10 باور غلط که باید در مورد اصول نگهداری از خودرو بدانید

23 آذر ، 1401
گروه تحقیقاتی وایزر

برای بسیاری از ما پیش ‌آمده که با توصیه‌های گوناگونی از جانب افراد مختلف در زمینه نگهداری از خودرو مواجه شده باشیم. در برخی موارد هم این توصیه‌ها از جانب شرکت‌های سازنده به مصرف‌کنندگان ارائه می‌شود. اصولاً این‌گونه پیشنهادها در زمینه‌هایی مانند بهینه‌سازی مصرف سوخت، افزایش توان موتور و به‌طور کلی طول عمر مفید خودرو است. از طرفی هم بعضی افراد سعی می‌کنند شما را در زمینه­ کاهش هزینه‌های نگهداری از ماشین کمک کنند.

به‌جرئت می‌توان گفت که در همه­ موارد تمامی این توصیه‌ها درست نیستند. در برخی موارد توصیه‌هایی که به افراد می‌شود، باور اشتباهی است که طبق عادت در میان افراد رواج پیدا کرده است. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از باورهای اشتباه در زمینه اصول نگهداری از خودرو آشنا کنیم. با ما در این مقاله با ما در مجموعه جی پی اس وایزر همراه باشید.

اصول نگهداری از خودرواصول نگهداری از خودرو

1- در ازای هر 4800 کیلومتر، باید روغن خودرو را عوض کرد

در هنگام مراجعه برای چک‌آپ خودرو، مکانیک‌های بسیاری پیشنهاد می‌کنند که برای نگهداری از خودرو باید هر 4800 کیلومتر یک‌بار روغن خودرو عوض شود. این در حالی است که ممکن است خودروی موردنظر تا چندین کیلومتر بیشتر هم حرکت کرده و به مشکلی برخورد نکند. دلیل آن هم مواد شیمیایی باکیفیت و استفاده فراوان از روغن‌های سنتتیک به‌همراه طراحی بهینه­ پیش‌رانه است که موجب شده زمان تعویض روغن تغییر کند.

2- تعمیر خودرو در تعمیرگاه‌های متفرقه باعث باطل شدن گارانتی می‌شود

بارها شنیده‌اید که اگر خودروی خود را در تعمیرگاه‌هایی به‌غیر از تعمیرگاه‌های مجاز سرویس کنید، گارانتی خودرو شما باطل می‌شود. بهتر است بدانید که این موضوع اصلاً واقعیت ندارد. در حقیقت از زمانی که خودرو را خریداری کرده و گارانتی آن شروع می‌شود تا تاریخ انقضا، گارانتی خودرو معتبر است و می‌توانید به‌راحتی از آن استفاده کنید. البته برای نگهداری از خودرو بهتر است برخی از لوازم خودرو را از نمایندگی­های مجاز تهیه کنید که از اصل بودن آن مطمئن باشید.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

کاربرد جی پی اس

تجهیزات امنیت خودرو

3- قبل از حرکت در روزهای سرد موتور خودرو را باید گرم کنید

در روزهای سرد سال این باور بیشتر شنیده می­شود که باید قبل از حرکت، خودرو را روشن بگذارید تا کمی گرم شود. باید بدانید که این موضوع یک نگرش قدیمی است که اعتباری ندارد. به این دلیل که درگذشته از موتورهای کاربراتوری استفاده می‌شده که نیاز به نگهداری زیادی داشتند. این نوع موتورها در روزهای سرد و قبل از حرکت حتماً باید گرم می‌شدند تا بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند.

در صورتی ‌که امروزه بیشتر خودروها دارای موتور انژکتوری هستند و نیازی به زمان برای گرم‌ کردن ندارند. فقط برای نگهداری از خودرو بهتر است در زمان شروع به حرکت در ابتدا با سرعت کم رانندگی کرده و پس از چند دقیقه سرعت خود را افزایش دهید.

4- همه لاستیک‌های خودرو باید با هم تعویض شوند

یکی دیگر از باورهای اشتباه درباره نگهداری از خودرو مربوط به زمان تعویض لاستیک‌های ماشین است. باید بدانید که اصلی‌ترین نکته برای تعیین زمان تعویض لاستیک‌های خودرو، بررسی ضخامت رویه لاستیک است. برای این مورد باید بین آج‌های لاستیک نشانگرهایی به عمق 6/1 میلی‌متر وجود داشته باشد که البته این عدد ممکن است در لاستیک‌های مختلف فرق کند.

اگر لاستیک‌های ماشین به حدی دچار فرسایش شده باشند که آج‌های لاستیک با این زائده‌ها هم‌سطح شده باشد، باید تایرهای خودرو را تعویض کنید. البته ممکن است یکی از لاستیک‌ها زودتر از سایر تایرها دچار آسیب شده باشد که بهتر است سریع‌تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

تعویض تایر برای نگهداری از خودروتعویض تایر برای نگهداری از خودرو

5- برای نگهداری از خودرو آن را با مایع ظرف‌شویی بشویید

در برخی از شوینده‌ها موادی استفاده شده که باعث آسیب به رنگ خودرو می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که از شوینده‌های خاصی استفاده کنید. برای مثال مایع ظرف‌شویی از جمله این مواد است. توصیه می‌شود که خودروی خود را با مایع ظرف‌شویی بشویید. این روش علاوه بر اینکه هزینه­ کمتری دارد، همیشه هم در دسترس است.

البته بهترین گزینه این است که خودرو را به کارواش ببرید تا به‌صورت اصولی و توسط مواد خاصی شسته شود. اگر هم می‌خواهید در مخارج خود صرفه‌جویی کنید، بهتر است از موادی استفاده کنید که به رنگ خودرو آسیبی وارد نکند.

6- باتری خودرو را با هل ‌دادن و راندن در مسافت‌های کوتاه می‌توان بهتر شارژ کرد

یکی از باورهای غلط در زمینه­ نگهداری از خودرو به باتری آن مربوط می‌شود. به‌طورکلی در زمانی که خودرو خاموش است، باتری برق موردنیاز بخش‌های الکتریکی را تامین می‌کند. در هنگامی که استارت زده شده و ماشین روشن می‌شود، این وظیفه به عهده دینام خودرو است.

با حرکت خودرو، دینام انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و باتری را برای استفاده‌های بعدی شارژ می‌کند. بنابراین، توجه کنید که در مسیرهای کوتاه ممکن است بتوانید خودرو را با هل‌دادن روشن کنید اما این به معنی شارژ باتری نیست. به طوری که با خاموش‌شدن خودرو، دوباره به مشکل روبه‌رو می‌شوید.

شارژ باتری خودروشارژ باتری خودرو

7- برای نگهداری از خودرو هر 80 هزار کیلومتر روغن گیربکس باید عوض شود

بسیاری از باورهای غلطی که وجود دارد مرتبط به ماشین‌های قدیمی است. در زمینه روغن گیربکس هم این باور غلط رواج دارد. در خودروهای قدیمی باید در هر 80 هزار کیلومتر روغن عوض می‌شد، در حالی ‌که در بیشتر خودروهای مدرن از روغن‌هایی با عمر طولانی استفاده می‌شود. بنابراین، نیازی به‌ عوض کردن روغن در هر 80 هزار کیلومتر نیست. در ماشین‌های جدید، روغن‌ها و گیربکس‌ها برای کارکردهایی با 160 هزار کیلومتر یا بالاتر طراحی شده‌اند.

8- به‌جای اینکه از کولر استفاده کنید، پنجره‌های خودرو را پایین بیاورید

برای کاهش مصرف سوخت، این باور اشتباه ایجاد شده که پنجره خودرو را پایین بیاورید. در حقیقت پایین آوردن شیشه با روشن‌ کردن کولر فرقی با هم ندارند. با روشن ‌شدن کولر میزان مصرف سوخت به‌طور طبیعی بیشتر می‌شود.

در زمان پایین کشیدن پنجره خودرو هم میزان مصرف سوخت بالا می‌رود. به این دلیل که مقاومت در برابر باد افزایش پیدا می‌کند. در این حالت هم خودرو باید سوخت بیشتری مصرف کند تا بتواند حالت آیرودینامیکی خود را حفظ کند. در نظر داشته باشید که در حال رانندگی در سربالایی بهتر است کولر خودرو را خاموش کنید تا فشار کمتری به موتور وارد شود.

9- بنزین سوپر عملکرد خودرو را بهتر می‌کند

نمی‌توان برای همه­ خودروها این توصیه را در نظر گرفت. در واقع تا زمانی که خودرو شما پیش‌رانه پرفورمنس و نسبت کمپرس بالایی نداشته باشد، استفاده از بنزین معمولی گزینه مناسبی است. خودروهایی که بنزین سوپر احتیاج دارند هزینه­ نگهداری بالایی هم دارند. بنابراین، بنزین معمولی برای خودروهایی معمولی و با قیمت متوسط است.

بنزین سوپر برای نگهداری از خودروبنزین سوپر برای نگهداری از خودرو

10- بهتر است سوخت‌گیری را در صبح انجام دهید

از دیگر باورهای غلط درباره­ نگهداری از خودرو مربوط به سوخت‌گیری ماشین است. ممکن است این نکته را بدانید که با گرما شدن هوا بنزین منبسط می‌شود. به همین دلیل گفته می‌شود که زدن بنزین گرم به خودرو به‌معنی دریافت سوخت کم است.

سوخت‌گیری در صبح به این معنی است که بنزین خنک‌تر است و سوخت بیشتری به باک می‌رسد. این باور کاملاً اشتباه است. به این دلیل که بنزین معمولاً در زیرزمین ذخیره می‌شود و محفظه آن به‌شکلی کاملاً ایزوله طراحی شده است. در نتیجه تغییر دما بر آن اثر نمی‌گذارد. به همین دلیل فرقی نمی‌کند که چه زمانی اقدام به زدن بنزین می‌کنید.

و در نهایت، مهم‌ترین اصول نگهداری از خودرو کدام‌اند؟

شناخت باورهای غلط در هر زمینه‌ای می‌تواند کمک کند تا مسیر صحیح را سریع‌تر پیدا کنید. اصول نگهداری از خودرو هم تابع این قاعده هستند. برای اینکه بتوانید طول عمر خودرو خود را افزایش دهید، باید اصول نگهداری از آن را بدانید.

موارد مختلفی را باید در نظر بگیرید که از مهم‌ترین آن‌ها تعویض فیلترها به‌صورت منظم است. همچنین بیش از حد به موتور خودرو فشار وارد نکنید. مطمئن شوید که شمع و وایرها سالم هستند. به‌صورت هفتگی باد تایرها را چک کنید. البته از سرویس دوره‌ای هم غافل نشوید.

علاوه بر مواردی که گفته شد، به فرسایش و خوردگی قطعات توجه کنید. به این دلیل که عمر ماشین را کم می‌کند. بنابراین، هر زمان که احساس کردید بخشی از خودرو دچار پوسیدگی شده، به‌سرعت برای رفع آن اقدام کنید. با در نظر گرفتن همه موارد، می‌توانید با خیالی آسوده برای طولانی‌مدت از خودروی خود استفاده کنید و بدون نگرانی رانندگی ایمنی داشته باشید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
raychat
6LfYIyAaAAAAAGKas2CtyAh2o8zQXe5xPqZFEPwE