن قیمت های ردیاب خودرو در چیست؟

در این گزارش با کارشناسان ما در مجموعه ردیاب وایزر همراه باشید تا شما عزیزان را با عوامل موثر در قیمت ردیاب جی پی اس خودرو بیشتر آشنا کنیم.

خرید ردیاب جی پی اس وایزر

قبل از اینکه به معرفی عوامل موثر در قیمت جی پی اس خودرو بپردازیم، ابتدا بهتر است بگوییم که شرکت وایزر تولید کننده انواع ردیاب جی پی اس می باشد که می توانید این محصول را با قیمت و کیفیت مناسب از این مجموعه خریداری کنید. تنها کافیست ردیاب جی پی اس وایزر را خریداری کرده و از طریق اپلیکیشن موبایل سرو می توانید با خودروی خود در ارتباط باشید و وضعیت آن را تحت کنترل خود قرار دهید.

با خرید دستگاه ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو، می توانید سطح بالایی از آرامش را برای خود به ارمغان آورید. لازم به ذکر است فواید راهکار سرو تنها به حفظ امنیت وسیله نقلیه ختم نمی شود. شما ب این راهکار می توانید از امنیت سرنشینان خودروی خود نیز اطمینان حاصل کنید. با مراجعه به وب سایت ما می توانید از انواع ردیاب، ویژگی ها، کاربردها و قیمت ردیاب وایزر اطلاعات لازم را به دست آورید.

ردیاب های جی پی اس وایزر تمامی قابلیت های مورد نیاز یک دزدگیر هوشمند را دارا بوده و می توانند نیازمندی های مصرف کنندگان را به خوبی تامین کنند. از دیگر مزایای استفاده از ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو می توان گفت امکان نشان دادن عکس‌العمل در هنگام بروز تهدید برای وسیله‌ی نقلیه‌ی شما در راهکار سرو فراهم شده است. به عنوان مثال شما می‌توانید بلافاصله برق خودرو را از هر مکان قطع کنید و امکان حرکت را تا رسیدن به خودرو غیرممکن نمایید.

قیمت جی پی اس خودرو و عوامل موثرآن

قطعا سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که چرا به هنگام خرید ردیاب جی پی اس با قیمت های متفاوتی رو به رو می شوید؟ یکی از دلایل آن بر اساس نوسنات بازار می باشد. اما از دیگر مواردی که قیمت انواع ردیاب خودرو را تحت تاثیر خود قرار می دهد می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کرد:

نوع ردیاب جی پی اس

همانطور که می دانید، ردیاب ها دارای انواع مختلفی مانند ردیاب سیمی و ردیاب آهنربایی می باشند که همین مورد یکی از موثرترین موارد در قیمت ردیاب جی پی اس است.

برند و کارخانه سازنده ردیاب خودرو

ردیاب ها در برندهای متعددی وجود دارند که توسط شرکت های مختلف ایرانی، چینی و همینطور اروپایی ساخته شده اند که هر کدام از کیفیت و کاربردهای خاص خود برخوردارند. قطعا برای خرید ردیاب خودرو باید با دقت تمام تحقیقات لازم را انجام دهید، تا علاوه بر انتخاب ردیاب با کیفیت، جی پی اس با قیمت مناسب را خریداری نمایید. اگر ردیابی از کارخانه های متفرقه انتخاب کنید، هم از کیفیت کمی برخوردار بوده و زود از کار می افتد، و هم بابت آن قیمت بالایی پرداخت خواهید کرد.

نوع سرور نرم افزار ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو، نوع سرور و یا سامانه نرم افزار شرکتی که خدمات ردیابی را ارائه می دهد، می باشد. نکته ای که به هنگام خرید ردیاب خودرو باید در نظر بگیرید یک سرور قوی که همیشه در دسترس باشد. علت قوی بودن سرور هم کار آسان با اپلیکیشن به هنگام مواقع ضروری می باشد. اگر نرم افزار ردیاب دارای سرور مناسب نباشد از دسترس خارج شده و تنها شما هزینه های خود را هدر داده اید.

قابلیت نصب آسان ردیاب

از دیگر مورد مهم در قیمت ردیاب جی پی اس، قابلیت نصب آسان آن می باشد. این که نصب جی پی اس نیاز به حضور نصاب داشته باشد یا آن که خود فرد بتواند به راحتی آن را نصب کند نیز فاکتوری است که بر قیمت خرید ردیاب تاثیر می‌گذارد.

نحوه پشتیبانی از ردیاب و ضمانت آن

یکی دیگر از مهمترین موارد تاثیرگذار در قیمت ردیاب، پشتیبانی از شرکتی خریداری می کنید و خدماتی که به شما ارائه می دهند، می باشد. ردیاب ها علاوه بر کیفیت مناسبی که باید دارند، باید دارای خدمات و پشتیبانی قوی، ضمانت از شرکت معتبر و همینطور ارائه دهنده بهترین خدمات پس از فروش نیز باشند.

امکان شنود صوتی، از دیگر موارد موثر در قیمت ردیاب خودرو

یکی دیگر از مواردی که در قیمت انواع ردیاب تاثیر می گذارد، امکان شنود صوتی توسط ردیاب می باشد. این مورد در زمان سرقت خودرو بسیاری کاربردی است و باعث سهولت کار صاحب خودرو خواهد شد.

مدت زمان ماندگاری باتری جی پی اس خودرو

از دیگر موارد مهم و موثر در هزینه ردیاب ماشین، مدت زمان نگهداری باتری توسط ردیاب است. مدت زمانی که یک ردیاب می تواند شارژ نگه دارد در قیمت آن نیز تاثیر می گذارد.

دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع ردیاب جی پی اس

از دیگر موارد مهم و موثر در قیمت ردیاب خودرو می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت داشتن دکمه SOS
  • دارای قابلیت هشدار باز شدن درب خودرو
  • قدرت سیگنال جی پی اس خودرو
  • خاصیت ضد آب و ضد گرد و غبار بودن
  • میزان دقت ردیابی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید