سیستم GLONASS چیست و چگونه کار میکند

آشنایی با سیستم GLONASS و نحوه کار آن

اکثر ما با ردیاب جی پی اس و کاربردهای آن‌ آشنا هستیم و شاید بسیاری از ما اکنون از ردیاب GPS خودرو برای حفاظت از ماشین‌هایمان در برابر سرقت استفاده می‌کنیم. اگرچه جی پی اس شناخته‌ شده‌ترین سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی اما بعضی از کشورها نیز سامانه‌هایی خاص خود را راه‌اندازی کرده‌اند که می‌توانند مکملی برای جی پی اس محسوب شوند.

سیستم GLONASS یکی از همین سیستم‌ها است که سامانه‌ای مدرن‌تر و جدیدتر برای موقعیت‌یابی محسوب می‌شود. در این مطلب سعی داریم به بررسی سیستم گلوناس بپردازیم و بررسی کنیم که سامانه‌ی  GLONASS چگونه کار می‌کند و چه کاربردهایی دارد؟ با ما همراه باشید.

آشنایی با سیستم Glonass و نحوه کار با آنآشنایی با سیستم Glonass  و نحوه کار با آن

سیستم GLONASS چیست؟

گلوناس (GLONASS) سرواژه‌ی عبارت Global Navigation Satellite System به معنای سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی است. این سامانه، سیستمی ماهواری‌ای است که کشور روسیه آن را توسعه داده و از 24 ماهواره تشکیل شده است. روسیه در سال 1976 کار بر روی سیستم گلوناس را به عنوان یک سامانه‌ی آزمایشی ارتباطات نظامی آغاز کرد و در سال 1982 اولین ماهواره‌ی GLONASS را به فضا فرستاد. این سامانه در سال 1995 به طور کامل مورد استفاده قرار گرفت.

این سیستم ردیابی و موقعیت‌یابی جهانی شباهت زیادی با سیستم موقعیت‌یابی جهانی جی پی اس آمریکا دارد و تنها سیستمی است که عملکرد قوی آن و دقت بالای آن باعث شده تا بتوان آن را با GPS مقایسه کرد. این سیستم هم می‌تواند به عنوان مکمل جی پی اس و هم جایگزین آن به حساب آید. سیستم GLONASS طی چند مرحله توسعه یافته و به‌روزرسانی شده است؛ به همین دلیل بسیاری بر این باورند که این سیستم دقت بالاتر و کارایی بیشتری نسبت به جی پی اس آمریکایی دارد.

سیستم GLONASS چیست؟سیستم GLONASS چیست؟

تاریخچه‌ای از نسخه‌های مختلف سامانه گلوناس

همان‌طور که گفتیم، سیستم GLONASS طی چند مرحله توسط روسیه توسعه یافته است. ورژن‌های توسعه‌یافته این سیستم در گذر زمان عبارتند از:

 • GLONASS: این ماهواره‌ها در سال 1982 برای سازمان‌های نظامی و رسمی روسیه به فضا پرتاب شدند. این ماهواره‌ها با هدف اندازه‌گیری دمای هوا، موقعیت‌یابی و همچنین اندازه‌گیری زمان و سرعت در نظر گرفته شده بودند.
 • GLONASS-M: این ماهواره‌ها در سال 2003 برای افزودن دومین فرکانس به فضا پرتاب شدند؛ دومین فرکانس برای گیرنده‌های نقشه برداری GIS اهمیت دارد.
 • GLONASS-K: این ماهواره‌ها در سال 2011 برای افزودن فرکانس سوم به فضا پرتاب شدند. این ماهواره‌ها 3 نوع هستند - K1 ، K2 و KM.
 • GLONASS-K2: این ماهواره‌ها هنوز در مرحله طراحی است و انتظار می‌رود تا سال 2022 به فضا پرتاب شود.
 • GLONASS-KM: این ماهواره‌ها قرار است بعد از سال 2025 میلادی به فضا پرتاب شوند.

نسخه های مختلف از سیستم GLONASSنسخه های مختلف از سیستم GLONASS

کاربرد سامانه گلوناس چیست؟

GLONASS یک سیستم ماهواره‌ای ناوبری جهانی مبتنی بر فضا (GNSS) است که خدمات موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌بندی را با بالا بودن قابلیت اطمینان‌ به صورت لحظه‌ای و به طور مداوم در سراسر جهان به طور رایگان در اختیار همه قرار می‌دهد. ایده‌ی اولیه‌ی سامانه‌ی گلوناس توسط شوروی و بر اساس ردیابی موشک‌های بالستیک و هواپیماهای جت شکل گرفت اما به مرور برای استفاده تکنولوژیک نیز از آن بهره‌برداری شد.

امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده‌ی تلفن همراه از سیستم GLONASS در گوشی‌های موبایل تولیدی خود استفاده می‌کنند تا کاربران بتوانند در کنار تکنولوژی جی پی اس از این تکنولوژی هم استفاده کنند. از مهم‌ترین کاربردهای این سامانه موقعیت‌یاب روسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده‌های جغرافیایی و موقعیت‌یابی؛
 • موقعیت‌یابی ماهواره‌ها؛
 • هدایت و ردیابی ناوها و وسایل‌نقلیه سنگین؛
 • استفاده از آن در صنایع نفت و پتروشیمی برای نقطه‌گذاری؛
 • استفاده از آن در تلفن‌های هوشمند برای موقعیت‌یابی.

کاربردهای سیستم GLONASSکاربردهای سیستم GLONASS

سیستم  GLONASS چگونه کار می‌کند؟

شاید برایتان این سوال مطرح شود که نحوه‌ی کار رقیب اصلی GPS چگونه است. این سیستم از چندین بخش تشکیل شده که بخش اول آن، وضعیت ماهواره‌ها را نسبت به صورت‌های فلکی تشخیص می‌دهد. این بخش، اطلاعات ماهواره‌ای از سراسر جهان را دریافت می‌کند و آن‌ها را تبدیل به نقاطی یکپارچه می‌کند.

برای به دست آوردن داده‌ها از سطح زمین، در کشورهای مختلف از جمله روسیه، چین، برزیل و قطب جنوب پایگه‌های گلوناس راه‌اندازی شده است. داده‌های به دست آمده از این نقاط توسط فناوری گلوناس تحلیل می‌شود و در نهایت، این سیستم اطلاعات دقیقی از موقعیت جغرافیایی و مختصات مورد نظر ارائه می‌دهد.

دیگر مطالب مرتبط با این مقاله را در این بخش دنبال نمایید

انواع جی پی اس خودرو

مشخصات بهترین ردیاب خودرو

تفاوت ها و شباهت های اصلی بین رهیاب و ردیاب خودرو

تفاوت های  GPS و  GLONASS چیست؟

اگر این سوال برایتان ایجاد شده که جی پی اس و جی ان اس اس چه تفاوتی با هم دارند و کدام یک دقیق‌تر و قوی‌تر عمل‌ می‌کند، باید گفت که این دو تکنولوژی اهداف و عملکرد نسبتاً مشابهی دارند اما تفاوتی مهم میان این دو تکنولوژی وجود دارد.

مهم‌ترین تفاوت میان جی پی اس و گلوناس در تعداد ایستگاه‌های پوشش‌دهی این دو است. سیستم GPS آمریکا با استفاده از 32 ماهواره پشتیبان و در 6 خط پشتیبانی اطلاعات را دریافت می‌کند اما گلوناس دریافت اطلاعات را به کمک 24 ماهواره در 3 خط پشتیبانی انجام می‌دهد.

علاوه بر این، چگونگی ارتباط میان دریافت‌کننده‌های دیتای این دو سیستم نیز با هم تفاوت دارد و کیفیت و قدرت گلوناس نسبت به جی پی اس بهتر است. جی پی اس برای ارتباط با ماهواره‌های موجود در مدار زمین از امواج رادیویی مشابه با کدگذاری متفاوت استفاده می‌کند اما سیستم GLONASS از همان امواج رادیویی با کدگذاری منحصربه‌فرد خود استفاده می‌کند. به دلیل همین کدگذاری سیستم گلوناس، امنیت این تکنولوژی بیشتر و ارتباط ماهواره‌ای آن بهتر است.

آشنایی با نحوه کار سیستم GLONASSآشنایی با نحوه کار سیستم GLONASS

نتیجه‌گیری

اگرچه جی پی اس توانسته هم در زندگی روزمره‌ی ما و هم برای اهداف نظامی بسیار قوی و موثر عمل کند اما استفاده از موقعیت‌یاب‌های قوی‌تر در کنار تکنولوژی جی پی اس به پیشرفت بهتر صنایع کمک می‌کند. موقعیت‌یابی ماهواره‌ها، ردیابی ناوها و نقطه‌گذاری در صنایع نفت و پتروشیمی نیاز به فناوری قوی‌تری دارد که کشور روسیه توانسته با سیستم موقعیت‌یابی گلوناس این نیاز را رفع کند.

در این مطلب به طور کامل با سیستم GLONASS و نحوه کار آن آشنا شدیم و دریافت که این سیستم از نظر تعداد ایستگاه‌های پوشش‌دهی با سیستم جی پی اس تفاوت دارد و به دلیل نحوه مخابره دیتا، توانسته قوی‌تر از GPS عمل کند. با این حال، این دو سیستم در کنار هم، کارکرد مکمل دارند.

مقالات مرتبط سیستم GLONASS چیست و چگونه کار میکند
محصولات مرتبط
ردیاب جی پی اس وایزر

قیمت جی پی اس خودرو + لیست قیمت ردیاب خودرو وایزر
قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو بر اساس نوع برند، نوع سرور و اپلیکیشن و دیگر کاربردها متفاوت بوده که می توانید ردیاب مورد نظر خود را از مجموعه وایزر با قیمت مناسب خریداری نمایید.

ردیاب خودرو یکی از انواع لوازم امنیتی اتومبیل ها بوده که به هنگام خرید آن عوامل متعددی همانند برند، نوع کاربرد و همینطور قیمت انواع ردیاب جی پی اس مورد توجه کاربران می باشد. در میان گزینه های نام برده شده، قیمت ردیاب از مهمترین نکات محسوب می شود.

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد این است که عوامل موثر در قیمت ردیاب خودرو کدامند؟ برای خرید ردیاب چه مقدار باید هزینه کرد و دلایل متفاوت بودن قیمت های ردیاب خودرو در چیست؟

در این گزارش با کارشناسان ما در مجموعه ردیاب وایزر همراه باشید تا شما عزیزان را با عوامل موثر در قیمت ردیاب جی پی اس خودرو بیشتر آشنا کنیم.

خرید ردیاب جی پی اس وایزر

قبل از اینکه به معرفی عوامل موثر در قیمت جی پی اس خودرو بپردازیم، ابتدا بهتر است بگوییم که شرکت وایزر تولید کننده انواع ردیاب جی پی اس می باشد که می توانید این محصول را با قیمت و کیفیت مناسب از این مجموعه خریداری کنید. تنها کافیست ردیاب جی پی اس وایزر را خریداری کرده و از طریق اپلیکیشن موبایل سرو می توانید با خودروی خود در ارتباط باشید و وضعیت آن را تحت کنترل خود قرار دهید.

با خرید دستگاه ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو، می توانید سطح بالایی از آرامش را برای خود به ارمغان آورید. لازم به ذکر است فواید راهکار سرو تنها به حفظ امنیت وسیله نقلیه ختم نمی شود. شما ب این راهکار می توانید از امنیت سرنشینان خودروی خود نیز اطمینان حاصل کنید. با مراجعه به وب سایت ما می توانید از انواع ردیاب، ویژگی ها، کاربردها و قیمت ردیاب وایزر اطلاعات لازم را به دست آورید.

ردیاب های جی پی اس وایزر تمامی قابلیت های مورد نیاز یک دزدگیر هوشمند را دارا بوده و می توانند نیازمندی های مصرف کنندگان را به خوبی تامین کنند. از دیگر مزایای استفاده از ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو می توان گفت امکان نشان دادن عکس‌العمل در هنگام بروز تهدید برای وسیله‌ی نقلیه‌ی شما در راهکار سرو فراهم شده است. به عنوان مثال شما می‌توانید بلافاصله برق خودرو را از هر مکان قطع کنید و امکان حرکت را تا رسیدن به خودرو غیرممکن نمایید.

قیمت جی پی اس خودرو و عوامل موثرآن

قطعا سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که چرا به هنگام خرید ردیاب جی پی اس با قیمت های متفاوتی رو به رو می شوید؟ یکی از دلایل آن بر اساس نوسنات بازار می باشد. اما از دیگر مواردی که قیمت انواع ردیاب خودرو را تحت تاثیر خود قرار می دهد می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کرد:

نوع ردیاب جی پی اس

همانطور که می دانید، ردیاب ها دارای انواع مختلفی مانند ردیاب سیمی و ردیاب آهنربایی می باشند که همین مورد یکی از موثرترین موارد در قیمت ردیاب جی پی اس است.

برند و کارخانه سازنده ردیاب خودرو

ردیاب ها در برندهای متعددی وجود دارند که توسط شرکت های مختلف ایرانی، چینی و همینطور اروپایی ساخته شده اند که هر کدام از کیفیت و کاربردهای خاص خود برخوردارند. قطعا برای خرید ردیاب خودرو باید با دقت تمام تحقیقات لازم را انجام دهید، تا علاوه بر انتخاب ردیاب با کیفیت، جی پی اس با قیمت مناسب را خریداری نمایید. اگر ردیابی از کارخانه های متفرقه انتخاب کنید، هم از کیفیت کمی برخوردار بوده و زود از کار می افتد، و هم بابت آن قیمت بالایی پرداخت خواهید کرد.

نوع سرور نرم افزار ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو، نوع سرور و یا سامانه نرم افزار شرکتی که خدمات ردیابی را ارائه می دهد، می باشد. نکته ای که به هنگام خرید ردیاب خودرو باید در نظر بگیرید یک سرور قوی که همیشه در دسترس باشد. علت قوی بودن سرور هم کار آسان با اپلیکیشن به هنگام مواقع ضروری می باشد. اگر نرم افزار ردیاب دارای سرور مناسب نباشد از دسترس خارج شده و تنها شما هزینه های خود را هدر داده اید.

قابلیت نصب آسان ردیاب

از دیگر مورد مهم در قیمت ردیاب جی پی اس، قابلیت نصب آسان آن می باشد. این که نصب جی پی اس نیاز به حضور نصاب داشته باشد یا آن که خود فرد بتواند به راحتی آن را نصب کند نیز فاکتوری است که بر قیمت خرید ردیاب تاثیر می‌گذارد.

نحوه پشتیبانی از ردیاب و ضمانت آن

یکی دیگر از مهمترین موارد تاثیرگذار در قیمت ردیاب، پشتیبانی از شرکتی خریداری می کنید و خدماتی که به شما ارائه می دهند، می باشد. ردیاب ها علاوه بر کیفیت مناسبی که باید دارند، باید دارای خدمات و پشتیبانی قوی، ضمانت از شرکت معتبر و همینطور ارائه دهنده بهترین خدمات پس از فروش نیز باشند.

امکان شنود صوتی، از دیگر موارد موثر در قیمت ردیاب خودرو

یکی دیگر از مواردی که در قیمت انواع ردیاب تاثیر می گذارد، امکان شنود صوتی توسط ردیاب می باشد. این مورد در زمان سرقت خودرو بسیاری کاربردی است و باعث سهولت کار صاحب خودرو خواهد شد.

مدت زمان ماندگاری باتری جی پی اس خودرو

از دیگر موارد مهم و موثر در هزینه ردیاب ماشین، مدت زمان نگهداری باتری توسط ردیاب است. مدت زمانی که یک ردیاب می تواند شارژ نگه دارد در قیمت آن نیز تاثیر می گذارد.

دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع ردیاب جی پی اس

از دیگر موارد مهم و موثر در قیمت ردیاب خودرو می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت داشتن دکمه SOS
 • دارای قابلیت هشدار باز شدن درب خودرو
 • قدرت سیگنال جی پی اس خودرو
 • خاصیت ضد آب و ضد گرد و غبار بودن
 • میزان دقت ردیابی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید