مزایا و معایب ردیاب خودرو که بهتر است قبل از خرید بدانید

22 شهریور ، 1402
گروه تحقیقاتی وایزر

فهرست مطالب:

 • مقدمه
 • مزایای ردیاب خودرو
 • معایب ردیاب خودرو
 • و در پایان این که...
 • سوالات متداول

با افزایش نگرانی‌ها از آمار بالای سرقت خودرو در کشور، استفاده از ردیاب‌ GPS خودرو برای محافظت از ماشین‌ها و افزایش امنیت شخصی به موضوعی بسیار مهم تبدیل شده است. این فناوری نه‌تنها به مالکان خودروها اجازه می‌دهد تا به‌راحتی مکان دقیق خودرو را پیدا کنند، بلکه از طریق تعیین هشدارها و سیستم نظارت بر حرکت خودرو، به ارتقای امنیت و کارایی آن‌ها نیز کمک می‌کند. خرید ردیاب از شرکت‌ها و برندهای مختلف در ظاهر کار آسانی است. اکثر شرکت‌ها و نمایندگی‌های ردیاب خودرو، سعی می‌کنند که مزیت‌های محصولی که عرضه کرده‌اند را به نمایش بگذارند و معایب آن را مطرح نکنند. مزایای ردیاب خودرو بسیار زیاد هستند ولی با این حال، این دستگاه‌ها می‌توانند معایبی را نیز به‌دنبال داشته باشند. اطلاع از مزایا و معایب ردیاب خودرو در کنار یکدیگر، به مشتریان کمک می‌کند تا با دقت و اطمینان بیشتری اقدام به خرید کنند. در این مقاله از وایزر، تصمیم داریم چند مورد از کلیدی‌ترین مزایا و معایب ردیاب خودرو را بررسی کنیم تا اگر تصمیم به خرید ردیاب خودرو دارید، از تمامی جوانب مثبت و منفی انتخاب خود مطلع شوید. پس تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.

مزایا و معایب ردیاب خودرو که بهتر است قبل از خرید بدانید

مزایای ردیاب خودرو

ردیاب خودرو دستگاهی است که از فناوری موقعیت‌یابی جهانی (GPS) استفاده می‌کند تا مکان دقیق خودرو یا وسیله نقلیه را تعیین کند و این اطلاعات را به یک پلتفرم یا دستگاه دیگر ارسال کند. این دستگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا به‌راحتی موقعیت و مسیر حرکت خودرو را مشاهده کنید و اطلاعات مربوط به عملکرد خودرو را نیز دریافت کنید. همین موقعیت‌یابی خودرو باعث شده تا نصب این دستگاه، مزایای زیادی را برای صاحب خودرو به همراه داشته باشد.

 • پیشگیری از سرقت خودرو و یافتن خودروی مسروقه
 • ارسال هشدارهای امنیتی
 • افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن
 • بهینه کردن هزینه‌های سوخت
 • افزایش ایمنی راننده و خودرو
 • موقعیت‌یابی لحظه‌ای خودرو
 • افزایش ایمنی راننده به کمک دکمه کمک اضطراری SOS
 • ارتباط صوتی با خودرو و شنود داخل کابین
 • جلوگیری از اختلال در ردیابی با قابلیت ردیابی آفلاین

در ادامه، با مزایای ردیاب خودرو بیشتر و دقیق‌تر آشنا خواهیم شد.

1.     پیشگیری از سرقت و یافتن خودروی مسروقه، مهم‌ترین مزیت ردیاب خودرو

ردیاب خودرو یک تکنولوژی نوین است که در حال حاضر در بازار خودروها به‌شدت مورد توجه قرار گرفته است که مهم‌ترین دلیل این محبوبیت، قابلیت آن در جلوگیری از سرقت ماشین اشاره کرد. جلوگیری از سرقت ماشین را می‌توان یکی از مهم‌ترین مزایای ردیاب خودرو دانست.

با نصب ردیاب خودرو روی وسیله نقلیه‌ خود، می‌توانید از ایمن بودن خودرو مطمئن شوید. زمانی که هر نوع فعالیت مشکوکی در خودروی شما اتفاق بیافتد، مثلاً زمانی که درب خودرو باز می‌شود یا ماشین به‌صورت غیرمجاز استارت می‌خورد، ردیاب از طریق اپلیکیشن ردیاب خودرو و اس‌ام‌اس به شما هشدار می‌دهد. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا به‌سرعت واکنش مناسبی به سرقت و موارد اضطراری دیگر نشان دهید.

جلوگیری از سرقت خودرو تنها به سیستم هشدار ردیاب مرتبط نمی‌شود. ویژگی دیگری که در ردیاب‌های خودرو وجود دارد، دارا بودن سیستم جی‌ پی‌ اس (GPS) است. با استفاده از این ویژگی، شما می‌توانید به‌راحتی مکان دقیق خودروی خود را بیابید. این امکان به شما کمک می‌کند تا در مواقع اضطراری مانند زمانی که خودرویتان به سرقت رفته است، به‌سرعت به مکان وسیله نقلیه دسترسی پیدا کنید و اقدامات لازم برای بازپس‌گیری خودرو را انجام دهید.

2.     ارسال هشدارهای امنیتی برای افزایش ایمنی خودرو

ردیاب خودرو یکی از ابزارهای اصلی و حیاتی در حفظ امنیت و آسایش شما به شمار می‌آید. از جمله کاربردهای اساسی ردیاب خودرو، ارسال هشدارهای امنیتی مهم است که به شما این امکان را می‌دهد تا در هر لحظه از روز از وضعیت خودروی خود آگاه باشید و تدابیر لازم را اتخاذ کنید. مهم‌ترین هشدارهایی که از ردیاب خودرو دریافت می‌کنید عبارتند از:

 • هشدار ضربه: اگر به هر دلیلی به خودروی شما ضربه‌ای وارد شود، ردیاب به شما هشدار یا پیامکی ارسال می‌کند تا شما از وقوع حادثه مطلع شوید.
 • هشدار حرکت و روشن شدن خودرو: در صورتی که سارقان اقدام به روشن کردن خودرو و حرکت دادن آن کنند و تلاش کنند ماشین شما را بدزدند، ردیاب خودرو این عمل را تشخیص می‌دهد و به شما هشداری می‌فرستد. این ویژگی ردیاب به شما اجازه می‌دهد تا سریعاً اقدامات لازم را برای جلوگیری از سرقت را انجام دهید.
 • هشدار نبستن کمربند ایمنی خودرو: ایمنی در جاده بسیار مهم است و کمربند ایمنی یکی از عوامل کلیدی در افزایش ایمنی شماست. ردیاب خودرو با قابلیت تشخیص نبستن کمربند ایمنی به شما یادآوری می‌کند که کمربند را ببندید و از خطرات حوادث جاده‌ای جلوگیری کنید.
 • هشدار قطع برق خارجی و قطع برق خودرو: در مواقع ناگهانی ممکن است برق خودروی شما قطع شود، اما ردیاب با توانایی تشخیص این مسئله، به شما اطلاع می‌دهد تا بتوانید در مواقع ضروری اقدامات لازم را انجام دهید.
 • هشدار باز بودن درب خودرو: ردیاب خودرو هوشمند است و توانایی تشخیص باز بودن درب خودرو را دارد. اگر درب خودرو باز بماند، ردیاب به شما هشداری ارسال می‌کند تا سریعاً در را ببندید. این ویژگی اهمیت زیادی در حفظ ایمنی شما دارد.
 • هشدار عبور از محدوده مجاز جغرافیایی: ردیاب‌ها مجهز به ویژگی جئوفنسینگ هستند. زمانی که ردیاب را روی خودرو نصب می‌کنید، می‌توانید برای آن محدوده جغرافیایی مجاز برای حرکت تعریف کنید تا در صورتی که راننده خودرو از این محدوده خارج شد، به شما هشداری ارسال شود. این ویژگی در زمان سرقت خودرو نیز کاربردی است.
 • هشدار عبور از محدوده سرعت مجاز: علاوه بر هشدار عبور از محدوده حرکت، ردیاب امکان ارسال هشدار عبور از سرعت مجاز را هم دارد. شما می‌توانید برای ردیاب محدوده سرعت تعریف کنید و در صورتی که راننده خودرو از این محدوده سرعت تخطی کند، هشداری برای شما به‌صورت اس‌ام‌اس ارسال می‌شود.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، انتخاب ردیاب خودرو با کیفیت و قابلیت‌های مناسب است. اگرچه ردیاب‌های ارزان هم در بازار موجود هستند، اما بهترین انتخاب همواره خرید ردیاب باکیفیت و حرفه‌ای است که امنیت و آسایش شما را تضمین کند. اگر می‌خواهید تمامی هشدارهای امنیتی را برای خودروی خود داشته باشید، حتماً بهترین ردیاب خودرو را خریداری کنید.

3.     افزایش طول عمر خودرو و قطعات آن

ردیاب GPS ماشین به کمک هشدارها و سیستم امنیتی که در اختیار صاحب خودرو قرار می‌دهد، به‌عنوان یکی از تکنولوژی‌های حیاتی در بهبود چرخه عمر وسایل نقلیه نقش مهمی ایفا می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین مزایای ردیاب خودرو، امکان بررسی سلامت فنی وسیله نقلیه است. با نصب یک دستگاه ردیاب GPS روی خودرو، به‌راحتی می‌توانید اطلاعاتی مفصل از وضعیت فنی خودرو را دریافت کنید. این اطلاعات شامل وضعیت موتور، لاستیک‌ها، باتری، روغن موتور و سایر مؤلفه‌های مهم ماشین است. به این ترتیب، شما به‌راحتی می‌توانید وضعیت و سلامت عناصر اصلی خودرو را پایش کنید.

با استفاده از ردیاب خودرو، می‌توانید اطلاع دقیق از وضعیت فنی وسیله نقلیه داشته باشید و به این ترتیب به موقع سرویس‌های لازم را انجام دهید. این کار باعث می‌شود تا ماشین شما از نظر فنی همیشه در وضعیت عالی باشد و از خطرات احتمالی ناشی از نقص‌های فنی جلوگیری شود. به این ترتیب، ردیاب ماشین به‌عنوان یک ابزار پیشرفته در بهبود چرخه عمر خودرو عمل می‌کند.

همچنین، از دیگر مزایای استفاده از ردیاب ماشین می‌توان به افزایش ایمنی و کاهش ریسک تصادفات اشاره کرد. زمانی که وسیله نقلیه‌ای در وضعیت فنی مناسب نیست، خطر تصادفات و مشکلات رانندگی افزایش می‌یابد. با داشتن اطلاعات دقیق از وضعیت ماشین، می‌توانید از ایمنی خود و دیگر رانندگان حفاظت کنید و از وقوع تصادفات جلوگیری نمایید.

4.     بهینه کردن هزینه‌های سوخت

یکی دیگر از مزایای ردیاب خودرو، بهینه‌سازی مصرف سوخت است. در دنیای امروز که قیمت بنزین و انواع سوخت افزایش یافته، مسائل مالی خودرو برای همه رانندگان اهمیت پیدا کرده است. اما خبر خوب اینجاست که با استفاده از ردیاب خودرو، می‌توانید این هزینه‌ها را بهینه‌سازی کنید. اما ردیاب چگونه به بهینه‌سازی مصرف سوخت کمک می‌کند؟

یکی از وظایف ردیاب جی پی اس خودرو، پیدا کردن بهترین و نزدیک‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد است. با کوتاه‌تر شدن مسیر و کم‌ترافیک شدن آن، در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود. همچنین، بهینه کردن مسیر و جلوگیری از رانندگی در مسیرهای شلوغ، باعث کاهش استهلاک خودرو می‌شود. به این ترتیب، خرابی خودرو به کمترین میزان خود می‌رسد و عمر مفید خودروی شما افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، بهترین ردیاب‌های خودرو معمولاً دارای سنسورهای سوخت هستند که به شما امکان کنترل دقیق مصرف سوخت را می‌دهند. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا رفتارهای خود در رانندگی را به گونه‌ای تغییر دهید که مصرف سوخت کاهش یابد.

5.     افزایش ایمنی راننده و خودرو

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از ردیاب خودرو، افزایش ایمنی راننده و خودرو است. این سیستم‌ها به شما اجازه می‌دهند تا به‌صورت لحظه‌ای و آنلاین خودرو را دنبال کنید و بر رفتار راننده نظارت کنید تا در صورت رانندگی پرخطر یا سرعت غیرمجاز، اقدامات لازم را انجام دهید. در صورت مشاهده رفتارهای پرخطر از راننده، ردیاب هشدارها و اطلاعاتی به شما ارائه دهند تا از وقوع تصادف جلوگیری کنید. این ویژگی به‌ویژه برای والدینی که ماشین خود را به فرزندانشان می‌دهند بسیار حیاتی است.

مزایا و معایب ردیاب خودرو

6.     موقعیت‌یابی لحظه‌ای خودرو

موقعیت‌یابی لحظه‌ای، یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مزایای ردیاب خودرو است. موقعیت‌یابی لحظه‌ای به ما این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی از محل دقیق خودروی خود اطلاع پیدا کنیم. این اطلاعات در مواقع اضطراری بسیار حیاتی و مفید است. برای مثال، در صورتی که فرزندان یا اعضای خانواده در خودرو باشند و به هر دلیلی نیاز به کمک داشته باشند، شما می‌توانید به کمک ردیاب، مکان آن‌ها را تعیین کنید و به آن‌ها کمک برسانید.

علاوه بر این، موقعیت‌یابی لحظه‌ای به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه‌ریزی بهتری برای سفرهای خود داشته باشید. با داشتن دسترسی به اطلاعات دقیق موقعیت، می‌توانید به بهترین مسیرها برای رسیدن به مقصدتان دست یابید و از ترافیک و مشکلات جاده جلوگیری کنید.

در مواقع اضطراری مانند سرقت خودرو، موقعیت‌یابی لحظه‌ای به‌عنوان ابزاری برای پیدا کردن و بازیابی خودرو بسیار مؤثر است. شما می‌توانید به پلیس اطلاع دهید که دقیقاً خودرو کجا قرار دارد و اقدامات لازم را انجام دهید.

همچنین، موقعیت‌یابی لحظه‌ای برای خودروهای سازمانی و مدیریت آن‌ها نیز اهمیت دارد. این ویژگی به مدیران ناوگان کمک می‌کند تا خودروهای خود را به بهترین نحو مدیریت کنند و بهینه‌سازی مسیرها و زمان‌بندی‌های تحویل محموله‌ها را انجام دهند.

7.     افزایش ایمنی راننده به کمک دکمه‌ کمک اضطراری SOS

بهترین ردیاب‌های خودرو مجهز به دکمه SOS هستند که یک فناوری پیشرفته برای ردیاب محسوب می‌شود. این فناوری به شما در مواقع اضطراری کمک می‌کند و امکان ارتباط سریع با آشنایانتان را برای شما فراهم می‌کند.

در صورت وقوع اتفاق‌های ناگوار مانند تصادف یا موقعیت‌های بحرانی دیگر، با فشار دادن دکمه SOS، یک پیامک اضطراری به کسانی ارسال می‌شود که از قبل شماره‌های آن‌ها را در سیستم ردیاب تعریف کرده‌اید. این پیامک شامل اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی شما و درخواست کمک فوری خواهد بود. به این ترتیب، دوستان و نزدیکانتان می‌توانند به‌سرعت به شما کمک کنند.

8.     ارتباط صوتی با خودرو و شنود داخل کابین

ردیاب‌های شنوددار به شما امکان شنیدن مکالمات داخل ماشین را می‌دهند. با استفاده از سیم‌کارت داخل ردیاب، می‌توانید تمامی مکالمات داخل خودرو را بشنوید. این ویژگی می‌تواند در مواردی مانند نظارت بر رفتار راننده‌های جوان یا کارمندانی که از ماشین شما استفاده می‌کنند، مفید باشد.

9.     جلوگیری از اختلال در ردیابی با قابلیت ردیابی آفلاین

بسیاری از ردیاب‌های خودرو این ویژگی را دارند که قادر به کارکردن در حالت آفلاین باشند؛ این یعنی زمانی که اتصال به اینترنت برقرار نیست، ردیاب همچنان به‌درستی عمل می‌کند. قابلیت ردیابی آفلاین به‌خصوص در مناطقی که اینترنت وجود ندارد، مانند مناطق دورافتاده، اهمیت پیدا می‌کند.

عملکرد آفلاین ردیاب به این صورت است که داده‌های جمع‌آوری شده توسط ردیاب در حافظه داخلی دستگاه ذخیره می‌شوند. این داده‌ها شامل اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی، سرعت و اطلاعات مرتبط می‌شوند. سپس، به‌محض برقراری اتصال به اینترنت، ردیاب این داده‌ها را به سرور یا پلتفرم مرتبط ارسال می‌کند.

این قابلیت ردیاب ضمانت می‌کند که حتی در شرایطی که اینترنت در دسترس نیست، اطلاعات مهم جمع‌آوری شده توسط ردیاب‌ها حفظ می‌شوند و به کاربران در زمان مناسب ارائه می‌شوند.

مزایا و معایب ردیاب خودرو

معایب ردیاب خودرو

ردیاب خودرو یک وسیله مفید برای افزایش امنیت و کنترل روی خودروی شماست، اما ردیاب نیز مانند هر وسیله دیگر، دارای معایبی نیز هست که باید در زمان خرید در نظر گرفته شوند. در ادامه به بررسی گسترده‌تر معایب ردیاب خودرو می‌پردازیم:

1.     قیمت زیاد

یکی از مهم‌ترین معایب ردیاب‌های خودرو، هزینه بالایی است که باید برای تهیه و نصب آن پرداخت کنید. بعضی از افراد ممکن است به دلیل قیمت ردیاب، از خرید آن منصرف شوند و تصمیم به نصب دزدگیر بگیرند. اگرچه بالا بودن قیمت ردیاب یکی از معایب آن محسوب می‌شود، اما دقت داشته باشید که وقتی به مقایسه ردیاب و دزدگیر خودرو می‌پردازیم، مزایای ردیاب بسیار بیشتر است و به شما اطمینان می‌دهد که خودرویتان همیشه از سرقت در امان است. به هر حال قبل از تصمیم‌گیری، بهتر است لیست قیمت ردیاب‌ها را مقایسه کنید و یک گزینه متناسب با بودجه‌یتان را انتخاب کنید.

2.     ارسال اطلاعات ناقص یا اشتباه

ردیاب‌ها گاهی اوقات ممکن است اطلاعات ناقص یا اشتباهی را ارسال کنند. این مشکل به‌خصوص در ردیاب‌های کیفیت پایین و ارزان‌قیمت اتفاق می‌افتد. پیشنهاد می‌شود که به دنبال یک ردیاب خوب و با کیفیت برای خودرویتان باشید تا اطلاعات دقیق را دریافت کنید.

3.     عدم داشتن گارانتی

 یکی از اصلی‌ترین مشکلات ردیاب‌های ارزان و بی‌کیفیت خودرو، عدم داشتن گارانتی معتبر است. اگر ردیاب شما در مدت زمان کوتاهی از کار بیافتد یا مشکلات فنی داشته باشد، عدم وجود گارانتی می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود. در زمان خرید ردیاب، به گارانتی و پشتیبانی حرفه‌ای دقت کنید.

4.     دقت پایین

 بعضی از ردیاب‌ها دقت پایینی در تعیین موقعیت خودرو دارند. این مشکل به‌خصوص در ردیاب‌های با کیفیت پایین و در مواقعی وجود دارد که ماشین در مناطق با سیگنال ضعیف GPS قرار گرفته است. قبل از خرید، میزان دقت ردیاب را از فروشنده بپرسید و انتخاب خود را از بین برندهای معتبر و باکیفیت انجام دهید.

5.     نقض حریم خصوصی

اگر از ردیاب خودرو برای ماشین‌های سازمانی استفاده می‌کنید، باید از نقض حریم خصوصی کارمندانتان محافظت کنید. استفاده نادرست از ردیاب می‌تواند به نقض حریم خصوصی فردی تبدیل شود. بنابراین، حتماً به کارمندانتان اطلاع دهید که خودرو مجهز به ردیاب است تا حریم خصوصی آن‌ها نیز حفظ شود.

6.     مشکلات مربوط به سیگنال

باید به ‌یاد داشته باشید که بعضی از سارقان با استفاده از دستگاه‌های خاص می‌توانند سیگنال ماهواره‌ای را مختل کنند و از این طریق موقعیت ردیاب خودرو را نامشخص کنند. در این مواقع، تنها راه‌حل، گزارش سریع به پشتیبانی ردیاب و همچنین استفاده از ردیاب‌های با سیگنال قوی‌تر است.

و در پایان این که...

ردیاب خودروها، ابزاری پرکاربرد و مؤثر برای مدیریت و ایمنی وسایل نقلیه‌ شخصی ما در دنیای امروز می‌باشد. در این مقاله از وایزر، به بررسی دقیق مزایا و معایب استفاده از ردیاب خودرو پرداختیم. به طور کلی، ردیاب‌های خودرو ابزاری مفید برای افزایش امنیت و کنترل روی خودروی شما هستند، اما انتخاب و استفاده از یک ردیاب با کیفیت و مرتبط با نیازهای شما بسیار مهم است. برای جلوگیری از بروز مشکل به دلیل معایب ردیاب، به دقت به مزایا و معایب هر مدل ردیاب توجه کنید و تصمیم‌گیری مناسبی انجام دهید. اگر به دنبال ردیاب باکیفیت و با گارانتی و پشتیبانی معتبر هستید، ردیاب وایزر به‌عنوان یکی از گزینه‌های برتر پیشنهاد می‌شود. شما می‌توانید به‌راحتی از طریق وب‌سایت وایزر محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و یا به نمایندگی‌های شهر خود مراجعه کنید. همچنین، می‌توانید با پشتیبانی وایزر در تمام ساعات شبانه‌روز و تمام روزهای هفته تماس بگیرید تا به هر‌گونه سؤال در خصوص انواع ردیاب‌های وایزر پاسخ دهند و خدمات مورد نیاز شما را ارائه دهند.

ما در وایزر آماده‌ایم تا به ایمنی و اطمینان شما در مسیر رانندگی کمک کنیم.

سوالات متداول

● مزایا و معایب ردیاب خودرو چیست؟

مزایا: پیدا کردن خودرو در صورت سرقت یا گم‌شدن، پیگیری مکان دقیق خودرو به صورت زنده و لحظه‌ای، امکان نظارت بر خودرو و افزایش بهره‌وری، مدیریت سوخت، دریافت هشدارهای گوناگون.

معایب: قیمت بالا، دقت پایین (ردیاب‌های ارزان) و نقض حریم خصوصی.

● آیا ردیاب خودرو امنیت خودرو را افزایش می‌دهد؟

بله، یکی از مهم‌ترین مزایای ردیاب خودرو، افزایش امنیت آن است. اگر خودرو به سرقت برود یا گم شود، به کمک ردیاب می‌توانید مکان دقیق آن را پیدا کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

● آیا ردیاب خودرو از نظر حریم خصوصی مشکلی ایجاد می‌کند؟

بله، ردیاب خودرو ممکن است به حریم خصوصی افراد تجاوز کند. برای استفاده از آن، باید با اعضای خانواده یا کارکنان موافقت کنید و به آنان اطلاع دهید که ردیاب در خودرو نصب شده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE