ال بی اس (LBS) چیست و چه کاربردی در انواع ردیاب دارد

دغدغه بسیاری از افرادی که از موقعیت‌یاب استفاده می‌کنند نقطه‌های کوری است که امکان استفاده ازGPS در آن‌جا وجود ندارد و در واقع ردیاب در این مواقع هیچ‌گونه کاربردی ندارد. پس برای موقعیت‌یابی در اینگونه مواقع چه باید کرد و راه‌حل چیست؟

LBS که مخفف Location Based Service است به صاحبان ردیاب این اطمینان را می‌دهد که موقعیت‌ یابی حتی در نقاط کور هم امکان‌ پذیر است. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی این تکنولوژی بپردازیم.

نقطه کور کجاست؟

بهتر است قبل از اینکه درباره تکنولوژی ال بی اس و چگونگی موقعیت ‌یابی در نقاط کور صحبت کنیم، یک معرفی اجمالی از نقاط کور داشته باشیم. نقاط کور به تمامی نقاطی که خارج از دسترس ماهواره ‌های GPS هستند گفته می‌شود. که این مناطق گاهی پارکینگ‌های زیرزمینی، گاهی اعماق دریا، گاهی عمق زمین و... است.

ال بی اس و کاربردهای آنال بی اس و کاربردهای آن

با LBS بیشتر آشنا شوید

همان طور که در ابتدا هم گفتیم؛ LBS مخفف عبارت Location Based Service است، که به معنی مکان دکل مخابراتی است و به آن سرویس مکان مبنا هم گفته می‌شود. در تمامی ردیاب‌ها سیستم GPS در زیر سقف ضعیف می‌شود و در اکثر اوقات به صورت کامل قطع می‌شود و در سیستم ردیابی، آخرین مکانی که از خودرو نمایش داده می‌شود درب ورودی پارکینگ است. در اینگونه مواقع تکنولوژی ال بی اس شروع به ارسال سیگنال به نزدیکترین دکل مخابراتی اطراف خود می‌کند و می ‌تواند موقعیت تقریبی خودرو را با دقت 100 الی 500 متر در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

دقت ال بی اس به دقیقی GPS های ماهواره‌ای نیست و کاربرد LBS تنها در زمانی است که ردیاب خودرو از کار بیفتد و امکان موقعیت‌یابی دقیق خودرو وجود نداشته باشد. به عبارتی در واقع زمانی این تکنولوژی وارد عمل می‌شود که هیچ‌ گونه اطلاعاتی بین ماهواره‌ها و GPS ردوبدل نشود.

آخرین مطالب تکمیلی مجموعه ردیاب وایزر را در این بخش دنبال نمایید

بررسی تفاوت بین GPS و GPRS

فناوری ای جی پی اس (AGPS) چیست؟

انواع مختلف ردیاب های شخصی را می شناسید

1- ال بی اس‌ چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که قبلا هم گفتیم زمانی که GPS قادر به تشخیص ماهواره‌ها نیست و سیگنالی دریافت نمی‌کند، ال بی اس وارد عمل می‌شود. در این مواقع LBS شروع به ارسال اطلاعات به نزدیک‌ترین دکل مخابراتی می‌کند و پس از گرفتن دیتاهای لازم از دکل مخابراتی موقعیت تقریبی خودرو را با دقت بین 100 الی 500 متر نشان می‌دهد.

نحوه عملکرد ال بی اسنحوه عملکرد ال بی اس

تاریخچه ال بی اس

این فناوری برای اولین بار از شرکت Ericsson-EuroPolitan در سال 1995 با فعالیت دو نفر آغاز شد. اولین دستگاهی که با تکنولوژی LBS وارد بازار شد در سال 1999 با نام Palm VII بود. این فناوری روزبه‌روز پیشرفت کرد و از LBS برای خدماتی مانند پیدا کردن دستگاه‌های ATM، مراکز تفریحی و ... استفاده شد. با پیشرفت فناوری ال بی اس از آن در تاکسی‌های آنلاین مانند اسنپ هم استفاده شد.

البته لازم است این نکته را خاطر نشان کنیم که؛ خدماتی که ال بی اس ارائه می‌دهد، محدود به پیدا کردن مکانی خاص نیست بلکه از آن استفاده‌های دیگری هم می‌شود. برای مثال فروشندگان به کمک این تکنولوژی می‌توانند پیامک‌های تبلیغاتی یا پیشنهادات ویژه خود را به مشتریانی که در اطراف خود حضور دارند ارسال کنند.

آیا LBS بر روی تمامی ردیاب‌ها وجود دارد؟

خیر در تمامی ردیاب‌ها این تکنولوژی به کار نرفته است و تنها بر روی برخی از ردیاب‌ها، LBS هم وجود دارد.

آیا ال بی اس به تنهایی کافی است؟

این روزها تکنولوژی GPS و LBS بسیار پیشرفته‌تر از قبل هستند و تقریبا سرعت و دقت آنها به سطح عالی رسیده است. در GPS خودرو میزان خطا حدود 5/1 متر است که این خطا قابل چشم‌پوشی است. اما زمانی که ردیاب از قابلیت ال بی اس برخودار باشد، میزان خطا حدود 50 الی 300 متر است. بنابراین بهترین حالت ردیابی زمانی است که از سیستم جی‌پی‌اس و ال بی اس به صورت همزمان استفاده شود.

تاثیر LBS بر کسب ‌و‌ کارها

همان‌طور که گفتیم استفاده از LBS تنها به ردیابی محدود نمی‌شود و بسیاری از کشورهای پیشرفته از این تکنولوژی در کسب ‌و کارهای خود استفاده می‌کنند. برای مثال فرض کنید شما وارد منطقه‌ای شدید، ناگهان پیامکی از رستورانی که دراطراف شما وجود دارد با پیشنهادی بسیار شگفت‌انگیز به شما ارسال می‌شود! جالب نیست؟ شاید برایتان سوال باشد که چگونه شما را پیدا کرده‌اند، بله درست حدس زدید از طریق فناوری ال بی اس.

بنابراین از تاثیر ال بی اس بر کسب‌وکارها می‌توان به؛ جلب توجه مشتریان اطراف، امکان بهبود کسب‌وکار و روشی بسیار آسان برای تبلیغات و اطلاع‌رسانی اشاره کرد.

کاربردهای LBS

کاربردهای این فناوری بسیار زیاد است که ما قصد داریم چند نمونه از این کاربردها را مثال بزنیم، با ما همراه باشید:

ردیابی خودرو در شرایط سخت

بسیاری از شما به دلیل شرایط شغلی و یا شخصی مجبور به تردد در مسیرها یا جاده‌هایی هستید که جی‌پی‌اس، آنتن‌دهی خوبی ندارد و در واقع نقطه کور محسوب می‌شوند. که این مشکل را اصولا راننده‌های ماشین‌ سنگین تجربه می‌کنند. امنیت و اطلاع داشتن از وضعیت این افراد بسیار مهم است که تنها با ردیاب ال بی اس امکان‌پذیر است.

ردیابی افراد با مشاغل سخت

ردیابی افرادی که مشاغل سخت و خطرناکی مانند آتشنشان‌ها، پلیس‌ها، غواصان، خلبانان و کارگران معدن، کار بسیار دشواری است که تنها با فناوری ال بی اس امکان‌پذیر است.

ردیابی دریانوردان در اعماق دریا

غواصان، قایق‌ها و کشتی‌ها شرایط سختی را در آب سپری می‌کنند و چنانچه مسیرشان را گم کنند یا ارتباطتشان با واحد کنترل قطع شود این شرایط سخت‌تر هم خواهد شد و خطرات بسیاری آنها را تهدید خواهد کرد. به همین دلیل استفاده از ردیاب مجهز به ال بی اس برای این مشاغل ضروری است.

نجات جان کارگران معدن با ال بی اس

مطمئناً می‌دانید که یکی از سخت‌ترین مشاغل کار معدن است و خطراتی مانند ریزش معدن، گم کردن مسیر و نبود هوا جان کارگران معدن را تهدید می‌کند و کورترین نقطه در دنیا از نظر ارتباطی معدن است و تنها راه حفظ سلامتی و امنیت کارکنان استفاده از ال بی اس است.

کاربردهای LBS چیستکاربردهای LBS چیست

ردیابی اشیاء ارزشمند حتی در نقاط کور

برخی از وسایل قیمتی و ارزشمند را می‌توان در جعبه‌های فلزی حمل نمود و عملکرد جی‌پی‌اس را مختل کرد. بنابراین چاره کار استفاده از LBS است که حتی در نقاط کور هم می‌توان ردیابی را انجام داد.
مقالات مرتبط ال بی اس (LBS) چیست و چه کاربردی در انواع ردیاب دارد
محصولات مرتبط
ردیاب جی پی اس وایزر

قیمت جی پی اس خودرو + لیست قیمت ردیاب خودرو وایزر
قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو بر اساس نوع برند، نوع سرور و اپلیکیشن و دیگر کاربردها متفاوت بوده که می توانید ردیاب مورد نظر خود را از مجموعه وایزر با قیمت مناسب خریداری نمایید.

ردیاب خودرو یکی از انواع لوازم امنیتی اتومبیل ها بوده که به هنگام خرید آن عوامل متعددی همانند برند، نوع کاربرد و همینطور قیمت انواع ردیاب جی پی اس مورد توجه کاربران می باشد. در میان گزینه های نام برده شده، قیمت ردیاب از مهمترین نکات محسوب می شود.

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد این است که عوامل موثر در قیمت ردیاب خودرو کدامند؟ برای خرید ردیاب چه مقدار باید هزینه کرد و دلایل متفاوت بودن قیمت های ردیاب خودرو در چیست؟

در این گزارش با کارشناسان ما در مجموعه ردیاب وایزر همراه باشید تا شما عزیزان را با عوامل موثر در قیمت ردیاب جی پی اس خودرو بیشتر آشنا کنیم.

خرید ردیاب جی پی اس وایزر

قبل از اینکه به معرفی عوامل موثر در قیمت جی پی اس خودرو بپردازیم، ابتدا بهتر است بگوییم که شرکت وایزر تولید کننده انواع ردیاب جی پی اس می باشد که می توانید این محصول را با قیمت و کیفیت مناسب از این مجموعه خریداری کنید. تنها کافیست ردیاب جی پی اس وایزر را خریداری کرده و از طریق اپلیکیشن موبایل سرو می توانید با خودروی خود در ارتباط باشید و وضعیت آن را تحت کنترل خود قرار دهید.

با خرید دستگاه ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو، می توانید سطح بالایی از آرامش را برای خود به ارمغان آورید. لازم به ذکر است فواید راهکار سرو تنها به حفظ امنیت وسیله نقلیه ختم نمی شود. شما ب این راهکار می توانید از امنیت سرنشینان خودروی خود نیز اطمینان حاصل کنید. با مراجعه به وب سایت ما می توانید از انواع ردیاب، ویژگی ها، کاربردها و قیمت ردیاب وایزر اطلاعات لازم را به دست آورید.

ردیاب های جی پی اس وایزر تمامی قابلیت های مورد نیاز یک دزدگیر هوشمند را دارا بوده و می توانند نیازمندی های مصرف کنندگان را به خوبی تامین کنند. از دیگر مزایای استفاده از ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو می توان گفت امکان نشان دادن عکس‌العمل در هنگام بروز تهدید برای وسیله‌ی نقلیه‌ی شما در راهکار سرو فراهم شده است. به عنوان مثال شما می‌توانید بلافاصله برق خودرو را از هر مکان قطع کنید و امکان حرکت را تا رسیدن به خودرو غیرممکن نمایید.

قیمت جی پی اس خودرو و عوامل موثرآن

قطعا سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که چرا به هنگام خرید ردیاب جی پی اس با قیمت های متفاوتی رو به رو می شوید؟ یکی از دلایل آن بر اساس نوسنات بازار می باشد. اما از دیگر مواردی که قیمت انواع ردیاب خودرو را تحت تاثیر خود قرار می دهد می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کرد:

نوع ردیاب جی پی اس

همانطور که می دانید، ردیاب ها دارای انواع مختلفی مانند ردیاب سیمی و ردیاب آهنربایی می باشند که همین مورد یکی از موثرترین موارد در قیمت ردیاب جی پی اس است.

برند و کارخانه سازنده ردیاب خودرو

ردیاب ها در برندهای متعددی وجود دارند که توسط شرکت های مختلف ایرانی، چینی و همینطور اروپایی ساخته شده اند که هر کدام از کیفیت و کاربردهای خاص خود برخوردارند. قطعا برای خرید ردیاب خودرو باید با دقت تمام تحقیقات لازم را انجام دهید، تا علاوه بر انتخاب ردیاب با کیفیت، جی پی اس با قیمت مناسب را خریداری نمایید. اگر ردیابی از کارخانه های متفرقه انتخاب کنید، هم از کیفیت کمی برخوردار بوده و زود از کار می افتد، و هم بابت آن قیمت بالایی پرداخت خواهید کرد.

نوع سرور نرم افزار ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو، نوع سرور و یا سامانه نرم افزار شرکتی که خدمات ردیابی را ارائه می دهد، می باشد. نکته ای که به هنگام خرید ردیاب خودرو باید در نظر بگیرید یک سرور قوی که همیشه در دسترس باشد. علت قوی بودن سرور هم کار آسان با اپلیکیشن به هنگام مواقع ضروری می باشد. اگر نرم افزار ردیاب دارای سرور مناسب نباشد از دسترس خارج شده و تنها شما هزینه های خود را هدر داده اید.

قابلیت نصب آسان ردیاب

از دیگر مورد مهم در قیمت ردیاب جی پی اس، قابلیت نصب آسان آن می باشد. این که نصب جی پی اس نیاز به حضور نصاب داشته باشد یا آن که خود فرد بتواند به راحتی آن را نصب کند نیز فاکتوری است که بر قیمت خرید ردیاب تاثیر می‌گذارد.

نحوه پشتیبانی از ردیاب و ضمانت آن

یکی دیگر از مهمترین موارد تاثیرگذار در قیمت ردیاب، پشتیبانی از شرکتی خریداری می کنید و خدماتی که به شما ارائه می دهند، می باشد. ردیاب ها علاوه بر کیفیت مناسبی که باید دارند، باید دارای خدمات و پشتیبانی قوی، ضمانت از شرکت معتبر و همینطور ارائه دهنده بهترین خدمات پس از فروش نیز باشند.

امکان شنود صوتی، از دیگر موارد موثر در قیمت ردیاب خودرو

یکی دیگر از مواردی که در قیمت انواع ردیاب تاثیر می گذارد، امکان شنود صوتی توسط ردیاب می باشد. این مورد در زمان سرقت خودرو بسیاری کاربردی است و باعث سهولت کار صاحب خودرو خواهد شد.

مدت زمان ماندگاری باتری جی پی اس خودرو

از دیگر موارد مهم و موثر در هزینه ردیاب ماشین، مدت زمان نگهداری باتری توسط ردیاب است. مدت زمانی که یک ردیاب می تواند شارژ نگه دارد در قیمت آن نیز تاثیر می گذارد.

دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع ردیاب جی پی اس

از دیگر موارد مهم و موثر در قیمت ردیاب خودرو می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

  • قابلیت داشتن دکمه SOS
  • دارای قابلیت هشدار باز شدن درب خودرو
  • قدرت سیگنال جی پی اس خودرو
  • خاصیت ضد آب و ضد گرد و غبار بودن
  • میزان دقت ردیابی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید