برچسب جی پی اس چیست و چه کاربردی دارد

30 شهریور ، 1401
گروه تحقیقاتی وایزر

احتمالا با جی پی اس خودرو آشنا هستید و از نقش ردیاب در افزایش امنیت وسایل نقلیه زیاد شنیده‌اید. اما علاوه بر خودرو در موقعیت‌های دیگری نیز می‌توان از جی پی اس برای دسترسی به موقعیت مکانی اشیا استفاده کرد. در این مطلب به سراغ این موضوع رفته‌ایم و به شما خواهیم گفت برچسب جی پی اس چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما در وایزر همراه شوید.

جی پی اس چیست؟

قبل از اینکه به سراغ برچسب جی پی اس و مزایای استفاده از آن برویم، ابتدا جی پی اس را تعریف و درباره کاربردهای آن صحبت می‌کنیم. جی پی اس یا موقعیت‌یاب، تکنولوژی و فناوری جدیدی است که از آن برای دسترسی به موقعیت جغرافیایی استفاده می‌شود. جی پی اس این کار را به وسیله ماهواره‌های موقعیت‌یاب انجام می‌دهد.

جی پی اس تکنولوژی‌ای است که کاربردها و مزایای فراوانی دارد و در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. برای نمونه یکی از کاربردهای آن در نقشه‌برداری است. در صنعت هوانوردی نیز جی پی اس مزایای فراوانی دارد و به‌ویژه در شرایط جوی نامناسب می‌تواند به کاهش خسارات جانی و مالی کمک کند. جی پی اس در کشتیرانی، کشاورزی، پزشکی و بسیاری حوزه‌های دیگر نیز کاربرد دارد و می‌تواند به انسان‌ها برای داشتن زندگی بهتر و امن‌تر کمک کند.

اما جی پی اس در تولید و توسعه ردیاب کاربردهای فراوانی دارد و از اجزا اساسی انواع ردیاب‌ها محسوب می‌شود. در واقع یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از جی پی اس، کاربرد آن در ردیاب خودرو است. جایی که استفاده از این وسیله، امنیت خودرو را در برابر سارقان افزایش می‌دهد و به افزایش بهره‌وری وسایل نقلیه و کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از رانندگی کمک می‌کند.

برچسب جی پی اس و کاربردهای آنبرچسب جی پی اس و کاربردهای آن

برچسب جی پی اس چیست؟

حالا که تا حدودی با جی پی اس و جی پی اس خودرو آشنا شدیم، به سراغ برچسب جی پی اس و مزایای استفاده از آن می‌رویم. برای آشنایی بهتر با این مفهوم موقعیتی را فرض کنید که کلید، کیف پول یا حتی دوچرخه خود را گم کرده‌اید، مطمئنا آشفته خواهید شد و خیلی از ما به این فکر می‌کنیم که کاش می‌شد به این وسایل نیز مانند گوشی تلفن همراه زنگ زد و به راحتی موقعیت مکانی اشیا گم شده را پیدا کرد.

باید بگوییم با استفاده از برچسب جی پی اس چنین امکانی برای شما مهیا شده است. برچسب جی پی اس ابزاری بسیار کوچک است که مانند ردیاب خودرو در آن از تکنولوژی جی پی اس استفاده می‌شود. با نصب این وسیله روی وسایل مختلف مانند کیف، کلید، عینک و ... می‌توان به موقعیت مکانی دقیق وسایل به راحتی دسترسی پیدا کرد.

نکته جالب توجه اینکه تنها وسایلی مانند کلید و عینک نیستند که با استفاده از دستگاه جی پی اس می‌توان موقعیت مکانی آن‌ها را پیدا کرد، با نصب کردن برچسب جی پی اس روی کیف یا دیگر وسایل کودکان یا حتی سالمندان نیز می‌توان هر لحظه به موقعیت مکانی آن‌ها دسترسی داشت که یکی از کاربردهای بسیار مهم برچسب جی پی اس به شمار می‌رود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

رهیاب خودرو

نصب جی پی اس خودرو روی گوشی

کاربرد برچسب جی پی اس

حالا که با برچسب جی پی اس آشنا شدیم به سراغ مزایا و کاربردهای این فناوری جدید می‌رویم و به شما خواهیم گفت چگونه با استفاده از این ابزار می‌توان تکنولوژی جی پی اس را وارد زندگی عادی کرد و از مزایای آن برای داشتن یک زندگی بهتر استفاده کرد.

دسترسی به موقعیت مکانی اشیا و وسایل گمشده

با توجه به نحوه استفاده از برچسب جی پی اس، بدیهی است که اولین ومهمترین کاربرد این برچسب‌ها در دسترسی به موقعیت مکانی اشیا گمشده است. با توجه به بالا رفتن مداوم قیمت وسایل مختلف، برچسب جی پی اس در این زمینه می‌تواند مزایای زیادی برای مصرف‌کنندگان داشته باشد و در نهایت به صرفه‌جویی در هزینه‌ها منجر شود.

برچسب جی پی اس حتی موجب صرفه‌جویی در زمان نیز خواهد شد. چرا که در صورت گم کردن وسایل دیگر نیازی نیست وقت زیادی را برای پیدا کردن آن‌ها اختصاص داد و به راحتی می‌توان وسیله موردنظر را پیدا کرد.

کاربردهای برچسب جی پی اسکاربردهای برچسب جی پی اس

افزایش امنیت

برچسب جی پی اس را به‌راحتی می‌توان روی کیف یا سایر وسایل کودکان یا سالمندان نصب کرد و به صورت لحظه‌ای از موقعیت مکانی آن‌ها اطلاع داشت. بنابراین یکی دیگر از کاربردهای مهم این وسیله، افزایش امنیت خانواده‌ها و رفع بسیاری از نگرانی‌ها است.

برچسب جی پی اس به خصوص برای بیمارانی که آلزایمر دارند و خانواده‌های آن‌ها، ابزاری بسیار کاربردی است و می‌توان به وسیله آن به صورت مداوم از وضعیت مکانی افراد مطلع شد. از این برچسب‌ها همچنین می‌توان برای ردیابی حیوانات نیز استفاده کرد.

استفاده از امکانات جانبی برچسب جی پی اس

علاوه بر امکان دسترسی به موقعیت مکانی افراد و اشیای مختلف یکی دیگر از مزایای برچسب جی پی اس امکانات جانبی آن است. دماسنج، دکمه هشدار، شتاب‌سنج و اسپیکر از جمله این امکانات هستند که در موقعیت‌های مختلف می‌توان از این مزایا نیز بهره‌مند شد. برای مثل از دماسنج این برچسب‌ها می‌توان برای ارزیابی دمای وسایل مختلف استفاده کرد.

سخن آخر

در این مطلب به شما گفتیم برچسب جی پی اس چیست و چه کاربردی دارد. ابتدا درباره جی پی اس و کاربردهای آن در حوزه‌های مختلف به‌ویژه جی پی اس خودرو صحبت کردیم و سپس از نقش برچسب جی پی اس گفتیم.

برچسب جی پی اس ابزاری بسیار کوچک است که مانند ردیاب خودرو در آن از تکنولوژی جی پی اس استفاده شده است و از آن برای پیدا کردن موقعیت مکانی اشیا، انسان‌ها و ... استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از برچسب جی پی اسمزایای استفاده از برچسب جی پی اس

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE