مواردی که در نوشتن قولنامه خودرو باید آن دقت کنیم

نوشتن قول‌نامه در زمان خرید و فروش خودروی دست دوم به همان اندازه که رایج است، ابهامات زیادی نیز دارد. برای مثال، هنوز بسیاری از افراد به‌درستی نمی‌دانند که چه مفادی را باید در قول‌نامه قید کنند. حتی برخی افراد سوال می‌کنند: «آیا قول‌نامه خودرو اعتبار قانونی دارد؟» در ابتدا باید بگوییم که نوشتن قول‌نامه کاملاً قانونی است و هر آنچه در آن قید شود، قبل استناد خواهد بود.

اگر طرفی از قرارداد از حقوق خود تخطی کند، طرف دیگر می‌تواند با در دست داشتن قول‌نامه از او شکایت کند. اما زمانی فرد می‌تواند حقوق خود را به‌طور کامل مطالبه کند که توانسته باشد یک قول‌نامه اصولی تنظیم کرده باشد. بنابراین آنچه در قول‌نامه ذکر می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور، ما در مجموعه جی پی اس خودرو وایزر در این بررسی موارد لازم برای نوشتن قول‌نامه خودرو را بیان می‌کنیم.

موارد مهم در هنگام قولنامه خودروموارد مهم در هنگام قولنامه خودرو

مشخصات خریدار و فروشنده را مشخص کنید

در جمله اول قرارداد باید اسامی کامل خریدار و فروشنده مشخص و دلیل نوشتن قرارداد قید شود. به عنوان مثال، «این قرارداد بین فروشنده X و خریدارY  برای یک دستگاه پژو 206 بسته شده است.» همچنین مهم است که مدارک شناسایی (شماره شناسنامه و کارت ملی)، شماره گواهینامه، شماره تماس و آدرس منزل خریدار و فروشنده را نیز قید کنید. اگر هم خریدار یا فروشنده یک شرکت حقوقی است، باید مشخصات شرکت اعم از نام شرکت، شماره ثبت، کد اقتصادی و آدرس در قول‌نامه قید شود.

مشخصات خودرو را قید کنید

تا حد امکان مشخصات ماشین را به طور شفاف و کامل بنویسید. اگر در قول‌نامه فقط مدل و سال خودرو به عنوان مثال «پژو 206 سال 1399» قید شود، مشخص نیست که منظور چه خودرویی است! فروشنده ممکن است چندین خودرو پروژه 206 سال 1399 داشته باشد. تا حد امکان جزئیات زیر را در قول‌نامه درج کنید:

 • رنگ خودرو
 • سال ساخت
 • مدل (هاچ‌بک، صندوق‌دار یا غیره)
 • سایر ویژگی‌های منحصر به فرد خودرو (فنی یا ظاهری)
 • شماره شناسایی خودرو  (VIN)
 • کیلومتر طی کرده
 • خرابی و تصادفی بودن ماشین (مشخص کردن ناحیه)

به عنوان مثال، «این وسیله نقلیه یک پژو 206 هاچ‌بک نقره‌ای سال 1399 با فضای داخلی چرم مشکی است. شماره VIN  خودرو .... است و کیلومتر طی شده تا تاریخ 22 مرداد 1341 برابر با 3 هزار کیلومتر است. خودرو هیچ گونه ضربه‌دیدگی، رنگ‌پریدگی، رنگ‌شدگی و پارگی در کابین ندارد. لاستیک 50 درصد کار کرده است و یک حلقه زاپاس نیز موجود است.»

نکته: بسیار مهم است که در قول‌نامه ذکر شود که خودرو را خریدار رویت کرده است و با آگاهی کامل قرارداد را امضاء می‌نماید. خریدار نمی‌تواند پس از امضای قول‌نامه ادعایی نسبت به عدم سلامت ظاهری و فنی خودرو داشته باشد.

مهمترین نکات قولنامه خودرومهمترین نکات قولنامه خودرو

از صحت اطلاعات مطمئن شوید

ادعاهای متقلبانه در مورد جزئیات خودرو یا شرایط فروش می‌توانند منجر به ابطال قول‌نامه شوند. مطمئن شوید که همه طرفین یکدیگر را درک می‌کنند و هیچکس در مورد وسیله نقلیه یا وجوهی که برای وسیله نقلیه رد و بدل می‌شود، اطلاعات غلط ارائه نمی‌دهد. به عنوان مثال، اگر قول‌نامه بسته شود، خودرو باید در پارکینگ بماند و فروشنده حق حرکت دادن ماشین را ندارد.

اگر در مدت زمان بین قول‌نامه و تعویض پلاک، خودرو صدمه ببیند (حتی یک خراش) و فروشنده این مورد را ذکر نکند، قول‌نامه باطل است و خریدار می‌تواند شکایت کند.» پس مهم است که خودرو همان مشخصاتی را داشته باشد که در زمان تعویض پلاک رویت می‌شود.

تاریخ فروش و قیمت خرید را ذکر کنید

تاریخ، مبلغ و روش پرداخت را شرح دهید. روش پرداخت می‌تواند نقدی، چک بانکی، چک کارت‌به‌کارت، حواله و غیره باشد. به عنوان مثال، «یک دستگاه پژو 206 در تاریخ 22 مرداد 1399 با مبلغ کل 300 میلیون و بیعانه 10 میلیون تومان به خریدار فروخته شد.» همچنین زمان حضور در مرکز تعویض پلاک یا دفتر اسناد رسمی (وکالت فروش) باید به طور واضح در قول‌نامه ذکر شود.

مابقی مبلغ در روز تعویض پلاک به حساب یا به صورت یک فقره چک به خریدار تحویل داده می‌شود.» فقط یادتان باشد به عنوان فروشنده به هیچ عنوان نباید خودرو را قبل تعویض پلاک در اختیار خریدار قرار دهید. اگر دسته‌چک دارید و چک می‌نویسید و تحویل فروشنده می‌دهید، مشخصات چک را در قول‌نامه قید کنید.

قولنامه خودرو و موارد مهم آنقولنامه خودرو و موارد مهم آن

روش تحویل خودرو را ذکر کنید

روش تحویل خودرو به حضور خریدار و فروشنده در تعویض پلاک اشاره دارد. اگر فروشنده قصد حضور در تعویض پلاک را ندارد، باید به خریدار وکالت دهد. برای این کار می‌بایست هر دو طرف قرارداد به دفاتر رسمی بروند و خریدار با با هزینه شخصی، وکالت می‌گیرد که خودش خودرو را به مرکز تعویض پلاک ببرد.

خریدار باید تمام مبلغ را در دفتر رسمی به فروشنده پرداخت کند. سپس می‌تواند ماشین را با خود ببرد. در این صورت، خریدار مالک خودرو خواهد بود. در این زمان است که باید تمامی اسناد و مدارک خودرو اعم از برگه کمپانی، برگه بیمه، برگه پرداخت خلافی‌ها و دیگر اسناد به خریدار تحویل داده شود.

پر بازدیدترین مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

امنیت خودرو

استعلام خودروی سرقتی با شماره پلاک

هر دو طرف قول‌نامه را امضا کنید

هر یک از طرفین باید قول‌نامه را امضاء کنند. پس از امضا، یک کپی از قول‌نامه تهیه کنید. یکی از طرفین باید اصل و یکی از طرفین باید یک نسخه کپی را نزد خود نگه دارد. بعد از امضاء دو طرف نسبت به آنچه در قول‌نامه بیان شده است، هم خریدار و هم فروشنده موظف به اجرای وظایف خود هستند.

هرگونه تخطی باعث فسخ قرارداد خواهد شد. پس مهم است که شرایط فسخ نیز در قول‌نامه قید شود. شرایط فسخ و مبلغ فسخ باید به طور واضح بیان شوند. شرایط فسخ می‌تواند هر چیزی باشد که بیرون از توافق دو طرف است. برای مثال، اگر خریدار یا فروشنده به‌صورت یک‌طرفه قرارداد را فسخ کند، مشمول جریمه می‌شود.

قول‌نامه دستی معتبر است؟

اگر قرارداد کاملی ندارید، نگران نباشید! قول‌نامه دستی روی یک کاغذ ساده نیز معتبر است. فقط باید نکاتی که در بالا بیان شدن را مو به مو در قول‌نامه دستی قید کنید. در پایان، امضاء طرفین به قرارداد دستی اعتبار می‌بخشد.

اگر هم شاهدی در محل معامله نباشد و قول‌نامه دستی را امضاء نکند، باز هم قول‌نامه معتبر است. فقط یادتان باشد که متون قول‌نامه را خوانا و واضح بنویسید تا ابهامی در مفهوم کلمات وجود نداشته باشد. همیشه توضیه می‌شود که یک قول‌نامه تایپ شده تهیه کنید.

قولنامه دستی یا سیستمی؟قولنامه دستی یا سیستمی؟

کلام آخر

خرید و فروش ماشین دست دوم می‌تواند دردسرساز باشد. موارد زیادی وجود دارند که باید در نظر بگیرید تا بتوانید معامله‌ای قانونی انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطلاعات خود را افزایش دهید. نوشتن قول‌نامه در شروع معامله بسیار حیاتی است.

قبل از اینکه خودرو به نام خریدار سند بخورد، باید یک قول‌نامه با مفاد قانونی تنظیم کنید. در قول‌نامه مواردی مانند مشخصات طرفین، مشخصات خودرو، شرایط فروش، مبلغ مورد توافق، زمان تحویل خودرو و هر آنچه در ذهن دارید را قید کنید.

مقالات مرتبط مواردی که در نوشتن قولنامه خودرو باید آن دقت کنیم
محصولات مرتبط
ردیاب جی پی اس وایزر

قیمت جی پی اس خودرو + لیست قیمت ردیاب خودرو وایزر
قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو بر اساس نوع برند، نوع سرور و اپلیکیشن و دیگر کاربردها متفاوت بوده که می توانید ردیاب مورد نظر خود را از مجموعه وایزر با قیمت مناسب خریداری نمایید.

ردیاب خودرو یکی از انواع لوازم امنیتی اتومبیل ها بوده که به هنگام خرید آن عوامل متعددی همانند برند، نوع کاربرد و همینطور قیمت انواع ردیاب جی پی اس مورد توجه کاربران می باشد. در میان گزینه های نام برده شده، قیمت ردیاب از مهمترین نکات محسوب می شود.

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد این است که عوامل موثر در قیمت ردیاب خودرو کدامند؟ برای خرید ردیاب چه مقدار باید هزینه کرد و دلایل متفاوت بودن قیمت های ردیاب خودرو در چیست؟

در این گزارش با کارشناسان ما در مجموعه ردیاب وایزر همراه باشید تا شما عزیزان را با عوامل موثر در قیمت ردیاب جی پی اس خودرو بیشتر آشنا کنیم.

خرید ردیاب جی پی اس وایزر

قبل از اینکه به معرفی عوامل موثر در قیمت جی پی اس خودرو بپردازیم، ابتدا بهتر است بگوییم که شرکت وایزر تولید کننده انواع ردیاب جی پی اس می باشد که می توانید این محصول را با قیمت و کیفیت مناسب از این مجموعه خریداری کنید. تنها کافیست ردیاب جی پی اس وایزر را خریداری کرده و از طریق اپلیکیشن موبایل سرو می توانید با خودروی خود در ارتباط باشید و وضعیت آن را تحت کنترل خود قرار دهید.

با خرید دستگاه ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو، می توانید سطح بالایی از آرامش را برای خود به ارمغان آورید. لازم به ذکر است فواید راهکار سرو تنها به حفظ امنیت وسیله نقلیه ختم نمی شود. شما ب این راهکار می توانید از امنیت سرنشینان خودروی خود نیز اطمینان حاصل کنید. با مراجعه به وب سایت ما می توانید از انواع ردیاب، ویژگی ها، کاربردها و قیمت ردیاب وایزر اطلاعات لازم را به دست آورید.

ردیاب های جی پی اس وایزر تمامی قابلیت های مورد نیاز یک دزدگیر هوشمند را دارا بوده و می توانند نیازمندی های مصرف کنندگان را به خوبی تامین کنند. از دیگر مزایای استفاده از ردیاب وایزر و اپلیکیشن سرو می توان گفت امکان نشان دادن عکس‌العمل در هنگام بروز تهدید برای وسیله‌ی نقلیه‌ی شما در راهکار سرو فراهم شده است. به عنوان مثال شما می‌توانید بلافاصله برق خودرو را از هر مکان قطع کنید و امکان حرکت را تا رسیدن به خودرو غیرممکن نمایید.

قیمت جی پی اس خودرو و عوامل موثرآن

قطعا سوالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد این است که چرا به هنگام خرید ردیاب جی پی اس با قیمت های متفاوتی رو به رو می شوید؟ یکی از دلایل آن بر اساس نوسنات بازار می باشد. اما از دیگر مواردی که قیمت انواع ردیاب خودرو را تحت تاثیر خود قرار می دهد می توان به هر یک از موارد زیر اشاره کرد:

نوع ردیاب جی پی اس

همانطور که می دانید، ردیاب ها دارای انواع مختلفی مانند ردیاب سیمی و ردیاب آهنربایی می باشند که همین مورد یکی از موثرترین موارد در قیمت ردیاب جی پی اس است.

برند و کارخانه سازنده ردیاب خودرو

ردیاب ها در برندهای متعددی وجود دارند که توسط شرکت های مختلف ایرانی، چینی و همینطور اروپایی ساخته شده اند که هر کدام از کیفیت و کاربردهای خاص خود برخوردارند. قطعا برای خرید ردیاب خودرو باید با دقت تمام تحقیقات لازم را انجام دهید، تا علاوه بر انتخاب ردیاب با کیفیت، جی پی اس با قیمت مناسب را خریداری نمایید. اگر ردیابی از کارخانه های متفرقه انتخاب کنید، هم از کیفیت کمی برخوردار بوده و زود از کار می افتد، و هم بابت آن قیمت بالایی پرداخت خواهید کرد.

نوع سرور نرم افزار ردیاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت انواع ردیاب جی پی اس خودرو، نوع سرور و یا سامانه نرم افزار شرکتی که خدمات ردیابی را ارائه می دهد، می باشد. نکته ای که به هنگام خرید ردیاب خودرو باید در نظر بگیرید یک سرور قوی که همیشه در دسترس باشد. علت قوی بودن سرور هم کار آسان با اپلیکیشن به هنگام مواقع ضروری می باشد. اگر نرم افزار ردیاب دارای سرور مناسب نباشد از دسترس خارج شده و تنها شما هزینه های خود را هدر داده اید.

قابلیت نصب آسان ردیاب

از دیگر مورد مهم در قیمت ردیاب جی پی اس، قابلیت نصب آسان آن می باشد. این که نصب جی پی اس نیاز به حضور نصاب داشته باشد یا آن که خود فرد بتواند به راحتی آن را نصب کند نیز فاکتوری است که بر قیمت خرید ردیاب تاثیر می‌گذارد.

نحوه پشتیبانی از ردیاب و ضمانت آن

یکی دیگر از مهمترین موارد تاثیرگذار در قیمت ردیاب، پشتیبانی از شرکتی خریداری می کنید و خدماتی که به شما ارائه می دهند، می باشد. ردیاب ها علاوه بر کیفیت مناسبی که باید دارند، باید دارای خدمات و پشتیبانی قوی، ضمانت از شرکت معتبر و همینطور ارائه دهنده بهترین خدمات پس از فروش نیز باشند.

امکان شنود صوتی، از دیگر موارد موثر در قیمت ردیاب خودرو

یکی دیگر از مواردی که در قیمت انواع ردیاب تاثیر می گذارد، امکان شنود صوتی توسط ردیاب می باشد. این مورد در زمان سرقت خودرو بسیاری کاربردی است و باعث سهولت کار صاحب خودرو خواهد شد.

مدت زمان ماندگاری باتری جی پی اس خودرو

از دیگر موارد مهم و موثر در هزینه ردیاب ماشین، مدت زمان نگهداری باتری توسط ردیاب است. مدت زمانی که یک ردیاب می تواند شارژ نگه دارد در قیمت آن نیز تاثیر می گذارد.

دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع ردیاب جی پی اس

از دیگر موارد مهم و موثر در قیمت ردیاب خودرو می توان به هریک از موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت داشتن دکمه SOS
 • دارای قابلیت هشدار باز شدن درب خودرو
 • قدرت سیگنال جی پی اس خودرو
 • خاصیت ضد آب و ضد گرد و غبار بودن
 • میزان دقت ردیابی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید